Halfling

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Typowa para halflingów

Halfling to jedna z ras dostępnych na polskim LpMUDzie Arkadia. Swoje korzenie wywodzi z gry fabularnej Warhammer RPG i jest - pośrednio - wzorowana na hobbitach Tolkiena.

Zdecydowanie najniższa postać, mierzy niewiele ponad metr. To, co nie poszło we wzrost poszło widocznie w szerokość, a dokładniej mówiąc grubość. Ten osobnik niewątpliwie jest dobrze odżywiony. O dziwo, mimo to, wydaje się być niezwykle zwinnym i ruchliwym stworzeniem. Ma bardzo przyjazny i inteligentny wyraz twarzy. Ta rasa musi być pokojowo usposobiona - na pierwszy rzut oka widać, ze halfling nie jest nawykły do zbytniego wysiłku. (cytat z samej Arkadii)

Cechy zewnętrzne

Przeciętne cechy fizyczne halflinga:

wzrost waga maksymalny wiek
90-120 cm 40-80 kg około 140 lat

Halflingi są niewielkim ludem zamieszkującym głównie Krainę Zgromadzenia. Są małego wzrostu i drobnej budowy ciała (przypominają nieco zmniejszonych, zgodnie z proporcjami, ludzi), a ponieważ nie stronią od jadła, najczęściej mają pucułowate twarze i duże brzuchy. Nie rosną im brody, za to mają duże, bardzo owłosione stopy i dłonie. Z tego powodu najchętniej chodzą boso, gdyż gruba podeszwa ich stóp i tak chroni ich przed nieprzyjemnościami podróży.

Psychologia rasy

Typowe halflingi są z natury stworzeniami o pokojowym i przyjaznym nastawieniu do świata. Łatwo nawiązują znajomości i zawierają przyjaźnie, przez co czasem mylnie są uważane za naiwne, ale potrafią być czujne, gdy zachodzi taka potrzeba. Bardzo lubią gotować i jeść, a ich umiejętności kulinarne są uznawane za najwybitniejsze na całym świecie.

Usposobienie

Halflingi najczęściej są optymistami, przy czym możnaby określić ich usposobienie jako dziecięce (nie dziecinne). Cenią sobie bezpieczeństwo i spokój. Często są roześmiani, serdeczni, i grzeczni w stosunku do innych, bardzo rzadko uciekając się do jakiejkolwiek formy przemocy.

Nieszczególnie przepadają za dalekimi i niebezpiecznymi podróżami, preferując raczej ciekawe opowieści przy ciepłym kominku (i koniecznie przy smacznym posiłku) od autentycznego zagrożenia. Bywają bojaźliwe, ale i zdeterminowane, gdy zachodzi konieczność stawienia czoła niebezpieczeństwu.

Podstawową wartością jest dla halflinga rodzina. Dlatego przywiązuje bardzo dużą wagę do swojej genealogii, skrupulatnie odszukując wszelkie powiązania z innymi rodami halflińskimi. Niepisaną zasadą jest przy tym zwracanie się do innych halflingów per kuzynie - co wynika nie tylko z grzecznej natury, ale zazwyczaj jest poparte faktami (halflingi zawsze są ze sobą jakoś spokrewnione).

Poza rodziną, halflingi przywiązują ogromną wagę do gotowania, które jest dla nich jednocześnie sztuką, rzemiosłem, jak i wyśmienitym sposobem na relaks. Znają bardzo wiele przepisów, których uczą się od wczesnego dzieciństwa.

Stowarzyszenia

Stowarzyszenia, w których szeregi mogą wstępować halflingi to:

Życie halflingów

Znakomita większość halflingów pochodzi z Krainy Zgromadzenia. W historii świata Warhammera, obszar ten został przyznany halflingom około 1500 lat temu (w okresie Wieku Trzech Imperatorów) edyktem Ludwiga Grubego w uznaniu zasług halflingów dla rozwoju kuchni imperialnej, cieszącej się dotąd fatalną opinią.

Domy

Halflingi mieszkają zazwyczaj w niewielkich, przytulnych domkach, głównie w niewielkich, wiejskich społecznościach. Często takie domki są budowane w zboczu wzgórza lub góry, dlatego powszechnie uważa się, że część halflingów żyje w norach (preferowana nazwa dla takiej budowli to smajal).

