Domena

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Domena - techniczna nazwa na część świata Arkadii, skupiającą krainy oparte na tych samych źródłach literackich. Inaczej ujmując - domena to pewien zbiór krain, po których mogą podróżować gracze, pochodzących z tego samego świata bazowego (np. Novigrad, Skellige, czy Zerrikania są częścią domeny Ishtar, a Tilea, Nuln, czy Pustkowia Chaosu – częścią Starego Świata). Do każdej domeny jest przypisany jej Lord (główny opiekun domeny). Posiada również ograniczenie do 30 pracujących nad nią czarodziei wraz z Lordem.

Na Arkadii mamy obecnie dwie domeny związane ze światem dostępnym graczom:

Pomiędzy domenami istnieją połączenia morskie (z jednej domeny można dostać się do drugiej przez podróż statkiem).

Wiele lat temu dyskutowana była możliwość powstania kolejnych domen opartych na innych światach, aczkolwiek nigdy do tego nie doszło. Obecnie ze względu na relatywnie mały team czarodziei i mniejszą liczbę graczy nowe domeny zupełnie nie są brane pod uwagę.

Nazwy domen są określeniami technicznymi (nazwami katalogów na serwerze Arkadii), w świecie gry ich status jest niejasny. Przyjęły się przez lata, ale dla jasności dobrze nazywać domeny tylko wtedy, kiedy to konieczne. Słowo „Ishtar” nie pojawia się nigdzie u Sapkowskiego, a stosowanie nazwy „Imperium” na określenie całego Starego Świata (którego częścią jest państwo zwane Imperium) jest mylące. Lepiej jest podać konkretniejszą nazwę mniejszych krain np. Tilea, Redania czy Kaedwen.