Historia Arkadii: Różnice pomiędzy wersjami

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
(2019: Na rozdrożu)
(2019: Na rozdrożu)
Linia 399: Linia 399:
 
1 listopada na Arkadii przez trzy kolejne dni trwa wyjątkowy event - Dziady. Już nie tylko na cmentarzach, w starych kryptach i kurhanach można spotkać nieumarłych. Potępione dusze opanowują trakty, a grupy śmiałków podejmują się ich wyeliminowania i odesłania w zaświaty gdzie ich miejsce. Choć nie jest to proste ani bezpieczne.
 
1 listopada na Arkadii przez trzy kolejne dni trwa wyjątkowy event - Dziady. Już nie tylko na cmentarzach, w starych kryptach i kurhanach można spotkać nieumarłych. Potępione dusze opanowują trakty, a grupy śmiałków podejmują się ich wyeliminowania i odesłania w zaświaty gdzie ich miejsce. Choć nie jest to proste ani bezpieczne.
  
3 listopada zakończył się wyjątkowy event na Arkadii przygotowany przez czarodziei. Przez trzy dni świat nękany był prze upiory, zjawy, zmory i inne nieumarłe stwory. Śmiałkowie, którzy stanęli przeciwko nim zdobywali niezwykłe skarby i byli świadkami różnych dziwnych zdarzeń.
+
3 listopada zakończył się wyjątkowy event na Arkadii przygotowany przez czarodziei. Przez trzy dni świat nękany był prze upiory, zjawy, zmory i inne nieumarłe stwory. Śmiałkowie, którzy stanęli przeciwko nim zdobywali niezwykłe skarby i byli świadkami różnych dziwnych zdarzeń. Jak wieść po świecie niesie walkami z nieumarłymi wsławił się szczególnie Drumelt z Val'Kare, najemnik z Armii Lyryjskiej, który może się od tej chwili szczycić mianem Pogromcy Duchow, Zjaw i Upiorow.
 
{{przypisy}}
 
{{przypisy}}
  

Wersja z 02:44, 6 lis 2019

Stare logo www Arkadii, które przez wiele lat promowało MUDa

Arkadia to LPMUD, który otwarty został dla graczy 23 grudnia 1997 roku (22 grudnia o 17.00 wg innej wersji), lecz początki sięgają roku 1995, kiedy to Lewy zorganizował pierwszy serwer dla MUDa. Od 1997 Arkadia działa praktycznie nieprzerwanie aż do dziś. W swojej historii Arkadia przeżywała upadki i wzloty, a także częste przenosiny fizyczne serwera, szczególnie w początkowym okresie istnienia.

Kalendarium

1995, 1996: Pradzieje

Arkadia powstała w pierwszej połowie 1996 roku i rozwijana była przez grono pasjonatów, którym przewodniczył czarodziej Lewy, w rzeczywistości Arkadiusz. Jednak korzenie Arkadii są prawdopodobnie starsze, bowiem podana przez Silvathraeca w serwisie MUDconnect data utworzenia MUDa to rok 1995, kiedy to Lewy znalazł pierwszy serwer dla Arkadii[1]. Wśród pierwszych czarodziejów Arkadii w 1996 znajdowali się Gucio, Madej, Vaktoth, Rangar, Askia, Czucz, Technokrata (znany później jako Silvathraec), Aglarond (znany później jako Gerard)[2], a niecały miesiąc później Silvy i Alvin.

Pierwsze przymiarki do stworzenia MUD-a w obecnym kształcie miały miejsce w 1996, gdy powstały początki kodu domeny Arahia, przekształconej później w Imperium. W tym okresie Alvin podjął się częściowego tłumaczenia Tutoriala LPC, stanowiącego później bazę wiedzy o programowaniu świata w LPC. Pierwszym Lordem domeny Imperium był Lord Madej, ale jeszcze przed otwarciem jego obowiązki przejął Lord Silvy. Problemem na początku MUD-a był brak spójności wizji rozwoju i w rezultacie istniała realna groźba powstania wielu domen składających się z Lorda i 1-2 czarodziejów. I tak przed otwarciem istniało kilka domen na Arkadii m.in. domena Krondor czy Świat Sagi o Ludziach Lodu, domena Ishtar miała także inną nazwę[3].

1997: Otwarcie dla graczy

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Rok 1997 na Arkadii.
Zrzut starej strony Arkadii - w niezmienionej szacie graficznej przez lata
Wzgórza Mahakamu wraz z warownią zbójów w początkach istnienia domeny Ishtar.

MUD-a otwarto dla graczy 23 grudnia 1997 roku po południu[4] (22 grudnia o godz. 17.00 wg innej wersji). Serwer Arkadii znajdował się fizycznie na jednej z wyższych uczelni w Lublinie. Przez pierwsze dni po otwarciu Arkadii dostępne dla graczy były tylko dwie lokacje. Dzięki nim mogli się zapoznać z komendami, emocjami i specyfiką LPMUD-a.

Szerszy świat dla graczy otwarto tuż przed Nowym Rokiem. Domyślnym miejscem startowym wszystkich postaci była wioska Anchor w Temerii. Pierwszym NPC-em była krowa w tej wiosce. Głównym traktem był szlak łączący Novigrad z twierdzą pod górą Carbon, przy którym leżał Czarny Bór z Dworkiem Zbójców, Puszcza Shekhal i Osada. Dostępne wyłącznie drogą wodną było Daevon w Kaedwen.

Imperium składało się z Nuln, połączonego drogą morską z Novigradem oraz Krainy Zgromadzenia. W momencie otwarcia za południową bramą Nuln znajdowała się tylko jedna lokacja[3].

W dniu otwarcia administracja Arkadii była w składzie: Lord Ishtar: Galen, Lord Imperium: Silvy, Steward Ishtar: Aslan, Keeper: Lewy, Arch: Alvin, Proctor: Silvathraec. Przed otwarciem Arkadii do czarodziejów dołączyli Tigr, Rangar, Mithandir, Tanis, Hub, a tuż po otwarciu Leimgraill i Zabbas.

W 1997 roku wydana została przedostatnia część sagi o Wiedźminie („Wieża Jaskółki”), światło dzienne ujrzała pierwsza oficjalna wersja Ultimy Online i Tibii, twórcy wyszukiwarki zarejestrowali domenę google.com, nie wyszło jeszcze Windows 98, a Wirtualna Polska wyglądała mniej więcej tak. Przebojem w kinach był Kiler, Kazik wydał 12 groszy, a J.K. Rowling pierwszą część cyklu o Harrym Potterze.

Wśród postaci aktywnych na Arkadii od pierwszego półrocza istnienia byli Kuczko, Ader, Dhor, Aron, Zaphod, Evin, Jabbur, Steel, Lorin.

Nieprawdą jest, iż „klimat” gry i poziom odgrywania postaci był najwyższy „dawniej”. W rzeczywistości, przez pierwsze lata Arkadii gracze często otwarcie mówili o technicznej stronie gry, niejedna legendarna później postać mówiła idź na e, składała jednozdaniowe podania itp. Zwyczaj publicznego piętnowania, czy wręcz linczowania postaci za zachowanie odbierane jako „nieklimatyczne” rozwinął się później.

Od 15 kwietnia 1997 roku do 22 marca 1999 rolę publicznego forum Arkadii stanowiła lista dyskusyjna Wieści Arkadii. Potem rozmowy przeniosły się na stronę twoj.net.

1998: Pierwsze gildie

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Rok 1998 na Arkadii.
Miasto Novigrad w jednej ze swoich najwcześniejszych wersji. (Widoczne w prawym dolnym rogu targowisko dodano później

Rok 1998 to okres intensywnego rozwoju Arkadii. W tym czasie duża część czarodziejów Arkadii wywodziła się spoza Arkadii, to znaczy nie byli to byli gracze, jak w okresie późniejszym. Szczególnie widoczna była inspiracja szwedzkim MUD-em Genesis, ale zdecydowano się pójść inną drogą.

