Cech Kupców Novigradu

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kupcy Novigradu. Kupcy Novigradu to, jak na razie jedyna gildia półzawodowa. Ich siedziba mieści się w Novigradzie, największym mieście handlowym i zarazem jednym z największych miast w Arkadii. Jest to naprawdę elitarna gildia i ogromnie ciężko jest się do niej dostać. Kupcy szczycą się znakomitym szacowaniem wartości przedmiotów, umiejętnością handlu, jak i oceną. Jest to gildia, gdzie bez wątpienia najłatwiej jest zdobyć ogromną ilość pieniędzy. Kupcy noszą też specjalny gwizdek, dzięki któremu mogą wezwać straż miejską w razie ataku. Maja także specjalną umiejętność chowania się w razie walki za plecami kogoś z drużyny.

 • Strona o Arkadii Brogara 2003


Cech Kupców Novigradzkich jest stowarzyszeniem mieszczącym się w Wolnym Mieście Novigrad, będącym enklawą na terenie królestwa Redanii. Siedziba Cechu znajduje się naprzeciw Świątyni Farnaga, przy ulicy Zamkowej, w zachodniej części miasta. Budynek ten poznać można po pięknym wyglądzie i wykonaniu z różowego marmuru. Otacza go także bujny, starannie przycięty żywopłot, a na jego fasadzie dostrzec można napis, uniemożliwiający pomylenie tego pałacu z czymkolwiek innym.

Historia

Niestety, niemożliwe jest dokładne ustalenie, w jakim to czasie Cech Kupców Novigradzkich został powołany do życia. Powiązany z tym jest fakt, że to właśnie dzięki trafnym kupieckim decyzjom i działaniom miasto Novigradu znane jest na całym świecie. Pierwszą wspominaną inwestycją kupiecką na terenie tej (wtedy jeszcze) osady, będącej pozostałością po elfim mieście Muitrea, było wybudowanie portu morskiego. Powiodło to dalej rozwój handlu i uznanie Novigradu za stolice kupiectwa. Niemal każda budowla stojąca w mieście powiązana jest w mniejszym lub większym stopniu z działaniami kupców, nie wyłączając z tego murów miejskich czy chociażby garnizonu. Były to czasy, zanim kupcy zaczęli spisywać swoją historię poprzez kroniki.

Wtedy to oficjalnie zaczęła działać organizacja znana nam jako Cech Kupców Novigradzkich, chroniąca prawa oraz wpływy handlarzy na terenie miasta i w sporym stopniu wpływająca, razem z novigradzkim Hierarchą, na jego politykę. Pierwszymi działającymi w nim kupcami byli: Reh, I Mistrz Cechu, Gargar, późniejszy II Mistrz Cechu, Ader, IV i najdłużej panujący Mistrz Cechu, a także Tulip i Zaphod. Rozwijały się specjalizacje handlowe, kupcy zdobywali coraz większą wiedzę, a Cech zyskiwał wpływy na całym świecie, także za oceanem.

Ustawiczne poszerzanie się działalności Cechu oraz Kupców z niego pochodzących jest rzeczą niezachwianą od lat, działająca w budynku Cechu biblioteka zawiera w sobie niezliczoną liczbę pozycji z najróżniejszych zakresów, pozwalających na edukację każdego, kto w mury Cechu wkraczał, wkracza czy wkraczać będzie, a dbałość o zachowanie elementów niemal pradawnych sprawia, że każdy Członek Cechu jest cząstką historii i budowniczym tego, co dopiero nadejdzie.

7 listopada 2011 roku wszyscy członkowie Cechu zostali z niego usunięci przez administrację w związku z sytuacją jaka panowała w gildii. Stowarzyszenie zostało zamknięte i ogłoszono nabór na nowe władze. Sytuację opisują następujące wieści:

Witajcie,
Sytuacja w Cechu Kupcow Novigradzkich stała sie na tyle zla, ze
zostalismy zmuszeni do podjecia zdecydowanej interwencji. W zwiazku
z tym zdecydowalismy, ze w trybie natychmiastowym wszyscy czlonkowie
tego stowarzyszenia zostali z niego wyrzuceni, a sama gildia zamknieta.

Jestesmy gotowi przekazac wladze w Cechu innej grupie co najmniej
pieciu graczy, o ile beda oni spelniali nastepujace warunki:
- beda chcieli bawic sie na Arkadii w odgrywanie postaci kupcow
- beda mieli na to czas i nie beda grali innymi postaciami
- beda potrafili sie miedzy soba porozumiec i wspolnie budowac
organizacje na mudzie
- beda potrafili zaufac nowym graczom i przyjmowac ich do
stowarzyszenia, tak by z czasem nie umarlo
- beda potrafili nie mieszac swiatow i nie przenosic miedzy nimi
konfliktow
Jesli znajda sie chetni, to przedstawiciele takich grup powinni
zglosic do mg podanie (nieerpegowe).


