Oxenfurt

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
COA Redania.png

Oxenfurt jest to miasto w Redanii, na północnym brzegu Pontaru, który w tym rejonie rozlewa się już w deltę. Przy niedalekim ujściu tej rzeki do morza znajduje się Novigrad. Na południowym zaś, temerskim brzegu Pontaru, na wysokości Oxenfurtu leży Grabowa Buchta. Oxenfurt to centrum akademickie, miasto to urosło wokół terenu Uniwersytetu Oxenfurckiego. Siłą napędową jego ekonomii i większością mieszkańców są żacy i bakałarze.

Uniwersytet

Herb Akademii

Uniwersytet Oxenfurcki, znany też jako Akademia Oxenfurcka, dzieli się na następujące wydziały:

  • Wydział Alchemii
  • Wydział Nauk Wyzwolonych
  • Wydział Techniki
  • Wydział Historii Naturalnej
  • Wydział Filozofii
  • Wydział Medycyny i Zielarstwa
  • Wydział Biologii i Środowiska Naturalnego
  • Wydział Truwerstwa i Poezji

Dzięki pracy naukowców, Oxenfurt może się szczycić odrestaurowaną starożytną kanalizacją i akweduktem odprowadzającym ścieki poza miasto. Zbudowano tam także eksperymentalny osadnik do ich oczyszczania, zwany potocznie Baryłą. Budynki Uniwersytetu to w większości stare elfie konstrukcje, które słyną z niezwykłej urody i praktycznego zaplanowania. Na terenie Akademii mieści się unikatowy w skali świata zwierzyniec i jedna z największych bibliotek, bogata szczególnie w dzieła poetyckie. Wydział Truwerstwa i Poezji przyciąga bowiem wielu artystów i mieści się tu siedziba słynnego stowarzyszenia Truwerów.

W niektórych punktach Akademii Oxenfurckiej nawet odwiedzający nie będący studentami mogą pobrać nauki od znakomitych wykładowców i nauczycieli.

Usługi

Rozrywki dla studentów, tatuaże, przyprawy, bank, poczta, targowisko, kawiarenki, winiarnie, zamtuz.

Transport

Oxenfurt jest połączony drogami z całą Redanią, dyliżansem można szybko dotrzeć do Novigradu, jak i drogą wodną, tak jak do Grabowej Buchty, do Blaviken, Białego Mostu.

Tło książkowe

Ksiazki.png
Poniżej opisane jest tło literackie na którym MUD bazuje.
Oznacza to, że podane tu informacje mogą nie mieć przełożenia na kod Arkadii, lub nawet w szczegółach mijać się z nim, służą za to lepszej orientacji w atmosferze świata gry i odgrywaniu postaci.

Ha, jesteśmy już na wysokości Oxenfurtu. Spójrzcie jeno, już Baryłę widać! Mgła przerzedziła się wyraźnie, tak że mogli widzieć kępy i łęgi prawego brzegu i wznoszący się nad nimi fragment akweduktu.

• Krew elfów, str. 173


Teren uniwersytetu otoczony był pierścieniem muru zaś dookoła muru był drugi pierścień - wielki, gwarny, zdyszany, ruchliwy i hałaśliwy pierścień miasteczka. Drewnianego, kolorowego miasteczka Oxenfurt o ciasnych uliczkach i szpiczastych dachach. Miasteczka Oxenfurt, które żyło z nauki i wiedzy, z tego, co towarzyszy procesowi poznania.

• Krew elfów, str. 180-181


Poeta jechał wolno błotnistą, zatłoczoną uliczką, mijając warsztaty, pracownie, kramy, sklepy i sklepiki w których dzięki Akademii wytwarzano i sprzedawano dziesiątki tysięcy wyrobów i wspaniałości, niedostępnych w innych zakątkach świata (...)

• Krew elfów, str. 181


Linki zewnętrzne