Na początku roku powstało w Imperium Kreutzhofen, później powstały Góry Szare i Loren. W kolejnym etapie podłączono Karak Varn. Wśród zmian globalnych wprowadzono czas i dość obrazowe opisy pory dnia.

W Ishtar podłączono miasto Oxenfurt wraz z traktem do niego oraz Grabową Buchtę. Statek do Daevon od teraz pływał także z Oxenfurtu.

Otwarto w pierwszej połowie roku pierwszą gildię rasową dla krasnoludów Krasnoludy Mahakamu, ku zazdrości innych ras. W połowie roku otwarto testowo gildię rasową dla ludzi (sic!) - Leśniczych, lecz dość szybko ją zamknięto. Mniej więcej w tym samym czasie otwarto gildię półzawodową Cech Kupców Novigradu i rozpoczęto nabór do Komando Scoia'tael. Po kilku miesiącach składania podań w odległym Kaedwen przyjęto w tajemnicy pierwszych członków.

"Arkadia - kraina z sieci", "Secret Service" nr 09/1998, str. 94 - artykuł który rozsławił MUDa wśród graczy

W Imperium w tym czasie istniał jeden klub oficjalny miłośników przyrody (otwarty na początku roku) i narodziła się z inicjatywy Dhora Straż Krain, później przerobiona na oficjalny klub. W tym roku powstały też gildie rasowe Ogrza Kompania i Leśne Elfy.

Po długich pracach powstała pierwsza gildia zawodowa w Imperium - Zakon Sigmara, którego oficjalne otwarcie nastąpiło dopiero w 1999.

Rok 1998 to także przełom w promocji MUDa - w czerwcu ruszył konkurs na banner reklamowy. W końcu roku pojawił się też w czasopiśmie "Secret Service" (nr 09/1998, str. 94) dość zachęcający artykuł autorstwa jednego z graczy.

We wrześniu 1998 powstała pierwsza oficjalna gildia rasowa dla ludzi tzn. Osadnicy. Była to ostatnia rasa pozbawiona możliwości rozwoju w tym kierunku - swoje gildie miały już krasnoludy, ogry, elfy i halfligi.

9 października 1998 roku przekroczono magiczną barierę 100 graczy, a dokładnie było ich 109. Nie było to w tym czasie normą, ale do końca roku taki wynik powtórzył się kilka razy. Niestety z uwagi na ograniczoną moc serwera i przepustowość łącza konieczne stało się ograniczenie ilości graczy w grze i długo była to liczba 120.

W 1998 roku nastąpiły też zmiany w administracji domen - w Ishtar Aslana na stanowisku stewarda zastąpił Senior Hub, a trochę później Seniorem Imperium został Tigr.

1999: Wielki Pad

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Rok 1999 na Arkadii.
Serwer Arkadii w Białymstoku w 1999 roku

Początek roku to pierwsze wojny pomiędzy Kupcami, Scoia'tael i Zakonem. Ishtar powiększyło się o tereny na południe od Novigradu.

Dawało się, uciekając wystarczająco wolno, by pogoń nadążyła, i wystarczająco szybko, by nie zdążyła zadać ciosu, przeprowadzać najprzeróżniejsze NPC-e z jednego końca świata na drugi. Gracze ściągali do Nuln trolle i krasnozwierze, lub halflingi z Krainy Zgromadzenia zaciągali na Pustkowia Chaosu.

W Ishtar oddano do użytku Wyspy Skellige, a na nich gildię zawodową Berserkerów.

21 maja 1999 roku został wykonany backup świata Arkadii i ostatecznie opuszczono gościnny Lublin[5], a nowy serwer stanął na jednej z uczelni w Białymstoku. Prace nad przenosinami uwieńczone zostały sukcesem dnia 1 czerwca 1999 roku, gdy z okazji Dnia Dziecka ponownie otwarto Arkadię po ponad 2-tygodniowej przerwie. Niestety już 28 czerwca serwer Arkadii został zatrzymany w zamkniętym laboratorium, a okres ten zyskał miano "Wielkiego padu".

Około 22.00 dnia 6 grudnia 1999 roku Arkadia znów otworzyła swoje podwoje, tym razem dzięki uprzejmości Pik-netu w Gliwicach.

2000: Nowe rasy

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Rok 2000 na Arkadii.

Rok 2000 to m.in. prace nad równowagą na Arkadii. W Ishtar oddano dla graczy Zerrikanię, gdzie wykorzystano po raz pierwszy mechanizmy przyspieszające tworzenie dużych obszarów świata. W tym okresie udostępniono też graczom Maribor, klub pijaków, gildię rasową półelfów i Stowarzyszenie Gnomich Wynalazców (pierwsi przyjęci 29 maja) wraz z rasą gnomów (17 maja).

W początkowej fazie rozwoju Arkadii administracja była przeciwna kontaktom graczy z czarodziejami. Podobnie rzecz miała się z przekazywaniem informacji o zadaniach. W maju 2000 pokazała się w sieci strona stworzona przez jednego z graczy z dokładnymi opisami i mapkami wykonania zadań w obu domenach. Wymusiło to zmiany w kodzie tych zadań, poza tym zaczęto ścigać graczy korzystających z podpowiedzi i wykonujących zadania bezmyślnie. Ostatecznie strona zniknęła z sieci, a część zadań poblokowano na długi okres czasu potrzebny na ich przerobienie. W efekcie dokonano także zrównoważenia doświadczenia za zadania i sporo z nich utrudniono.

21 sierpnia 2000 roku nastąpił koniec współpracy z Pik-netem w Gliwicach i znów nastąpił okresu "padu", który trwał jednak krócej. 20 października ok. 17.05 Arkadia znów została otwarta, tym razem w Warszawie na serwerze jednego z graczy w sieci Astercity.
Czeska mapa świata stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego, częściowo wykorzystana w tworzeniu mapy domeny Ishtar (za http://www.sapkowski.cz/gfx/mapa/mapacz.gif)

2001: Reforma zakańczania

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Rok 2001 na Arkadii.
Rozkład miast i traktów w domenie Ishtar w 2001r.

Dużo zmian geograficznych, m.in. na linii Novigrad-Mahakam, dodano Wyzimę (lipiec 2001)[6].

Już 31 marca 2001 roku Arkadia znów miała problem z serwerem, tym razem ok. godz. 12-ej znów zniknęła z sieci. O godz. 15:07:14, w sobotę 31 marca 2001 roku Arkadia znów ujrzała światło dzienne - serwer stanął w sieci Astercity, ale opiekę sprawował nad nim tym razem jeden z zasłużonych czarodziejów Arkadii.

W maju odbyło się spotkanie czarodziejów Arkadii, na którym postanowiono zmienić geografię domeny i dostosować ją do treści sagi o Wiedźminie (od czasu wstępnych map do 2001 ukazała się całą Saga znacznie zmieniająca wygląd świata). W rezultacie powstała mapa opierająca się po części na mapie czeskiej. Mapa ta nigdy nie została szerzej rozpowszechniona, za to na jej podstawie powstała później za przyczyną Leimgrailla mapa świata do gry komputerowej Wiedźmin (część twórców Arkadii brała udział w tym projekcie). Praktycznie od września 2001 trwały prace nad przebudową świata Ishtar.

Mapa Świata Wiedźmina, do której wykorzystano szkic mapy Ishtar

W listopadzie tego roku udostępniono graczom możliwość zawierania ślubów i rozwodów. W tym okresie poprawiono też trakty w Imperium, wszystkie wydłużyły się i wprowadzono zmęczenie. W końcu listopada przebudowano także geografię Ishtar - powydłużano trakty, otwarto Biały Most, powstały dwie nowe wioski - Posada Górna i Posada Dolna oraz pojawiły się trakty do bram miast Rinde i Murivel[6].

