Gnom

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gnomi Wynalazca

Gnomy to niewysokie humanoidy, które natura obdarzyła nieproporcjonalnie dużym nosem i niesłychaną ciekawością oraz pomysłowością, które to cechy kierują życiem gnoma od samych jego narodzin. Na Arkadii rasa dostępna dla graczy od połowy roku 2000.

Charakterystyka gnomów

Wzrostem gnomy plasują się pomiędzy krasnoludami i halflingami (czy też niziolkami), ale są od nich dużo smuklejsi. Przeciętny wzrost gnoma wynosi więc okolo 120 cm.

Zarówno kolor włosów jak i skóry wykazuje u gnomów dużą różnorodność: włosy od płowych po kruczoczarne, skóra od bladej po ciemnoszarą. Jednakże gnomy dosyć szybko siwieją, a ich skora pokrywa się zmarszczkami, przez co bardzo trudno osobnikom innych ras określić faktyczny wiek gnoma. Gnomi mężczyźni często zapuszczają gęste brody, które jednak nie dorównują tym noszonym przez krasnoludy, ale dla niewprawnego obserwatora może ich do nich upodabniać. Wtedy w bezbłędnej identyfikacji pomocny może być wystający znad wąsów nieproporcjonalnie duży nos. Gnomie kobiety nie posiadają nawet najmniejszego zarostu, a zwykły nosić długie włosy.

Gnomy są dosyć długowieczne, ale sporadycznie dożywają wieku 200 lat.

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Charakterystyka Gnomiej Rasy (książka).

Gnomy w Ishtar

W świecie Sapkowskiego gnomy są najstarszą z ras jakie pojawiły się na kontynencie. Rdzennie zamieszkują wespół z krasnoludami twierdze Masywu Mahakamskiego, a także góry Tir Tochair.

W grze można je najłatwiej spotkać w Gnomim Mieście pod górą Carbon. Znajduje się tam zresztą siedziba Stowarzyszenia Gnomich Wynalazców. Prócz tego gnomy są rozsiane po całej domenie, najczęściej jako jubilerzy, sklepikarze.

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Gnomie rody (książka).
Jedda, gnomka. Autor: Astrid
Ksiazki.png
Poniżej opisane jest tło literackie na którym MUD bazuje.
Oznacza to, że podane tu informacje mogą nie mieć przełożenia na kod Arkadii, lub nawet w szczegółach mijać się z nim, służą za to lepszej orientacji w atmosferze świata gry i odgrywaniu postaci.

Przewodnikiem był zwykle Percival Schuttenbach, długonosy gnom. Ustępując krasnoludem wzrostem i siłą, dorównywał im wytrzymałością, a zwinnością znacznie przewyższał. W marszu nieustannie kluczył, szperał po krzakach, wysforowywał się do przodu i znikał, po czym pojawiał się nagle i nerwowymi, małpimi gestami dawał z daleka znak, że wszystko w porządku, można iść dalej. Czasami wracał i szybko zdawał relację o przeszkodach na szlaku. Ilekroć wrócił, miał dla czwórki siedzących na wozie dzieci garść jeżyn, orzechy lub jakieś dziwaczne, ale wyraźnie smakowite kłącza.

• Chrzest ognia, str. 79-80


— Sadyba – wydyszał gnom, wycierając palce w poły swego opatrzonego licznymi kieszeniami kabata. – Na polanie. Chałup trzy, stodoła, parę kleci... Po podwórzu lata pies, a z komina dymi. Strawa się tamój gotuje. Owsianka, i to na mleku.

— Ty co, w kuchni byłeś? – zaśmiał się Jaskier. – Do garnków zaglądałeś? Skąd wiesz, że to owsianka?

Gnom spojrzał na niego z wyższością, a Zoltan prychnął gniewnie.

— Nie obrażaj go, poeto. On wywęszy żarcie na milę. Jeśli mówi, że to owsianka, znaczy owsianka.

• Chrzest ognia, str. 95


Gnomy w Starym Świecie

Staroświatowe gnomy są rasą równie starożytną jak khazadzi. Mają do nich podobną kulturę i również przeważnie żyją pod ziemią, wśród gór. Mówią własnym dialektem khazalidu. Charakter mają jednak od khazadzów jeszcze trudniejszy i są bardziej porywcze, jednak nie są tak ponure, a wręcz znane są ze specyficznego poczucia humoru. Lubią płatać niewybredne i często bolesne żarty.

Dawniej liczna populacja gnomów w zachodnich Górach Krańca Świata i w Górach Czarnych ustawicznie maleje z powodu inwazji goblinoidów i innych stworów. Obecnie najwięcej ich zamieszkuje Lustrzane Pustkowia, region Middenlandu w pobliżu lasu Drakwald, z największą osadą w Glimdwarrow. Można natknąć się na gnoma również w Tilei czy Bretonii.

W domenie Imperium poza pojedynczymi bohaterami niezależnymi jedynym "gnomim akcentem" jest dzielnica gnomów w Toscanii.

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Gnomie rody (książka).

Stowarzyszenia

Arkadyjskie gnomy mogą przystępować do stowarzyszeń:

LinkiRasy na Arkadii:

Podstawowe: Człowiek | Elf | Krasnolud | Ogr | Halfling | Gnom
Pochodne: Półelf | Niziołek | Mutant