Społeczność

Halfling postrzega siebie bardziej jako część społeczności, niż jako indywidualną jednostkę. Dlatego prawie wszystkie elementy życia halflinga są nacechowane wysoką integracją społeczną: takie zdarzenia jak wszelkie prywatne święta, ciąża, poród, małżeństwa, zawsze są serdecznie i entuzjastycznie przyjmowane, nie tylko przez najbliższą rodzinę, ale również przez sąsiadów, itd.

Związki i dzieci

Halflingi są seksualnie purytańską rasą, uważającą rozwiązłe zachowanie za odrażające. Jest to cecha związana z silnym poczuciem wartości rodziny - czyni to z halflingów bardzo oddanych i kochających rodziców.

Wychowanie dzieci zawsze należy tylko i wyłącznie do rodziny. Halflingi są bardzo cierpliwe, zwłaszcza w stosunku do swojego potomstwa. Wychowanie opiera się zatem głównie na zasadzie tłumaczenia natury problemu, a karanie jest tabu w ich kulturze. Z tego powodu halflingi mają szersze spojrzenie na świat, a przestępstwa w ich społeczności są znacznie rzadsze niż w innych.

Święta

Halflingi uwielbiają zabawy, przyjęcia i festyny, często więc urządzają je z byle powodu. Obecne są ogromne ilości jedzenia, opowiada się historie i urządza gry. Zabawy są urządzane podczas równonocy, letniego przesilenia, ostatniego dnia zbóż, w dzień urodzin, rocznicę założenia wioski, oraz Tygodnia Ciast.

Na Arkadii najbardziej popularnym i regularnie obchodzonym świętem jest Święto Naleśnika.

Religie i wierzenia

Halflingi są bardzo tolerancyjne w stosunku do wiary. Ich religia jest z natury politeistyczna, a panteon skupia się wokół głównego bóstwa - Esmeraldy - oraz jej rodziny. W świecie Arkadii panteon jest wzbogacony o jeszcze jedno bóstwo - Pielgrzyma.

O każdym z bóstw możesz dowiedzieć się także trochę na samej Arkadii. Wystarczy skierować swoje kroki do Świątyni Panteonu Halflińskiego w Krainie Zgromadzenia i wypytać urzędujących tam kapłanów o poszczególne bóstwa.

Poniżej wymieniono krótkie informacje o poszczególnych bóstwach. Więcej można znaleźć w opisie klubu Arkadii, Wyznawców Panteonu Halflińskiego.

 • Esmeralda, patronka ogniska domowego
 • Merrill Obrońca, bóstwo związane z obroną domostwa i społeczności halflińskiej
 • Gangee, Obrońca Spiżarni, halfliński bóg szczurołapów
 • Findol, Strażnik Pól, odpowiedzialny za ochronę pól uprawnych oraz żywego inwentarza przed drapieżnikami
 • Landrani, Pani Wina i Piwa
 • Praseeda, Pani Ziół i Przypraw
 • Samortha, Opiekunka Dzieci, Rodzin i Deserów

Przykazania

Podręcznik do Warhammera zawiera specyficzne przykazania wyznawców Esmeraldy:

 • Nigdy nie odmawiać głodnemu jedzenia.
 • Nigdy nie używać sprzętów i naczyń kuchennych do innych celów.
 • Nigdy nie rozcieńczać piwa wodą.
 • Nigdy nie jeść mniej niż trzy posiłki dziennie.
 • Nigdy nie robić nic, co wymaga większego wysiłku zaraz po jedzeniu.
 • Nigdy nie zostawić gotującej się potrawy bez opieki.

Uwagi

W niektórych bibliotekach świata Arkadii można znaleźć ciekawe książki dotyczące psychologii halflingów. Jako przykład można przedstawić np. dzieła sir Rangara (Psychologia ras - Halflingi, tomy 1-3) w bibliotece w Nuln.

Bibliografia

Materiałów na temat halflingów nie jest dużo i znacznie więcej na ich temat można dowiedzieć się z podręczników i literatury traktującej o hobbitach. Nie są jednak to dokładnie takie same rasy, więc głównie należy posiłkować się pomocami i podręcznikiem do Warhammera.

Linki


Rasy na Arkadii:

Podstawowe: Człowiek | Elf | Krasnolud | Ogr | Halfling | Gnom
Pochodne: Półelf | Niziołek | Mutant