Początek grudnia 2001 to okres wprowadzenia wielkiej reformy - po kilku latach zabiegów graczy ekwipunek zaczął się zapisywać z postacią tzn. większość ekwipunku, który przy sobie gracze posiadali. Zlikwidowano lokacje startowe oraz komendę "powróć do domu", dzięki której przed Apokalipsą można było teleportować się do lokacji startowej. Pod koniec miesiąca pojawiły się też nowe lokacje wokół Nuln, umożliwiające obejście miasta[6].

W tym samym roku gamedriver i mudlib Arkadii zostały udostępnione na zewnątrz i powstała konkurencja dla Arkadii bazująca na praktycznie tym samym silniku w postaci polskojęzycznych LPMUDów Warlock, Barsawia i innych.[7]

W połowie roku na stanowisku stewarda Ishtar Seniora Huba zastąpiła Seniorita Kyrelee.

2002: Nowe gildie

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Rok 2002 na Arkadii.
"Kartka na Arkadię" z 2001 roku - grafika nawiązująca do warunków grania w tym czasie: lagów, kolejki i ilości graczy w ciasnym świecie

Rok ten stał pod znakiem wojen gildiowych. W Ishtar Scoia'tael napadało na Maribor, siedzibę półelefów, co wywołało wsparcie dla nich ze strony Berserkerów. W Imperium Mutanci Chaosu zuchwale napadali na Nuln, a tym odpór dawali Zakonnicy, Leśne Elfy i Krasnoludy Mahakamu. W międzyczasie wyszła na jaw niedoróbka w specjalu mutantów, której poprawa spowodowała znaczne ich osłabienie[8].

Kolejne zmiany przeprowadził AoB pod nadzorem Lorda Imperium Silviego, akcję balansowania broni i zbroi (w tym magicznych) na Arkadii, dzięki czemu znaczenie straciły stare przewodniki po sprzęcie[8].

We wrześniu wprowadzono zmiany w systemie walki - NPC juz nie atakowały automatycznie pierwszej osoby wchodzącej na lokację, a losowo, co miało zapobiec podciąganiu doświadczenia słabszych postaci. Kolejne zmiany dotyczyły powstania miasta Urbimo w Tilei, udostępniono też Bretonię z miasteczkiem Salignac La Rouge i traktem wiodącym droga lądową z Imperium do Tilei. Zmianie uległy trasy statków - zlikwidowano rejsy z Nuln do Novigradu i z Kreutzhoffen do Daevon. Zamiast nich pojawiły się statki na trasach Daevon - Błękitna Wstęga, Novigrad - Urbimo oraz Novigrad - Wyspa Miłości - Urbimo[8].

W październiku miał miejsce najazd Berserkerów na Kaedwen - dzięki zdradzie jednego z członków komanda korsarze wycięli całe obozowisko wraz z dowódcą komanda. Kilka dni później komando wzieło odwet na Berserkerach na wyspie Mekan, przy wsparciu kawalerii nilfgaardzkiej. W miesiącu tym Arkadia przeniosła się też na nowy serwer, a limit graczy podniesiono do 215[8].

W grudniu pojawiła się na Arkadii nowa forma zarobku, już nie jako część zadań, tzn. roznoszenie paczek[8].

W roku 2002 na stanowisku stewarda domeny Ishtar Senioritę Kyrelee zastąpiła Seniorita Aenyeth.

2003: Zmiany w Administracji

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Rok 2003 na Arkadii.
Opis tworzenie postaci w starym stylu z dotykaniem figur. Przez wiele lat zmora początkujących.

W 2003 roku nastąpiła awaria forum Arkadii na twoj.net, w której stracono niestety całe archiwum wcześniejszych dyskusji. Przez jakiś czas zastępcze forum prowadził Vaxon, potem przywrócono działalność Wieści z Arkadii (archiwum) pod starym adresem. Zniszczeniu uległy nie tylko archiwa forum, ale także świat Arkadii, a to z powodu problemów z kontrolerem SCSI.

14 stycznia 2003 roku, po dłuższej przerwie, znów ruszyła Arkadia. W styczniu też zginął w wypadku jeden z twórców Arkadii, czarodziej z Imperium Vaktoth (zginął w wypadku pod Gdańskiem 25.01.2003, pochowany 30.01.2003 w Puławach)[9].

W styczniu w Imperium na drodze z Alimento do Campogrotta pojawiły się wiverny, a w lutym otwarto kluby Pocztylionów, Smakoszy oraz przyjęto trzech członków Leśnych Elfów do nowo otwartej, elitarnej gildii Tancerzy Wojny. Tymczasem w Ishtar stworzono Gnomiometro i w Mahakamie rozpoczęły się intensywne prace górnicze[9].

Marzec to okres walk pomiędzy Mutantami Chaosu ze Scoia'tael, a wcześniej z Gladiatorami. 11 marca 2003 roku nastąpił kolejny "Wielki Pad" Arkadii, zakończony 27 kwietnia. W czasie tego okresu zmieniono działanie alkoholu - który od tej pory wpływał na różne cechy i utrudniał słowne komunikowanie się graczy, a nie tylko przyśpieszał leczenie jak poprzednio[9].

15 maja w Imperium, w Bretonii, otwarto miasto Quenelles. 21 maja wprowadzono mechanizm kompresji MCCP, znany już na Barsawii, bazującej na mudlibie Arkadii. Pod koniec maja w Tilei powstał klub Wyznawców Morra[9].

11 czerwca otwarto nowy klub Obieżyświatów. 20 czerwca na Arkadii odbył się spektakularny ślub - nowożeńcami byli czarodzieje: Szlachetna Mirabel von Carstein, le narcisse de l'ecritoire, wampirzyca oraz Adept Leimgraill Mistrz Odźwierny, wampir[9]. I tak rzeczywistość Arkadii znalazła swoje odbicie w życiu rzeczywistym.

28 czerwca zaszły spore zmiany w administracji Arkadii[9], po raz pierwszy ogłoszone zresztą publicznie.

 • Dotychczasowi Lordowie (Silvy oraz Galen) zostali Mistrzami w teamie do spraw równowagi świata, Senior Tigr został nowym członkiem teamu do spraw równowagi (wszyscy trzej opuścili tym samym swoje domeny).
 • Szefem teamu MG został Loudernn, czuwający też nad wszystkim pod nieobecność Proktora Alvina.

Lipiec nie był dla czarodziejów czasem beztroskich wakacji. 15 lipca odnotowano listy gończe w Kaedwen, pojawiło się około 30 nowych gatunków ziół. 25 lipca W Tilei otwarto Toscanię - miasto górników i wynalazców[9].

W dniach 13-31 sierpnia znów nastał okres "padu", spowodowany problemami z dyskiem. Postacie cofnięto do stanu z dnia do 13 sierpnia, do godziny 4-tej rano. Przy okazji wprowadzono zmiany w sposobie mówienia tak jak emocje oraz udostępniono możliwość mówienia do siebie[9].

We wrześniu doszło znów do ataków Mutantów Chaosu na siedziby zakonników i najemników. 15 września doszło do pamiętnej wyprawy Scoia'tael na Ard Skellig - z 16 atakujących zginęli wszyscy, wyspy broniło 4 berserkerów. 22 września powstała nowa gildia zawodowa, tym razem w Ishtar: Straż Kupiecka, a 26 września poszerzono archipelag wysp Skellige: pojawiły się dwie nowe osady na południowym jej krańcu oraz wyspa Kaer Hemdall[9].

