Krasnolud

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krasnoludzka para

Krasnolud to stosunkowo niska, krępa postać. Jak na swój wzrost jest bardzo szeroka w barach, po czym widać, że dysponuje niemałą siłą. Widać również, że nie należy do najzwinniejszych istot - krasnolud prędzej przyjąłby na siebie cios bez szwanku, niż próbował go uniknąć. Na twarzy ma wymalowaną odwagę i upór, zaś z całej sylwetki emanuje hart ducha. Nie sposób nie wspomnieć o długiej brodzie, dodającej postaci majestatyczności, będącej przedmiotem dumy krasnoluda.

Krasnoludy na Arkadii

Reprezentantów tej rasy można spotkać we wszystkich krainach ze szczególnym uwzględnieniem terenów górskich i miejsc wydobywania złóż naturalnych. Na całym świecie słyną ze swego umiłowania do rzemiosła a ich wyroby są znane z trwałości i solidnego wykonania. Część osób wybierających krasnoluda na swą postać ceni u niego podstawowe cechy takie jak upór, honor czy też cechy bojowe jak wytrzymałość, odwagę i siłę, a rasa jako taka w dalszym rozwoju dla nich ma mniejsze znaczenie. Spora jednak grupa wybiera drogę kreując swym krasnoludem w oparciu o jedną z dwóch domen, gdzie dość mocno zarysowane są charakterystyki tej rasy, a ich przedstawiciele różnią się między sobą w specyficzny sposób.

Krasnoludy w Starym Świecie

Rasa krasnoludów w świecie Warhammera, gdzie nazywa się ich khazadami jest jedną z najstarszych. Ich ojczyzną jest Imperium Krasnoludzkie zwane przez nich samych Karaz Ankor, które w czasach swej świetności obejmowało Góry Krańca Świata, Góry Czarne oraz Góry Szare. Teraz jednak złoty wiek ich państwa przeminął. Wiele twierdz upadło lub zostało zniszczonych przez kataklizmy lub wrogów, a te, które zostały, są wyludnione.

  • Zabójcy trolli – na najniższym szczeblu krasnoludzkiego społeczeństwa znajdują się krasnoludy, które się zhańbiły i postanowiły wstąpić na ścieżkę zabójców trolli. Przemierzają oni świat w poszukiwaniu honorowej śmierci z silniejszym przeciwnikiem co jak sadzą pozwoli odkupić im ich winę. Zabójcą trolli może zostać każdy krasnolud uważający się za khazada, który sądzi, że splamił swój honor i chce go odzyskać. Dużym udogodnieniem w odgrywaniu tej roli jest członkostwo w stowarzyszeniu Zabójców Trolli, które daje potężne wsparcie w postaci odpowiednich emocji i umiejętności. Jednak z racji tego, że jest to stowarzyszenie elitarne dość trudno się do niego dostać. Teoretycznie zabójcy stoją najniżej w hierarchii, praktycznie jednak ze względu na swe elitarne umiejętności bojowe są nieocenionym wsparciem w boju.
  • Pochodzeniowcy – wyżej w hierarchii znajdują się krasnoludy, które nie należą do żadnego z Rodów Krasnoludzkich i szczycą się tylko Pochodzeniem z Twierdzy Krasnoludzkiej. Zazwyczaj są to postacie, które znajdują się na początku swej drogi w odgrywaniu khazada lub takie, którym zależy jedynie na lekkim zaakcentowaniu swych khazadzkich korzeni, a swój rozwój wiążą z innymi społecznościami czy stowarzyszeniami.
  • Rodowi – kolejnym szczeblem w społeczności są przedstawiciele Rodów Krasnoludzkich zamieszkujących twierdze w Górach Krańca Świata. Gracze ci ściśle kierują się khazadzkimi zasadami, a swe losy związali z górami i twierdzami. Znacznym ułatwieniem tego zadania jest wstąpienie do stowarzyszenia Krasnoludów z Gór Krańca. Stanowią oni trzon społeczeństwa krasnoludzkiego działającego na rzecz obrony i odbudowy świetności Karaz Ankor.
W tym miejscu można wspomnieć o jeszcze jednej grupie, dla której khazadzkie wartości są istotne. Są nimi członkowie Gwardii Wielkiego Mistrza z Zakonu Sigmara. Choć opuścili oni góry i priorytetem dla nich jest służba zakonowi to w pamięci maja swe korzenie i Rody Krasnoludzkie, z których zresztą są oni rekrutowani do gwardii. Znaczenie krasnoludów w Zakonie Sigmara niegdyś silne, obecnie spada i nieczęsto można spotkać ich w świecie.
  • Suwereni – na samej gorze społeczeństwa są królowie wraz ze swymi rodzinami. Każda twierdza ma swojego króla, a władca największej krasnoludzkiej twierdzy - Karaz-a-Karak jest królem wszystkich krasnoludów. Obecnie panującym jest Najwyższy Król Thorgrim Powiernik Krzywd. Ten poziom społeczeństwa nie jest dostępny dla postaci odgrywanych przez graczy.

Krasnoludy w Ishtar

Tararni Sejdath, Astrid Skaggs, Gharkh Solsargoth. Krasnoludy w karczmie "Pod smokiem". Autorka: Astrid

Krasnoludy w Ishtar występują dość często, można je spotkać w armiach każdego z królestw. Ich ojczyzną jest Masyw Mahakamski, na czele którego stoi Starosta Galin Hoog. Wbrew pozorom kraina ta nie posiada autonomii, lecz formalnie jest częścią Temerii. Jest to jednak tylko tytularne zwierzchnictwo, gdyż żaden z władców jeszcze nie odważył się na wprowadzenie swych wojsk w obręb Masywu. Taki status Mahakam utrzymuje ze względu na swą strategiczną rolę, jaką odgrywa w przemyśle wydobywczym i hutniczym.

  • Klanowi – to są już krasnoludy będące członkami jednego z klanów. Klany są częścią stowarzyszenia Krasnoludów Mahakamu. Każdy z członków klanu dostaje pas z klamrą, na której widnieje herb jego/jej klanu.
  • Żołnierze Hufca – ta grupa zbrojnych jest częścią wojsk Starosty. Legioniści z Ochotniczego Hufca Mahakamu mają stać na straży mieszkańców i interesów Masywu. Dowodzi nimi Pułkownik podlegający tylko Staroście.

Stowarzyszenia

Te oto stowarzyszenia mogą przyjmować krasnoludy:

Logi

Log z archiwum forum Wieści z Arkadii.

Mowisz: Potwory straszliwe, o dziesieciu mackach, pietnastu glowach, czterech zadach i ogromnych zebiskach.
> Pewna kandydatka mowi do ciebie: Temteremte.
Pewna kandydatka mowi do ciebie: Od kiedy krasnoludki mieszkaja w Puszczy?


Rasy na Arkadii:

Podstawowe: Człowiek | Elf | Krasnolud | Ogr | Halfling | Gnom
Pochodne: Półelf | Niziołek | Mutant