Gelibol

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
COA Redania.png
Gelibol to miasto kupieckie na północnym wschodzie Redanii, przy granicy z Kaedwen. Jest połączone szlakiem bezpośrednio z Blaviken na zachodzie i z Daevon w Kaedwen na wschodzie. Cechuje się bogatym asortymentem sprzedawanych i kupowanych dóbr oraz rozbudowanym podgrodziem. Rynek jest czynny od świtu do zmierzchu. W mieście znajduje się kilka czynnych karczm, poczta, jubiler, zielarz, piekarnia i skup skór, można również przekłuć sobie brwi lub uszy. Atrakcją są ruiny w północno-wschodniej części miasta. Pod miastem znajdują się spore kanały ściekowe w które mieszkańcy raczej się nie zapuszczają. Z centrum miasta wyjeżdża wóz pasażerski do podgrodzia Tretogoru przez wieś Sucha Kępa leżacej nieopodal Blaviken.
Ksiazki.png
Poniżej opisane jest tło literackie na którym MUD bazuje.
Oznacza to, że podane tu informacje mogą nie mieć przełożenia na kod Arkadii, lub nawet w szczegółach mijać się z nim, służą za to lepszej orientacji w atmosferze świata gry i odgrywaniu postaci.
 W opowiadaniach o Wiedźminie A. Sapkowskiego, na których opiera się Arkadia, Gelibol to nazwa regionu w Redanii, w którym leżało miasto Mirthe. Było to istotne historycznie miejsce, mieściła się tu pierwsza szkoła ludzkich czarodziejów. Zostało spalone w czasie rebelii Falki. Prawdopodobnie wskutek pomyłki, na Arkadii nazwano Gelibolem miasto otwarte dla graczy w 2004 roku, od tej pory nazwa ta utarła się. Ciekawostką jest to, że A. Sapkowski przez wiele lat unikał narysowania mapy wiedźmińskiego świata, wziął jednak udział jako konsultant w przygotowaniu mapy przez CD Projekt do gry Wiedźmin, a na niej Gelibol zaznaczony jest jako miasto, podobnie jak na mapach fanowskich sagi.

Pewnego dnia wypuściliśmy się aż do Gelibolu, pod Mirt, i obrabowaliśmy świątynię.

• Ostatnie życzenie, str. 56