10 listopada to data pamiętna, bo dodano ogólnodostępny "specjal" zasłaniania. W grudniu natomiast doszło do ingerencji czarodziejów w świat Arkadii. Kilku Osadników, członków Kompanii Gryfa wystąpiło zbrojnie wspierając Scoia'atel, za co rada gildii rasowej postanowiła ich usunąć. Spowodowało to zmianę władz gildii. Wynikło to z wielu przyczyn, przede wszystkim ze złego zrozumienia przez graczy co to jest gildia rasowa. Wydarzenia te miały pośrednio wpływ na zmianę założeń gildii na Arkadii[9].

2004: Reforma doświadczenia

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Rok 2004 na Arkadii.

W styczniu zakończyła się Wojna Gladiatorów i Najemników z Berserkerami i Rodzina Alderrazzi, a w lutym ponownie ruszyło forum Wieści z Arkadii na twoj.net. W tym czasie też otwarto w Ishtar nowe miasto Gelibol, na zachod od Daevon. W marcu rozbudowano znacznie Mahakam[10].

W kwietniu wybuchła na Arkadii epidemia czarnej ospy, podobno rozpoczęta w Ishtar i rozniesiona na resztę świata. Choroba okazała się śmiertelna i trudno wyleczalna[10].

W czerwcu nastąpiły zmiany w geografii Imperium - trakt wiodący do Zakonu Sigmara przeniesiono na północ od Nuln, otwarto trakt Bretonia-Nuln oraz m.in. miasteczko Jaskare u podnóża Gór Szarych[10].

W lipcu powstał w Ishtar nowy klub wyznaniowy - wyznawcy Wiecznego Ognia z siedzibą w Novigradzie. Kilka dni później pojawił się klub Górników, także w Ishtar[10].

W sierpniu nastąpiła reforma doświadczenia: pojawiły się nowe poziomy doświadczenia, których od dawna już brakowało. Wiązało się to też z wprowadzeniem limitu doświadczenia z zadań tzw. questowego, które do tej pory decydowało o szybkości rozwoju postaci na podstawie zdobytego doświadczenia tzw. bitewnego. Od tej pory wykonywanie zadań nie było już krytyczne dla rozwoju postaci[10].

We wrześniu wprowadzono zmiany globalne: możliwość, że nie zauważymy postaci wychodzącej z lokacji, komendę "zerknij" (podobnie jak "spójrz", tylko widoczny krótki opis lokacji) oraz zmianę sposobu naliczania doświadczenia. W październiku ruszyła kolejna gildia zawodowa w Ishtar: Ochotniczy Hufiec Mahakamu[10].

W listopadzie zaszła kolejna zmiana w systemie zdobywania doświadczenia - od teraz było przyznawane w zależności od stosunku sił między walczącymi, a nie jak poprzednio, gdzie doświadczenie za npca było stałe i modyfikowane przez brutalność postaci. Dokonano zmian w komendzie 'ocen [kogo]' - podaje ona informacje o potencjale bojowym przeciwnika w porównaniu z siłą bojową gracza wydającego komendę. Zmieniły się także poziomy postępów i wzrosła ich ilość do 16[10].

Pierwszym na Arkadii Demonem Mrocznych Potęg został Ovvi, Demon Nurgla[10].

W grudniu otwarto nowe tereny w Górach Szarych wraz z zamkiem Drachenfels[10]. Pierwszym graczem, który pokonał Konstanta Drachenfelsa był Thurg.

2005: Reforma stowarzyszeń

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Rok 2005 na Arkadii.

Na początku roku, w styczniu otwarto w Ishtar kawałek Nilfgaardu, a mianowicie miasto Baccala[11].

W lutym dokonano zmiany w sposobie poławiania ryb, które stało się bardziej realistyczne ale i mniej dochodowe. Pod koniec miesiąca rozpoczęła się reforma gildii - od tej pory nazywanych oficjalnie stowarzyszeniami i działających na zupełnie nowych zasadach. Zmiany rozpoczęły się od gildii rasowych, które zamieniły się w pochodzeniówki[11].

W marcu trwały kolejne prace nad reformą stowarzyszeń - poza pochodzeniówkami pojawiły się pierwsze zawody z autojoinem: novigradzkie "oddziały chłopskie" (tylko dla ludzi) szkolące w umiejetnościach bojowych, "zwiadowcy" w lesie Drakwald i "tropiciele" w Kaedwen[11].

W lipcu zaimplementowano nową komendę 'przekaz prowadzenie', która pozwala przekazać prowadzenie drużyny innemu jej członkowi bez konieczności jej rozwiązywania i zapraszania ponownie wszystkich jej członków, jak to było do tej pory[11].

2006: Zmiany w administracji

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Rok 2006 na Arkadii.

Tradycyjnie w kwietniu miał na Arkadii miejsce Prima Aprilis, ale tym razem wyjątkowo po tym dniu nie przywrócono stanu postaci sprzed tego święta, w co trudno było uwierzyć graczom[12].

W maju w południowej części masywu mahakamskiego w Ishtar otwarto trzecią krasnoludzką twierdzę: Mons Arx. Pod koniec miesiąca ogłoszono nowy skład administracji Arkadii[12]:

 • Lady Aenyeth - lord Ishtar
 • Lady Elayne - lord Imperium
 • Lord Kewi - Odpowiedzialny za standardy międzydomenowe
 • Mistrz Under - administrator serwera Arkadii
 • Mistrz Hakon - Mistrz ds. Równowagi
 • Mistrz Mithandir - Mistrz ds. Czarodziejów
 • Mistrz Tanis - Mistrz ds. mudliba
 • Mistrz Dymitr - Mistrz ds. Graczy

W maju także ze stanowiska komendanta Berserkerów ustąpił długoletni dowódca Kalreg. W czerwcu pojawiła się nowa pochodzeniówka, tym razem z Nuln[12].

W lipcu udostępniono kolejne komendy, znane wcześniej tylko członkom gildii zawodowych.

Cytat

W swiecie Arkadii pojawily sie dwie dodatkowe umiejetnosci okreslające zdolnosci wykonywania i wydawania rozkazow, oraz blokowanie ucieczki innym graczom. Wiecej na ich temat mozna sie dowiedziec z pomocy: ?rozkaz i ?zablokuj. Z czasem zostana tez zmodyfikowane zawody, ktore powinny posiadac te umiejetnosci na poziomie wyzszym niz zwykli”.

W tym samym okresie Pierwszy Demon Mrocznych Potęg, najsłynniejszy i chyba najpotężniejszy wojownik arkadyjski - Ovvi, odszedł ze stowarzyszenia Mutantów Chaosu i wybrał życie Zabójcy Trolli[12].

2007: Nowa szata www

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Rok 2007 na Arkadii.

W 2007 roku aktualizowano oprogramowanie forum i uruchomiono forum Wieści na nowo.

20 marca otwarto oficjalnie nową stronę Arkadii pod adresem http://arkadia.rpg.pl,[13] przy czym nie zlikwidowano starej pod adresem http://akson.sgh.waw.pl/~jtryzn/arkadia/.

W kwietniu na Arkadii pojawili się Korsarze, nowe stowarzyszenie powstałe w miejsce zamkniętej gildii Berserkerów ze Skellige[14].

W maju udostępniono możliwość nauki języków od innych graczy, którzy z racji swojego pochodzenia władają danym językiem[15].

