NPC

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

"NPC" (ang. Non-Player Character), inaczej "mob" to, najprościej ujmując, postać w grze, którą nie kieruje żaden gracz - jest sterowana przez MUDa. NPCami są np. sklepikarze, zające, czy trolle.

Część NPC-y jest nieco bardziej spersonalizowana i posiadają imiona, obecnie są ich setki. Zazwyczaj są to postacie w jakiś sposób mające znaczenie (np. pełniące jakąś funkcję - sklepikarza, zielarza, trenera, herszta bandy). Najczęściej aby poznać imię danego NPCa, wystarczy mu się przedstawić.

Trochę NPC-y (zwłaszcza wśród tych, które przedstawiają się imieniem) może oczekiwać jakiejś pomocy od gracza, lub chcieć, aby gracz wykonał dla nich jakieś zadanie, za które gracz otrzyma punkty doświadczenia bądź monety (albo jedno i drugie). Najczęściej wystarczy zapytac NPCa o pomoc/prace/zadanie/polecenie i słuchać, o czym mówi po czym powtarzać zapytania o sprawy padające w odpowiedziach. Zazwyczaj na pytania otrzymamy tylko zdawkowe odpowiedzi, ale czasem NPC uraczy nas zadaniem, historią swojego życia lub informacjami o okolicy lub innymi opowieściami. Warto również czytać dlugie opisy NPC-ów (komendy 'obejrzyj/ocen <kogo>' lub w skrócie 'ob <kogo>'). W nich mogą również kryć się wskazówki, choć sam NPC nie wygłasza żadnych kwesti sam z siebie.

  • Przykład 1.

Widzimy przed sobą NPC-a, starego marynarza z drewniana noga w długim opisie.

Możemy go zapytać oprócz standardowych zapytań o prace, pomoc etc. o morze, o nogę. A nóż uraczy nas jakaś historią.

  • Przykład 2.

Jesteśmy w karczmie i widzimy NPC-a karczmarza, który wypowiada sam kwestię: "Dawniej chodziło się do lasu na polowania, ale te przeklęte driady wszystkich przegnały."

Tu możemy się spytać o polowani(a/e), las i driady. I podobnie jak w przypadku marynarza o ile kodujący go czarodziej przewidział dla tego NPC-a większą rolę być może otrzymamy więcej informacji. Czasem warto się zapytać o charakterystyczne przedmioty znajdujące się w otoczeniu NPC-a, np. 'o tarcze' zawieszoną na ścianie itp. Znalezienie takich ukrytych wypowiedzi NPC-a na jakiś temat potrafi dostarczyć sporo satysfakcji.

Niektóre z NPC-y posiadają całkiem wyrafinowane zachowania mogą np. pamiętać gracza, który je atakował i tworzyć własne listy wrogów, ukrywać się i atakować znienacka etc.

Czy NPCe zdobywaja doswiadczenie?
A jesli tak to czy za bardziej 'wyexpionego' NPCa jest wiecej pd?

Podam przyklad. Idzie sobie troll kolo nuln, zabija z 30-40 graczy (wiem, wiem nierealistyczne), troche npckow nawet - czy zdobywa za to doswiadczenie, skacze mu np. 1 podcecha i potem silniej walczy i wiecej expa za niego sie zdobedzie?

ODPOWIEDZ: To czy NPC sie rozwija (staje sie madrzejszy, silniejszy itd) zalezy glownie od NPCa. Sa takie, ktore sie rozwijaja i takie, ktore nie.