Zawody
Zawód to specjalizacja, jaką wybrała sobie postać. Z posiadaniem zawodu wiąże się możliwość nauki umiejętności zawodowych, a zazwyczaj także dostęp do zestawu odpowiednich emocji, dzięki którym można lepiej odgrywać swoją profesję. System zawodów jest w pewnym sensie rozwinięciem pomysłu gildii półzawodowej.
Ogólne
Zdobywanie zawodu
Każda postać rozpoczyna grę nie posiadając żadnego zawodu. Osoba nie należąca do żadnego stowarzyszenia może przystąpić do jednego z zawodów autojoinowych. Członkowie stowarzyszeń mają natomiast szansę na lepsze rozwinięcie swoich umiejętności, poprzez rozpoczęcie treningów dowolnego z zawodów masowych. Po rozpoczęciu treningów w zawodzie, informacje o nim dostępne są pod komendą gzpomoc. Tam również możemy znaleźć listę powiązanych z zawodem emocji. Możliwość trenowania umiejętności w zawodzie pojawia się stopniowo. Co poniedziałek, około godziny 02:00, dochodzi kolejna porcja umiejętności, której wielkość zależna jest od zdobytego przez postać w ciągu tygodnia stażu (tym samym, wystarczy 5 godzin aktywności postaci tygodniowo, aby zawsze dostawać pełną porcji umiejętności). Nie ma konieczności odwiedzania trenera co tydzień - możliwe do wytrenowania umiejętności nie przepadają, lecz kumulują się.
Zmiana zawodu
Jedynym dostępnym sposobem pozbycia się obecnie posiadanego zawodu jest rozpoczęcie treningów w innym zawodzie. Wiąże się to ze stopniowym spadkiem poziomów umiejętności wytrenowanych w poprzednim zawodzie. Umiejętności te spadają do poziomu dostępnego w powszechnych gildiach podróżników, bądź też do poziomu dostępnego w nowo trenowanym zawodzie (o ile poziom danej umiejętności dostępny w nowym zawodzie jest niższy od poziomu obecnie wytrenowanego przez postać).
Lista zawodów
Zawody autojoinowe
Zawody autojoinowe (autojoinowalne, AJ) to zawody dostępne dla każdego gracza Arkadii. Niektóre z nich stawiają dodatkowe wymogi, które postać musi spełnić, aby do nich przystąpić. Niektóre dostępne są tylko dla wybranych ras, inne wymagają odpowiedniego poziomu jakiejś cechy, czyli odpowiednio wysokiego poziomu postaci. Aby zdobyć zawód autojoinowy najczęściej trzeba wykonać jakieś zadanie dla NPC-a, ewentualnie mieć troszkę grosiwa przy sobie. Wymagania te powinny być proste dla postaci, która zebrała tyle doświadczenia, ile przynoszą podstawowe zadania. Zawody te dają znacznie mniejsze możliwości i pole do popisu dla gracza niż zawody masowe. W przeciwieństwie jednak do tych drugich, można je zdobyć nie przynależąc do żadnego stowarzyszenia. Odpowiednie dobranie zawodu AJ pozwala w później w krótszym czasie wytrenować powiązany z nim zawód masowy. Trening zawodu autojoinowego trwa 6 tygodni.
Bojowe
- Łotrzyk
- Marynarz
- Milicjant bretoński
- Milicjant halfliński
- Milicjant redański
- Przepatrywacz
- Rozbójnik
- Straż Górnicza
- Wykidajło
Niebojowe
Zawody masowe
Zawód masowy można trenować po poleceniu postaci właściwemu trenerowi przez władze stowarzyszenia, do którego ta postać należy. Zużywany jest przy tym posiadany przez stowarzyszenie etat. Po wystąpieniu ze stowarzyszenia postać zachowuje swoje zawodowe umiejętności do momentu, kiedy nie podejmie się nowego zawodu.
Bojowe
Niebojowe
Zawody elitarne
Obecnie nie jest już możliwe zdobywanie bojowych zawodów elitarnych, z powodu decyzji czarodziejów.
Określenie elitarny w odniesieniu do zawodu oznacza, że jest on silnie powiązany z właściwym stowarzyszeniem elitarnym, czyli że po pierwsze jest on dostępny tylko po przystąpieniu do tego stowarzyszenia (co w przypadku Zabójców i Tancerzy jest obecnie niemożliwe, a wstępując do Zakonu można otrzymać tylko zawód masowy), a po drugie opuszczenie stowarzyszenia wiąże się z częściową utratą umiejętności. Cechą bojowych zawodów elitarnych jest też znacznie większa siła bojowa, niż zawodów masowych. Kupcy, chociaż nie szkolą się w umiejętnościach bojowych, są zaliczani do zawodów elitarnych ze względu na ograniczoną dostępność i utratę umiejętności po wystąpieniu.
Bojowe
Niebojowe
Zobacz też
Zawody na Arkadii: | |
---|---|
Bojowe: Barbarzyńca | Fanatyk | Gladiator | Korsarz | Legionista | Miecznik | Nożownik | Partyzant | Strażnik |