8 czerwca otwarto Arkadiawiki pod adresem http://wikipedia.arkadia.rpg.pl. Gracze zostali zachęceni do udziału w tym projekcie w następujący sposób przez Yarrida:

• (...)Przez wiele lat istnienia Arkadii gracze (i nie tylko) tworzyli przeróżne strony internetowe związane z MUDem, z często i gęsto pojawiającymi się informacjami na temat gry takimi jak geografia, opisy gildii, ras, poziomów, a także mapami. Sądzę, że próba zebrania wszelkich tego typu rzeczy w jednym miejscu przy wykorzystaniu ideologii Wiki może przynieść duże korzyści. Gracze Arkadii nieraz okazywali się kreatywni i chętni do pomocy sobie nawzajem. Mam nadzieję, że projekt ten nie ulegnie wandalizmowi i w przyszłości stanie się źródłem wiedzy nie tylko dla graczy początkujących. Już teraz jest możliwość rejestracji konta w serwisie, a w konsekwencji edytowania stron naszej małej (narazie) encyklopedii. Nie chcę niedomówień: oczywiście treści zadań, prywatne informacje o gildiach itp. nie należą do zainteresowań ArkaPedystów.(...), str.


W październiku nastąpiła przebudowa geografii Ishtar i swoje położenie zmienił Brokilon. W grudniu zakończono reformę sprzętu, która polegała na tym, że większa powszechność broni czy zbroi zaczęła się przekładać na jej gorszą jakość, a zatem średnia jakość sprzętu stała się dość niska.

Pod koniec roku nastąpiły częściowe zmiany w administracji Arkadii:

22 grudnia odbył się skromny jubileusz 10-lecia istnienia Arkadii.

2008: Zmiany w równowadze świata

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Rok 2008 na Arkadii.
Pierwsza wersja klienta www na stronie Arkadii w szacie graficznej z roku 2008

W lutym wprowadzono zmianę do komendy 'zaslon'. Zmiana ta polegała na tym, że podczas walki, gdy nie zostanie podane przed kim chcemy się zasłaniać, to losowo zostanie wybrany jeden z przeciwników.

W maju wprowadzono zmianę w systemie przemykania uniemożliwiającą przemykanie się postaci przez kilka sekund po zakończeniu walki. Co za tym idzie zmiany dotknęły też przemykania się drużyny: jeśli choć jeden z członków drużyny jest, lub był, zaangażowany w walkę, przemknięcie drużyny będzie możliwe dopiero, gdy z niej ochłonie. Kolejna zmiana dotyczyła sposobu naliczania stażu: do tej pory limit tygodniowy osiągany był po spędzeniu 10 godzin w grze, od tego momentu to tylko 5 godzin. Nie zmienia się jednak maksymalna ilość stażu, jaką można uzyskać w ciągu tygodnia i nadal wynosi 10 punktów tygodniowo. Funkcję Keepera przejął Mistrz Mithandir.

W tym samym miesiącu zmieniony został mechanizm walki dla zwierząt i potworów, wprowadzony aby wyeliminować nieprawidłowości w wycenie siły bojowej potworów w stosunku do ich siły realnej.

26 czerwca na www Arkadii pojawiła się wiadomość oczekiwana przez graczy od powstania MUDa: "Z myślą o początkujących graczach udostępniliśmy kilka wskazówek dotyczących lokalizacji zadań na Arkadii." Zmiana ta była poprzedzona wieloletnimi dyskusjami w gronie graczy i czarodziejów i jeszcze kilka lat wcześniej byłaby niemożliwa do wprowadzenia.

W lipcu wprowadzono kolejne zmiany w równowadze świata: zmienił się sposób przydzielania doświadczenia, co zaskutkowało proporcjonalnym zbalansowaniem całego świata w dół. Ogłoszono nową politykę AoB na www Arkadii:

• Arkadia ma się stać prostsza, mniejszy nacisk położony na jakość skryptów, a większy na interakcję między graczami. Mniej ma byc zasłon, przełamań, autopogoni (co wcale nie oznacza, że mniej wyzwań). W pewnym stopniu łatwiej będzie o zdobycie kamieni i złota. Przywrócona została dawna cena ziół. Podstawowym celem AoB na ten czas jest ułatwienie gry dla postaci początkujących oraz bez zawodów i zwiększenie przez to grupy osób, z której stowarzyszenia mogą rekrutować nowych członków., str.


W sierpniu udostępniono graczom możliwość gry w Arkadię poprzez stronę WWW dzięki dedykowanemu klientowi. Przymiarki do tego rozwiązania były już w roku 2000, ale ograniczenia wynikające z serwera, na którym znajdowała się wtedy strona www Arkadii, nie sprzyjały temu rozwiązaniu.

W październiku wprowadzono kilka zmian globalnych, które oczekiwane były przez graczy co najmniej od kilku lat.
• Witajcie, W ostatnim czasie wprowadziliśmy na Arkadii kilka zmian. Między innymi ujednoliciliśmy sposób przytraczania woreczków i sakiewek do pasa, w związku z czym komendy 'przytrocz' i 'odtrocz' są teraz dostępne globalnie. Zapraszamy do zapoznania się z pomocą na ich temat, a także z opisem nowej komendy, jaką jest 'przyjrzyj sie'. Zmianie uległy również pasy. Za każdy z nich, o ile się do tego nadaje, można teraz zatknąc broń. Co więcej wszystkie te przedmioty, podobnie jak już od jakiegoś czasu ubrania, będą znikać dopiero jak się zużyjż. Ich aktualny stan możecie sprawdzić oceniając je. Ostatnią zmianą jest, iż bronie i zbroje zaczynają się starzeć dopiero po znalezieniu się w ekwipunku gracza, a nie jak dotychczas, po pierwszym pojawieniu się w świecie., str.


W listopadzie zakończono reformę zawodów na Arkadii poprzez wprowadzenie m.in. etatów dla stowarzyszeń. Kolejne zmiany dotyczące gildii miały miejsce w roku następnym.

2009: Zmiany w ukrywaniu

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Rok 2009 na Arkadii.

Po wielu latach, w lutym, zdecydowano się na przeniesienie forum Arkadii z http://twoj.net na stronę domową Arkadii. Pojawiła się nowa funkcjonalność - logować się do serwisu WWW należy przy użyciu imienia swej arkadyjskiej postaci oraz przypisanego do niej hasła.

W lipcu zablokowano możliwości zdobywania zawodów elitarnych przez nowych graczy, co oznacza, że stowarzyszenia Tancerzy Wojny i Zabójców Trolli nie mogą przyjmować nowych graczy.

W sierpniu serwer Arkadii pracował niestabilnie, co zaowocowało m.in. przywróceniem stanu postaci sprzed padu.

W październiku pojawiło się wiele drobnych, jednak zauważalnych zmian. Zmiany w ukrywaniu polegały na tym, że ukrywanie zależy od tempa poruszania się oraz stało się łatwiejsze w nocy. Zmiana ta miała związek także z komendą "szukaj" oraz gildiowymi bonusami do przemykania i ukrywania. Zbalansowaniu uległ zawód nożownika, gdzie ilość noszonego ekwipunku zyskała znaczenie dla ciosu specjalnego. Reforma dotknęła także ubrań: założone ubrania i biżuteria odtąd nie wpływały na wartość obciążenia postaci oraz zablokowano możliwość zakładania zbroi w czasie walki (poza tarczami i krótkim okresem tuz po zalogowaniu). Ostatecznie zmodyfikowano też mutantów: od tego momentu można być mutantem dzięki spaczeniu i nie należeć do gildii Mutantów Chaosu. Wprowadzono także nowe opcje w ustawieniach kont oraz w skrzyniach gildiowych.

W grudniu zmian dokonano w sposobie zapamiętywania imion - od teraz nie zapamiętywano ich ręcznie wpisując imię, a stało się to procesem samoczynnym, przy czym po przekroczeniu limitu imiona poznane najdawniej same ulatywały z pamięci.

2010: Ujednolicenie doświadczenia bojowego i zadaniowego

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Rok 2010 na Arkadii.

