Novigrad

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
COA Redania.png
Wolne Miasto Novigrad to miasto portowe leżące przy ujściu Pontaru do morza, w delcie tej rzeki, na terytorium Redanii. Novigrad liczy prawie trzydzieści tysięcy mieszkańców. Dzięki znaczeniu Pontaru w transporcie towarów, Novigrad jest ważnym ośrodkiem handlowym. Posiada dwa porty i jest siedzibą Cechu Kupców Novigradu. Niegdyś rezydowała tu także, wynajęta jako Straż Kupiecka, Wolna Kompania Skorpion, jednak obecnie ma ona kontrakt z Armią Lyrijską.

Miasto zbudowane jest na elfich fundamentach – bardzo dawno temu stało tu elfie miasto Muitrea. Niektóre elfy sporadycznie stosują tę nazwę w odniesieniu do Novigradu. Od strony lądu Novigrad otacza zasilana przez Pontar fosa i mur, w którym są dwie bramy ze zwodzonymi mostami: Brama Złotego Smoka (na wschodzie) i Baszta Złamanej Tarczy (na południu). Pod miastem ciągną się stare elfie i ludzkie kanały i tunele.

Novigrad na Arkadii stanowi jedno z dwóch miast startowych dla nowych podróżników, przez 20 lat swego istnienia był wielokrotnie przebudowywany zyskując np. targ, ogrody, plac Reha etc. choć zachował się ogólny plan na jakim został stworzony.


Komunikacja

Miasto to było kiedyś kluczowym punktem komunikacyjnym w świecie gry, obecnie jest jednym z wielu istotnych. Odpływa stąd statek do Starego Świata – do Urbimo w Tilei. Novigrad ma także ze swoich dwóch portów połączenia morskie i rzeczne z Daevon przez Blaviken, archipelagiem Skellige, Oxenfurtem, Białym Mostem i Wyspą Utraconych. Dodatkowo odpływają stąd statki do Lyrii i Nilfgaardu przez Verden.

Zza wschodniej bramy odjeżdża dyliżans do Oxenfurtu, który leży dość niedaleko na wschód. Zaś na południe od Baszty Złamanej Tarczy odpływa prom do stoczni novigradzkiej i dalej, do miejscowości Nadrzecze, leżącej na terenie Temerii.

Usługi

Mieszczą się tu świątynie kultu Wiecznego Ognia i Farnaga. Znajdują się tu też liczne sklepy i punkty handlowe, bank, zakład kowalski, cyrk, arena, ambasada Nilfgaardu, dwie biblioteki i kilka tawern. Wiele składów handlowych mieści się w okolicy placu imienia Reha, I Mistrza Cechu Kupców. Na targu także pełno jest zwykle straganów i stoisk. W portowych częściach miasta pełno jest magazynów, mieści się tu też duża stocznia. Na północy miasta stoi latarnia morska i Wieża Czarodziejów. Pod tą ostatnią urzęduje szczurołap. Władzę sprawują hierarcha Kaspian i namiestnik do spraw bezpieczeństwa Chappelle. W urzędzie miasta można przyznać się do redańskiego pochodzenia. Odpoczynku można szukać w leżących w centrum miasta zielonych ogrodach parkowych.

Cytaty z literatury

Ksiazki.png
Poniżej opisane jest tło literackie na którym MUD bazuje.
Oznacza to, że podane tu informacje mogą nie mieć przełożenia na kod Arkadii, lub nawet w szczegółach mijać się z nim, służą za to lepszej orientacji w atmosferze świata gry i odgrywaniu postaci.

Novigrad, powiadam ci, to stolica świata. Prawie trzydzieści tysięcy mieszkańców, Geralt, nie licząc przyjezdnych, wyobrażasz sobie? Murowane domy, główne ulice brukowane, morski port, składy, cztery młyny wodne, rzeźnie, tartaki, wielka manufaktura produkująca ciżmy, do tego wszelkie wyobrażalne cechy i rzemiosła. Mennica, osiem banków i dziewiętnaście lombardów. Zamek i kordegarda, że aż dech zapiera. I rozrywki: szafot, szubienica z zapadnią, trzydzieści pięć oberży, teatrum, zwierzyniec, bazar i dwanaście zamtuzów. I świątynie, nie pamiętam ile. Dużo. No, i te kobiety, Geralt, umyte, utrefione i pachnące, te atłasy, aksamity i jedwabie, te fiszbiny i tasiemki... Och, Geralt! Wiersze same cisną się na usta.

• Miecz Przeznaczenia, str. 122


Zewnętrzne linki: