Wiz

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Disambig.png
Ten artykuł dotyczy nazwy czarodzieja - kreatora Arkadii. Zobacz też inne znaczenia tego słowa.

Wiz – (wizard) inaczej kreator, koder Arkadii. Zwany też czarodziejem. Koderzy na Arkadii są zorganizowani w hierarchię, na szczycie której jest Administracja Arkadii, i w zespoły (teamy), podobnie jak na innych LPMUD-ach. Podanie o przyjęcie w grono czarodziejów można złożyć gdzieś w świecie Arkadii. Wizowie programują grę w języku LPC, jego znajomość nie jest jednak przy wstępie koniecznie wymagana. Dostępny jest Tutorial LPC do jego nauki.

Czarodzieje na Arkadii konsekwentnie trzymają się podstawowych zasad, które między nimi obowiązują. W swoich projektach działają prawie zawsze systemowo i pośrednio – swoimi działaniami jedynie „aranżują scenę” dla graczy. Niesłychanie rzadko wchodzą w bardziej bezpośrednie interakcje (np. przy naprawie błędów). Dzięki temu ich czas i energia nie są zużywane na zdarzenia króciutkie i miejscowe, ale mogą na długo i dla wielu graczy tworzyć przestrzeń do gry. Czarodzieje postępują też w zgodzie z myślą, że zabawa, którą się rozpracowało, cieszy dużo mniej. Nie udostępniają żadnych dokładnych informacji o aktualnej mechanice Arkadii, a w szczególności wzorów, algorytmów i wartości stałych w niej używanych. Nie przyjmują gotowych wzorów i kodu nie napisanego przez czarodzieja Arkadii. Obowiązuje ich daleko idąca tajemnica.

Tytuły czarodziejów:

Cytaty

>Szanowny Hakonie (zwracam sie bezposrednio by zdaje sie ze jestes rzecznikiem prasowym.. wiesciowym administracji) czy mozna prosic o odpowiedz na merytorycznie zadane pytanie dotyczace aj. kupcy?

Hakon: Nie jestem rzecznikiem. W sprawach Arkadii tylko administracja ma prawo się wypowiadać. Część jest niestety nieaktywna a cześć nie ma ochoty tu zaglądać. Jako, że uważam jednak iż gracze, na niektóre pytania mają prawo znać odpowiedź to... Ale to nie znaczy, że lubię tu pisać. Szczególnie po niektórych notkach. I tak, czytam chyba wszystkie. Inni wizowie nie mają tu prawa nic pisać w sprawach bezpośrednio związanych z Arkadią (nie liczę BO) co nie znaczy, że nie czytają i nie komentują tego w gronie kreatorów.

  • Forum Wieści z Arkadii, 10.08.2007


> A ja mam jeszcze jedno pytanie.Mianowicie czy czarodzieje maja jakis pomysl by rozbudzic zycie w twierdz pod gora carbon?Zeby znow zobaczy tam 20 mlodych krasnoludow dziennie.

MITHANDIR: Obawiam sie, ze wystapily drobne nieporozumienia w pojmowaniu roli czarodziejow i graczy. Otoz czarodzieje, tak jak panstwo, nie powinni zajmowac sie rozbudzaniem zycia, tworzeniem klimatu czy staraniem by gracze czuli sie dobrze. Zadaniem czarodziejow jest tworzenie warunkow do tego, by gracze sami mogli rozbudzac zycie, tworzyc klimat i czuc sie dobrze.

W szczegolnosci animowanie spolecznosci nie powinno byc zadaniem i zalezec od czarodziejow, ale od graczy. Nie proboje umywac rak - czarodzieje sa odpowiedzialni za to, by dzialan graczy nie krepowac, ale wspierac. Jednak preznosc i zywotnosc danej spolecznosci ma wynikac nie z fajnych bonusow, ale morale jej czlonkow i ich wspolnej pracy. Temu sluzy reforma stowarzyszen - za stowarzyszenie, jego rozwoj, trwanie i jakosc gracze sa odpowiedzialni sami.

Z powazaniem, Mithandir

Edytowany przez Mithandir 26.10.05 17:25:21

  • Forum Wieści z Arkadii, 26.10.2005


> PanWrona @ 05 Lip 2008, 19:38 napisał(a):
> Czy istnieje moze jakis Wielki Plan? Cos, oczym my, gracze nie wiemy, a co ma zostac kiedys wdrozone by poprawic stan muda?
>
> Pozdrawiam!


Wszyscy wizowie w zaleznosci od swoich kompetencji, uprawnien oraz aprobaty przelozonych staraja sie poprawiac stan muda, dostrzegajac jego niedoskonalosci w niektorych kwestiach. Jest jednak nas malo i wielu ogranicza czas przez co chyba lepiej dowiedziec sie o czyms jesli juz zostanie wprowadzone a nie dowiadywac sie co 2 miesiace ze jednak "po (kolejnych) swietach", nie?

To moje prywatne stanowisko :)
Pozdrawiam.
Rodzyn

  • Forum Wieści z Arkadii, 05.07.2008


PYTANIE: Co takiego administracja Arkadii uznaje za sprawy oznaczone etykietą jako:"priorytetowe", które są tak strasznie ważne?

ODPOWIEDŹ: To bardzo trudne pytanie. Wiele ze spraw, które uznajemy za priorytetowe staramy się utajnić na aktualnym etapie prac. Dlatego odpowiem bardzo ogólnie. Priorytetowe są sprawy i projekty, które naszym zdaniem w znaczący sposób wpłyną na grywalność Arkadii, na podniesienie atmosfery i klimatu, dadzą graczom nowe sposoby rozwoju i odgrywania swojej postaci. Najczęściej mają one postać dużych i skomplikowanych projektów bądź też generalnych reform systemów aktualne funkcjonujących. Status priorytetowych spraw mają także mniejsze zmiany, które są dość proste do wprowadzenia, a jednocześnie naprawiają jakieś dotkliwe błędy i nieścisłości. Wszystkie inne sprawy nie mają etykiety "priorytetowe" i czekają na swoją kolej, lepsze czasy lub oddanych im czarodziei.

  • Forum Wieści z Arkadii, 16.03.2004