Początek roku zaczął się od zamknięcia siedzib wszystkich otwartych stowarzyszeń w celu uniemożliwienia ich zdobywania. Przeprowadzono drastyczną reformę w systemie doświadczenia, znacznie zmieniającą cel gry na Arkadii:

(...)Chodzi tu przede wszystkim o koniecznosc wykonywania zadan w celu
redukcji poziomu brutalnosci. Ich ograniczona ilosc i niezmiennosc znanej
powszechnie tresci sprawily, ze sens calego systemu byl wypaczony.
Dlatego tez:
- usunelismy wspolczynnik brutalnosci
- doswiadczenie zadaniowe zostalo przeniesione do bojowego
- w miejsce, gdzie dotad byl uzywany stosunek dwoch powyzszych
(czyli przy zdobywaniu doswiadczenia z walki i przy smierci)
stosujemy pewna wartosc zalezna od stazu postaci
- wartosc ta dla zdecydowanej wiekszosci postaci (poza nowopowstalymi)
bedzie rowna dotychczasowemu limitowi doswiadczenia zadaniowego.

Kolejne zmiany obejmowały ograniczenia związane z używaniem automatycznych skryptów do gry, zarówno kodowe jak i związane z zasadami gry. Nieprzestrzeganie tych zasad spowodowało skasowanie dużej ilości postaci.

2 marca powiadomiono graczy o zamknięciu Stowarzyszenia Elfów z Drakwaldu z przyczyn związanych zarówno ze stroną techniczną stowarzyszenia, jak i merytoryczną. W tym samym czasie powiadomo graczy o reformie w systemie znajomości języków, która sprowadzała się do wprowadzenia limitu umiejętności i lepszej pamięci graczy, dzięki którym języków się nie zapomina. Kolejne zmiany dotyczyły równowagi świata w dziedzinie broni i zbroi, która wyeliminowała wyścigi po sprzęt lepszej jakości w jedno miejsce. Losowość statystyk sprzętu oraz nowy sposób podawania ich przydatności nie objęły jednak w takim stopniu ekwipunku magicznego.

Pod koniec marca uległy zmianie umiejętności zawodów autojin, przy czym zapowiedziano także likwidację zawodu rybaka i zamianę tragarza w pracownika najemnego.

W maju dokonano zmian w systemie zdobywania doświadczenia - okazało się, że gracze wykorzystywali lukę, która powodowała szybszy przyrost doświadczenia przy niewytrenowanych ciosach specjalnych. Ostatecznie 29 maja zapowiedziano koniec zmian w systemie zdobywania doświadczenia.

W sierpniu na stronie www pojawił się dedykowany pod Arkadię klient Java umożliwiający gre na Arkadii, a w zasadzie jego kolejna wersja.

2011: Wielkie deponowanie

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Rok 2011 na Arkadii.
Ilość postaci na Arkadii w kolejnych latach

Styczeń to okres kolejnych usprawnień w kliencie na stronie www. W lutym przeprowadzono kolejne zmiany w ekwipunku oraz długo oczekiwaną możliwość deponowania przedmiotów w bankach. Reasumując:

 • zbroje i bronie niemagiczne zdobyte na npcach będą zostawały przy postaci dopóki się nie zniszczą, będą mieć jak dotąd losowe statystyki
 • zbroje i bronie od kowala i oryginalne ze sklepów również będą zostawać, ale ich statystyki będą nielosowe (średnie)
 • zbroje i bronie magiczne będą jak dotąd znikać po określonym czasie; ich statystyki nie będą losowe i nie będą się one niszczyć od walki (co nie oznacza, ze w jakichś wyjątkowych sytuacjach nie mogą się złamać)
 • zwiększono przedział losowości statystyk ekwipunku.

Kolejne zmiany wprowadzono w celu promowania nowych graczy, a polegają one na wzmocnieniu postaci wchodzących do gry, w miejsce redukcji zmęczenia przez pierwsze 12 godzin gry, która była dotychczas. W celu osłabienia procederu dostawania się do stowarzyszeń "po znajomości", każda postać otrzymała umiejętność słabego ciosu specjalnego, A zatem cios specjalny z początku zawodu będzie co najmniej tak samo silny jak ten ogólnodostępny. Udostępniono nową komendę 'zaskocz [kogo]'.

14 luty Yarrid przejmuje funkcję Keepera od Czcigodnego Mithandira.

2012: Pożegnania

7 lutego - Jeździec Apokalipsy odnalazł dziesięć tysięcy sto sześćdziesiąt dusz, dla których osądził wiek ich, zdolności oraz czas przez jaki poza światem błądziły, po czym siedem tysięcy sześćset czterdzieści w niebyt odesłał.

2 kwietnia 2012 po wieloletniej współpracy z firmą Aster Sp. z o.o. skończyła się możliwość utrzymywania tam serwera i Arkadia została kolejny raz przeniesiona na nowy serwer. Fakt ten należy powiązać m.in. z tym, że 2 stycznia 2012 doszło do oficjalnego połączenia Aster z UPC Polska.

4 kwietnia - wprowadzona zostaje zmiana w ekwipunku postaci, od tej chwili przedmioty w momencie wylogowania zostają zapisane w jakich pojemnikach się znajdowały i tak się pojawią po zalogowaniu.

14 kwietnia - zmiana w depozytach, ze względu na błędy w grze wynikłe z umieszczania setek drobnych przedmiotów w skrytkach, limit od tej pory będzie wynosił 25 przedmiotów (w tym stosy np. monet jako 1 przedmiot).

27 września - ponowne wezwanie Jeźdźca Apokalipsy tym razem, znajduje cztery tysiące sto osiemdziesiąt dwie dusze i odsyła w niebyt tysiąc osiemset sześćdziesiąt piec.

24 grudnia - usunięcie zawodu zbója, którego zastępuje barbarzyńca. Wprowadzono nowy cały system treningów, etatów/reputacji, skrzynie i stojaki na bron i zbroje w stowarzyszeniach zostają przepisane na nowy standard. Modyfikacja systemu walki by zrównoważyć w umiejętnościach parowanie bronią i tarczą. Ze statków można wyskoczyć za burtę tuz po rozpoczęciu podróży.

2013: Świat w kolorze

10 lutego - Zostaje dodane kolorowanie tekstu z Arkadii opcjonalnie w dwóch paletach ansi (16 kolorów) lub xterm (256 kolorów). Prowadzący drużyny mogą wskazywać cel obrony lub ataku dla swoich towarzyszy. Pochodzeniówka niziołków, zostaje przerobiona na podobieństwo klubu półelfów. Zmiany w czasie wydawania rozkazów i blokowania, limit drużyn ustawiony na 20 członków.

19 lutego - Zostaje wykasowane konto byłego czarodzieja Vaxona za wyjawianie śmiertelnikom tajemnic muda i inne oszustwa.

10 maja - Przyzwany zostaje Jeździec Apokalipsy. Spisuje trzy tysiące osiemset jeden dusz i odsyła w niebyt tysiąc pięćset osiemdziesiąt dziewięć. Okazując łaskę śmiertelnym, Jeździec od tej pory przestaje zabierać postacie które przebywały w sumie w świecie 30 realnych dni.

5 września - dla nowych postaci otwarto dwie wioski startowe wprowadzające nowych graczy w świat Arkadii. Lagenfeld koło Nuln, i Szczupaki koło Novigradu.

15 października - Zostaje usunięte w domenie Imperium stare miasto Bissingen, w jego miejsce w środkowym Averlandzie zajmuje miasto Averheim. Zmiany w urnach ze sprzętem dla początkujących graczy. Mutacji można się pozbyć oddając spaczony sprzęt kapłanom. Zostaje zdjęty limit ze skrzynek pocztowych.

10 listopada - Drużynę MG opuszcza Dymitr. Od tej pory tworzą ja czarodzieje Elander i Yarrid.

21 grudnia - zmiany w opcjach dotyczące podtrzymywania połączenia między Arkadia, a klientem gracza.

2014 Nowy klient WWW, nowi przyjaciele

Wygląd nowego klienta www z 2014r.