Dawni i obecni członkowie

Kupcy i Subiekci – kiedyś (lista zdecydowanie niepełna): Agard, Begson Corvald, Elmanur, Flavia, Flint, Fritz, Gawlak, Ingrid, Kiara, Layamon, Molu, Nesyr, Phentarus, Samanti, Tulip, Vald, Veronica, Xeena, Zedexer, Wakahiko, Farandar, Vayneela.

Obecni kupcy i subiekci:

Mistrz Cechu: Adamson

Rada Cechu: Cyzel

Kupcy: Iluandile, Ragmon, Legalt, Peril.

Subiekci: Harunur, Nix, Lantinor


Znak rozpoznawczy

Kupców Cechu Kupców Novigradzkich od każdego innego podróżnika odróżnić można dzięki złotemu pierścieniowi ze znakiem Stowarzyszenia, założonemu na palec prawej ręki. Ponadto, członkowie Cechu są zwykle osobami uprzejmymi, pomocnymi, potrafiącymi znaleźć w wielu sytuacjach rozwiązania na drodze dyplomacji oraz posiadającymi sporą ilość monet, czy drogich przedmiotów.

Podobne, wykonane z miedzi pierścienie noszą Subiekci, natomiast stalowe pracownicy Cechu.

Założenia

Cech Kupców Novigradzkich jest organizacją znaną ze swojego ustawicznego dążenia do pełnej neutralności, wiążącego się z brakiem zaangażowania w jakiekolwiek wojny czy spory na świecie (choć ostatnimi czasy mimowolnie został wmieszany w konflikt z Ogrzą Kompanią). Głównym celem Cechu jest propagowanie wolnego handlu oraz pomoc indywidualnym podróżnikom, lub zorganizowanym grupom w spieniężeniu posiadanych przez nich towarów. Cech również od samych początków Novigradu dba o jego dobrą prosperację i rozwój. Stowarzyszenie to odpowiada także za organizację wielu przedsięwzięć na terenie miasta oraz przyczynia się do rozszerzania się wszelkich typów kultury na świecie.

Władza

W Cechu Kupców Novigradzkich pełną władzę posiada Mistrz Cechu, przewodnik decydującej o każdym działaniu stowarzyszenia Rady, w której skład wchodzą Radni Cechu.

Obecnie Mistrzem Cechu jest meżczyzna, Adamson Goldberg.

Aktualnie Radnym jest: Cyzel


Hierarchizacja

Członkostwo

Członkiem Cechu Kupców Novigradzkich mogą stać się członkowie wszystkich ras.

Etapem pierwszym w staraniach się o naukę w Cechu jest złożenie w złotej księdze w przedsionku budynku organizacji napisanego przez siebie podania, które zostanie poddane ocenie Rady Cechu. Po jego akceptacji, osoba taka staje się kandydatem na Subiekta.

Podczas okresu kandydatury, Kandydat musi zdobyć zaufanie i poparcie obecnych Kupców, co powinno docelowo zaowocować awansem na Subiekta. Każdy z Subiektów otrzymuje swojego bezpośredniego Opiekuna. Podczas Subiektury należy wykazać się pracowitością, aktywnością w ramach codziennej działalności Cechu oraz wiedzą z zakresu handlu. Po przejściu okresu Subiektury odbywa się egzamin na Kupca.

Natomiast aby zostać Pracownikiem Cechu, należy znaleźć Kupca, który będzie zainteresowany zatrudnieniem dodatkowej osoby. Zależnie od aktualnych przepisów, wskaże on dalszą drogę do uzyskania kontraktu.

Patron

Od dawnych lat patronem Cechu Kupców Novigradzkich oraz kupców w ogóle jest Farnag, władca pieniądza, kupiectwa, zysku, dostatku, targowania się, bezpiecznych i udanych transakcji. Ważnym elementem życia Cechu są święta pod patronatem Farnaga, modlitwy oraz dbałość o spływanie na Kupców Jego łaski. Za cześć dla Farnaga w Cechu odpowiadają Kapłani, wyświęceni przez Najwyższego Kapłana Aurila.

Zawód

W Cechu Kupców Novigradzkich, Subiekci, którzy pozytywnie ukończą okres swojej pracy i nauki, otrzymują zawód Kupca, który pozwala im na głębsze zrozumienie praw handlu, oraz rozszerzenie swojej działalności.

Specjalizacje handlowe

Subiekci pracujący dla Cechu Kupców Novigradzkich moją możliwość pobierania nauk pod okiem wykwalifikowanych mentorów w wielu dziedzinach handlu. Warto także zauważyć, że wiedza Członków Cechu ustawicznie zwiększa się, dzięki czemu zawsze możliwe jest ustalenie kolejnych specjalizacji, które mogą stać się pasją lub utrzymaniem dla przyszłych Kupców.

W Cechu uczyć się można handlu między innymi:

 • Biżuterią
 • Bronią
 • Informacjami
 • Jadłem
 • Kamieniami Szlachetnymi
 • Kwiatami
 • Perfumami
 • Pieśniami
 • Rudami
 • Skórami
 • Ubraniami
 • Uzywkami
 • Winem
 • Wynalazkami
 • Wyrobami Snycerskimi
 • Zbrojami
 • Zielem Fajkowym
 • Ziołami