Arkadia

Z ArkadiaWiki
Jump to navigation Jump to search

Czym jest Arkadia? Arkadia to pierwszy polski MUD czyli Multi User Dungeon - interaktywna gra sieciowa osadzona w realiach Fantasy. Nasz 'engine' to Mudlib CD z najlepszego (zdaniem wielu) LpMUDa na świecie, czyli z Genesis, który został spolszczony i gruntownie zmodernizowany. Stawiamy na graczy chcących 'wczuć' się w kreowane przez siebie postacie. Jeśli chodzi o świat gry, to jest to świat zaczerpnięty z literatury Fantasy. W chwili obecnej istnieją dwie Domeny - Imperium w Starym Świecie według Warhammer RPG oraz Ishtar, świat oparty na opowieściach o Wiedźminie A. Sapkowskiego. Oczywiście obie części świata są ze sobą połączone, tworząc wspólnie pełny świat Arkadii.
Strona www Arkadii, 2011-03-23


Arkadia to wirtualny świat stworzony dzięki możliwościom, jakie daje gra komputerowa typu MUD, a dokładniej LPMUD. Oparta o dobry "silnik", czyli zmodyfikowany mudlib i gamedriver z Genesis posiada bardzo duże możliwości tworzenia alternatywnego świata do rzeczywistości nas otaczającej i doskonale rozwija wyobraźnię, zmusza także do czytania.

Z uwagi na obsługę gry na Arkadii wychowało się bardzo wielu polskich informatyków, przeważnie związanych z administrowaniem w sieci.

Historia

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Historia Arkadii.

Historia Arkadii sięga roku 1995, gdy grupa zapaleńców, głównie polskich graczy Genesis, postanowiła przenieść LPMUDa na grunt Polski i stworzyć świat w języku polskim, a nie polskawym. Pierwszą barierą było znalezienie stabilnego serwera i łącza, co wielokrotnie miało wpływ na działanie i stabilność świata. Kolejną barierą było dostosowanie silnika gry do języka polskiego, jego gramatyki i złożoności, co zabrało kilka lat pracy i zostało uwieńczone sukcesem.

23 grudnia 1997 roku Arkadia została otwarta dla graczy i od tamtej pory praktycznie nieprzerwanie jest dostępna dla ludzi, którzy chcą poznawać bogactwo tego świata i wczuć się w rolę swojej postaci. Od początku istnienia Arkadia jest darmowa i granie w nią wymaga minimalnych nakładów.

Arkadia w swojej historii była tematem różnych prac naukowych, poligonem do badań i tematem artykułów. Nacisk na poprawne używanie języka polskiego (choć bez polskich znaków diakrytycznych), jak dotąd nie został doceniony przez polski system edukacji.

Świat

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Geografia.

Świat Arkadii podzielony jest na dwie domeny oparte na realiach fantasy tzn. - Imperium w Starym Świecie według Warhammer RPG oraz Ishtar, świat oparty na opowieściach o Wiedźminie A. Sapkowskiego. Świat ten tworzony jest przez kreatorów piszących konkretny kod miejsc i go rozwijających, ale nie miałby on sensu bez graczy, chcących poznawać go i w nim funkcjonować.

Na chwilę obecną świat Arkadii nie jest jeszcze ukończony, wciąż istnieją możliwości jego rozbudowy o nowe krainy.

Co oferuje Arkadia

Czego można się spodziewać w Arkadii?

  • niesamowitej społeczności, ciekawych ludzi, niejednokrotnie z niezwykłą fantazją i pomysłami
  • uczestnictwa w bogatej, żywej, dziesięcioletniej historii Arkadii, która jest lub była drugim domem wielu niezwykłych osobowości
  • egzotycznych i szczegółowo skonstruowanych krainy fantasy, składających się na ogromny świata MUD-a. Choć zawiera on tylko część świata Warhammer Fantasy Roleplay i krainy Nigdy-Nigdy z cyklu A. Sapkowskiego o Wiedźminie, to jest to i tak kilkadziesiąt tysięcy lokacji, i ciągle się rozwija.
  • od dziesięciu lat wciąż dużej liczby aktywnych graczy, w godzinach szczytu sięgającej obecnie sto kilkadziesiąt postaci w świecie
  • kariery kupca, zielarza, górnika, itp.
  • możliwości wojowania mieczem i od miecza ginięcia, udziału w brutalnych walkach, trudnej rywalizacji, satysfakcjonujących zwycięstw
  • wciągnięcia na długi czas, albo nie – kto wie?

i wiele innych, Arkadia jest tak nieprzewidywalna jak jej gracze.

Jak zacząć

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Jak zacząć grę.

Na początek warto odwiedzić stronę www Arkadii. Od kilku lat dostępny jest tam dedykowany klient do gry, zastępujący telnet, który służył dotychczas pokoleniom graczy.

Następnym krokiem jest stworzenie konta postaci, bowiem każdy gracz posiada prawo do posiadania kilku postaci, choć zakazana jest gra kilkoma postaciami jednocześnie. Następnie po zalogowaniu należy wybierać imię (i odmienić je przez przypadki), rasę, płeć i ogólny wygląd. Tworzenie postaci to jednak więcej niż to!

Po utworzeniu postaci czas na zapoznanie się z mechaniką świata. Pomoże ci w tym kapitan pewnego statku, dla którego na początku należy wykonać proste zadanie. Po pomyślnym jego zakończeniu mamy prawo wyboru, czy kapitan wysadzi nas w Nuln w Imperium czy w Novigradzie w Ishtar.

Linki zewnętrzne