21 stycznia - gracze zyskują możliwość sprawdzenia na jakich obszarach będą traktowani wrogo i jaki stosunek do postaci mają różne stowarzyszenia.

9 lutego - wprowadzony zostaje napisany w technologi WebSocket nowy oficjalny klient WWW do łączenia się z Arkadią.

15 maja - gracze zyskują możliwość blokowania pojedynczych postaci na koncie by nie popadać w konflikt z Zasadami Arkadii.

24 czerwca - kolejna stara arkadyjska zaszłość odchodzi w niebyt. Od tej chwili jedno hasło służy do logowania na konto jak i na postacie do niego przypisane.

24 lipca - zwierzęta pocztowe zmieniają swój status z posłańców parokrotnego użytku na osobiste zwierzaki postaci, które można oswajać.

Przełom sierpień/wrzesień - Arkadie nękają problemy z połączeniem się do niej graczy.

1 września - przez świat galopuje Jeździec Apokalipsy. Przywołuje do siebie cztery tysiące osiemset dziewięćdziesiąt dziewięć dusz, po czym wymierza swą srogą karę za gnuśne życie dla dwu tysięcy sto dziewięćdziesięciu czterech.

9 listopada - stwierdzona poważna długotrwała awaria procesu zapisu danych, globalna "cofka" o 24h dla postaci i przywracanie stanów reszty świata z kopi zapasowych z różnych okresów.

2015 Nihil novi sub sole, a jednak...

luty - Poważne problemy ze stabilnością muda, trwają prace naprawcze.

19 kwietnia - epokowa zmiana. Cechy mądrość i inteligencja zostają połączone i będą odtąd jedną cechą, zwana jako intelekt. Kilka zmian związanych z walką i innymi cechami. Zręcznością - jeśli chodzi o starcia z wieloma mniej zręcznymi NPC-ami i traktowaną po macoszemu przez lata odwagą, która od tej chwili ma większy wpływ na zasłanianie i przełamywanie. W zawodach można rozpocząć treningi od nowa wybierając inna broń.

4 czerwca - zmiany w ziołach ograniczające ich działanie. Dwie rewolucyjne zmiany. Pierwsza z nich to dodanie do postaci współczynnika zwanego formą, który ma dość szerokie spektrum zastosowań podczas aktywności postaci. Od natychmiastowego leczenia, po skrócenie czasu zdobywania zawodu. Druga zmiana to dodanie "wiedzy" o kilkunastu różnych rodzajach NPC-ów, która można zdobywać poprzez walkę i czytelnictwo. Dodatkowo częściowo zmieniono system języków.

2016: Bez procentów

16 września - kończy się pewna epoka. Znikają definitywnie konta postaci w bankach, w całości zastępują je skrzynki depozytowe. Ich limit pojemności zostaje zwiększony do 30 przedmiotów. Dodatkowo wprowadzone zostają zmiany w "ciosie w plecy" dla postaci wychodzących z lokacji podczas walki.

18 listopada - Na wezwanie stawia się Jeździec Apokalipsy, w czasie spisu dusz znajduje ich siedem tysięcy czterysta sześćdziesiąt po czym strąca do otchłani cztery tysiące czterysta pięć.

2017: 20 lat Arkadii

31 marca - na skutek nieodpowiedzialnego zachowania części graczy w poprzednim roku odwołany zostaje tradycyjny Prima Aprilis na Arkadii. Żegnajcie Fiaty 126p i dresy Adidasa.

5 października - Dodanych zostaje sporo tytułów dla postaci związanych z wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia.

23 grudnia - Arkadia obchodzi swoje dwudziestolecie. Dziesiątki czarodziei i tysiące graczy, przez dwie dekady pracowało by świat Arkadii wciąż był żywy i się stale rozwijał. Obiecanej przez Czcigodnego Tigra 18 lat wcześniej Gildii Zerrikanek, zrobionej przez koderkę, która w owym czasie zgodnie z jego słowami liczyła nieco ponad 3 wiosny i miała się za to zabrać gdy osiągnie pełnoletność, jak nie było, tak nie ma.

2018: Pimp My GameDriver, Arkadia 64-bitowa

6 stycznia - Z okazji jubileuszu na wieściach Arkadii wspomnieniowe notki do graczy zamieszczają byli Keeperzy Alvin i Mithandir oraz obecny Yarrid.

styczeń - niestabilna praca serwera. Wiekowy, wielokrotnie modyfikowany silnik Arkadii zaczyna osiągać granice swoich mozliwości. Zaczynają się przygotowania do gruntownych zmian w samym sercu MUD-a.

16 września - masakra na drakkarze. Przypadkowe spotkanie na drakkarze w Błękitnej Wstędze, łączonej drużyny khazadów z KGKS i żołnierzy z KG oraz ogrów z OK zamienia się w masakrę tych pierwszych. Giną wszyscy łącznie z Doradcą z gór i porucznikiem kompanii. Ogry nie odnoszą żadnych strat.

29 października - Arkadia zostaje zamknięta z powodu zaplanowanej gruntownej modernizacji serwera i silnika gry.

7 października - zapowiedź przejrzenia systemu zdobywania przedmiotów magicznych i wprowadzenia korekt odnośnie ich dostępności.

31 października - Świat Arkadii znów otwiera swe podwoje dla graczy. MUD zostaje przeniesiony na serwer pracujący pod kontrolą systemu Debian 9 Stretch (poprzedni to Debian 6 Squeeze). Gamedriver Arkadii zostaje uruchomiony w trybie 64-bitowym. Magiczne problemy z przenosinami i driverem zostają rozwiązane za sprawa Lorda Taraela, Mistrza Undera i Mistrza Rafgarta. Wszystko to pod kuratelą Keepera Arkadii Yarrida. Przy okazji zaktualizowany zostaje skrypt forum i ArkadiaWiki.

listopad - przez pierwsze 10 dni od wprowadzenia zmian Arkadię nękają problemy z wyciekami pamięci co skutkuje częstotliwością Apokalips równą niemal tej, jaka była u samego zarania jej dziejów - raz dziennie.

25 listopada - wprowadzenie kolejnych poważnych zmian w silniku Arkadii w celu rozszerzenia zapisu liczb całkowitych do czterech bajtów. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że: Arkadia uniknie 'problemu roku 2038', Czarodzieje mogą zwiększyć ilość pamięci operacyjnej do wartości powyżej dwóch gigabajtów (sic!).

29 grudnia - za sprawą Crera na forum rozpoczyna się wielka dyskusja między graczami na temat przyszłości Arkadii i potrzebie wprowadzenia (bądź nie) fundamentalnych zmian.

2019: Na rozdrożu

4 stycznia - Publikacja małego podsumowania roku 2018:

Rok 2018 za nami, kolejny rok walk, trudów, zachwytów, starań, pracy, ale też zabawy i nowych wspomnień. Podsumujmy go zatem liczbowo. W minionym roku utworzonych zostało 2 310 postaci. Na tablicach ogłoszeniowych pojawiło się 1 884 notek, a urzędy pocztowe ledwo nadążały z wysyłką aż 150 584 listów. Pomiędzy 187 Apokalipsami ubito 4 629 940 NPC, zdobyto także 2 436 688 punktów wiedzy. Śmierć 2 479 razy dosięgnęła łącznie 660 postaci, a w walkach między Graczami 149 postaci zginęło 280-krotnie. Zaś na zakończenie odpalono przeszło 2 000 fajerwerków.

Dodatkowo, mała statystyka online, w grudniu 2018 logowano się na Arkadię z 704 unikalnych kont.

13 stycznia - ma miejsce historyczny "event" organizowany przez graczy, a który zainicjował Crer Silber, Wielki Komtur Zakonu Sigmara Mlotodzierżcy. Wielka Krucjata połączonych sił Starego Świata wraz z gośćmi z Ishtar począwszy od gnomów z Tir Tochair, a na osadnikach z Puszczy Shekhal kończąc, przeciwko mrocznym potęgom Chaosu z jałowych pustkowi wschodu kontynentu, która wyrusza z zamku zakonników. Trzy oddziały sił Imperium - Zakonu Sigmara wraz z zamorskimi posiłkami i pospolitym ruszeniem, khazadow z Gór Krańca Świata oraz nulnijskich gladiatorów, najemników z Kompanii Gryfa oraz leśnych elfów, starły się z armią fanatyków Chaosu na Srebrnym Szlaku. Uprzednio doznając zdrady od strony jednego z rycerzy. Bitwa zakończyła się odepchnięciem sług mrocznych bóstw na równiny, jednak zwycięstwo było połowiczne gdyż nie udało się zdobyć dzierżonej przez Templariusza Malala, Chorągwi Chaosu. Następnie oddziały wkroczyły na Pustkowia Chaosu gdzie w ciężkich bojach pokonały smoka naznaczonego spaczeniem (śmiertelny cios zadano mieczem z zaklętą w nim smoczą duszą!), arlekina chaosu oraz nieprzebrane zastępy trolli i krasozwierzy. W końcu obległy Twierdzę Slaanesha. Po długich zmaganiach wdarły się do środka i w podziemiach twierdzy pokonały Saurgla, Rycerza Chaosu. Po tym wydarzeniu padł rozkaz odwrotu do zamku Zakonu Sigmara. Ci którzy przeżyli wyprawę, wrócili w swoje strony bogatsi o nowe doświadczenia, znajomości i wspomnienia.

W evencie wzięło udział około pięćdziesięciu postaci będących w stowarzyszeniach jak i nie przynależących nigdzie wędrowców.

luty - rozpoczęcie prac nad globalna przebudowa systemu zdobywania przedmiotów magicznych na Arkadii. Zmiany obejmują lokacje, NPC-e i samo pojawianie się przedmiotów magicznych w świecie.

20 czerwca - na Arkadii Apokalipsa przynosi zmiany o których niegdyś nikomu się nawet nie śniło. Takiej rewolucji nie było od... tego to najstarsi czarodzieje nie pamiętają. Zniesiona została kara bezwzględnej utraty części doświadczenia przy śmierci postaci, która przez dwie dekady stanowiła jedna z unikalnych cech Arkadii. Zamieniona zostaje na czasowe osłabienie postaci, które można stosunkowo szybko odrobić. Znikają tytuły związane z poziomem doświadczenia. Cześć doświadczenia przy pewnym jego poświęceniu można przenieść do innych cech w czasie medytacji. Alkohol przestaje wzmacniać cechy bojowe, a jedynie nieco przyspiesza regenerację kondycji. Zmniejszona zostaje ilość formy dostępnej dla postaci. Nowe postacie nie będą już zaczynać z przyśpieszonym zdobywaniem doświadczenia, a starsze już istniejące na mudzie zostają nieco osłabione by zachować pewną równowagę. Zakończony zostaje pierwszy duży etap związany z dostępnością broni magicznych w świecie, zostają dodane tzw. skarbce. Jeszcze przed ogłoszeniem zmian część ekspowisk zostaje przebalansowana.

26 czerwca - Czcigodny Yarrid składa w ręce kolejnego z Nieśmiertelnych Lorda Taraela funkcje Keepera. Tym samym kończąc najdłuższy okres sprawowania funkcji głównego opiekuna w historii Arkadii - ponad osiem lat!

3 lipca - od tego dnia strony klienta www do łączenia z mudem, ArkadiaWiki i forum są dostępne tylko poprzez protokół HTTPS.

3 październik - reforma dostępności przedmiotów magicznych na Arkadii wchodzi w finalna fazę. Następuje zmiana jeśli chodzi o czas przetrwania takich przedmiotów. Od tej chwili ich znikanie nie będzie uzależnione od Apokalips. Przedmioty magiczne będą trwały w świecie w zależności od posiadanej mocy od 5 do 10 dni. Zmiany obejmują też klucze umożliwiające dostęp do skarbców. Możliwość losowego otrzymania niektórych egzemplarzy magicznych przedmiotów zyskują niektóre NPC-e. Wprowadzono niewielką zmianę w standardzie gwardii miejskich, które znów potrafią gonić przestępców jak niegdyś jednak tylko przez trzy lokacje.

1 listopada na Arkadii przez trzy kolejne dni trwa wyjątkowy event - Dziady. Już nie tylko na cmentarzach, w starych kryptach i kurhanach można spotkać nieumarłych. Potępione dusze opanowują trakty, a grupy śmiałków podejmują się ich wyeliminowania i odesłania w zaświaty gdzie ich miejsce. Choć nie jest to proste ani bezpieczne.

3 listopada zakończył się wyjątkowy event na Arkadii przygotowany przez czarodziei. Przez trzy dni świat nękany był prze upiory, zjawy, zmory i inne nieumarłe stwory. Śmiałkowie, którzy stanęli przeciwko nim zdobywali niezwykłe skarby i byli świadkami różnych dziwnych zdarzeń. Jak wieść po świecie niesie walkami z nieumarłymi wsławił się szczególnie Drumelt z Val'Kare, najemnik z Armii Lyryjskiej, który może się od tej chwili szczycić mianem Pogromcy Duchow, Zjaw i Upiorow.

Przypisy

 1. Lewy jest pomyslodawca i zalozycielem calej Arkadii. To on w 1995 odnalazl dla Arkadii serwer, zebral pierwsza ekipe chetnych do pracy ludzi i pod jego przewodnictwem Mud zaczal sie rozwijac. Dzieki poswieceniu, z jakim caly czas dbal o serwer, ulepszajac go i administrujac nim, Arkadia mogla bezpiecznie dotrwac do dnia dzisiejszego. Źródło: MudInfo dla postaci Lewy na Arkadii
 2. Wg starych logów Arkadii z lipca 1996)
 3. 3,0 3,1 Kroniki Arkadii, Wieści z Arkadii, 2005-01-29, dostęp: 2011-02-28
 4. Archiwum Wiesci z Arkadii 15.04.97-13.01.98, 1997-12-23, dostęp: 2011-02-28
 5. W czasie pobytu Arkadii w Lublinie dość często następowały problemy z połączeniem i fizycznym dostępem do serwera, a do przenosin przyczynił się bezpośrednio "incydent z wyciągnięciem kabla przez sprzątaczkę".
 6. 6,0 6,1 6,2 Zmiany, rok 2001, Encyklopedia Arkadii, 2001-12-30, dostęp: 2011-02-28
 7. Hasło Barsawia MUD na Wikipedii, dostęp: 2011-03-02
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 Zmiany, rok 2002, Encyklopedia Arkadii, 2001-12-26, dostęp: 2011-02-28
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 9,5 9,6 9,7 9,8 9,9 Zmiany, rok 2003, Encyklopedia Arkadii, 2003-12-31, dostęp: 2011-02-28
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 10,5 10,6 10,7 10,8 Zmiany, rok 2004, Encyklopedia Arkadii, 2004-11-14, dostęp: 2011-02-28
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 Zmiany, rok 2005, Encyklopedia Arkadii, 2005-07-14, dostęp: 2011-03-22
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3 Zmiany, rok 2006, Encyklopedia Arkadii, 2006-07-30, dostęp: 2011-03-22
 13. Startuje nowa strona internetowa Arkadii, Arkadia LpMUD, 2007-03-20, dostęp: 2011-02-28
 14. Zmiany, rok 2007, Encyklopedia Arkadii, 2007-04-10, dostęp: 2011-03-22
 15. Języki - nauka, Arkadia LpMUD, 2007-05-25, dostęp: 2011-02-28


Zobacz też