Doświadczenie

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Doświadczenie to podstawowy czynnik decydujący o rozwoju postaci na Arkadii. Decyduje on zarówno o cechach postaci, o jej możliwościach, ale także ma znaczenie w kontaktach z innymi graczami.

Zdobywanie doświadczenia

Istnieje kilka sposobów zdobywania doświadczenia:

 • Wykonywanie zadań - postać dostaje doświadczenie za wykonywanie różnych zadań w świecie Arkadii.
 • Walka - pokonując coraz silniejszych przeciwników postać zdobywa coraz więcej doświadczenia. Doświadczenie podczas walki zdobywane jest przy zadaniu obrażeń przeciwnikowi, jak i dzielone na drużynę przy pokonaniu wroga. Ilość zdobywanego doświadczenia zależy od aktualnego stosunku siły drużyny (nawet jednoosobowej) gracza do drużyny potwora z którym toczona jest walka.
 • Wkładanie sprzętu do urn - postać zdobywa doświadczenie poprzez wkładanie sprzętu do urn rozsianych po większych miastach świata Arkadii, a służących za pomoc dla początkujących graczy.

Rozwój postaci

Doświadczenie zdobywane przez postać może zostać spożytkowane na jeden z dwóch sposobów:

 • Rozwój cech postaci - jest to główny powód, dla którego warto zdobywać doświadczenie. Postacie Arkadii zdobywając doświadczenie mają możliwość rozwoju swoich cech, takich jak siła, zręczność, wytrzymałość, intelekt oraz odwaga. Każda rasa ma swoje wrodzone predyspozycje, decydujące o tym, jak będzie udział zdobywanego doświadczenia w rozwój poszczególnych cech. Gracz może wpłynąć na ten podział, decydując podczas medytacji, które cechy są dla niego najważniejsze.
 • Rozwój formy postaci - gracz może zdecydować, żeby zdobywane przez niego doświadczenie rozwijało w pierwszej kolejności formę jego postaci. Zdobyte punkty formy można wykorzystać w razie potrzeby w celu regeneracji kondycji, zmęczenia bądź sił mentalnych postaci. Punkty formy można również wykorzystać w celu zwiększenia stażu postaci w zawodzie, skracając tym samym okres potrzebny do ukończenia trenowania zawodu.

Postępy

W czasie czy postać zalogowana jest w grze, możemy obserwować wzrost zdobywanego doświadczenia poprzez pojawiające się stosowne komunikaty lub przy zastosowaniu komendy 'postepy'. Wzrost postępów obserwować możemy jedynie w obrębie jednej sesji, po wylogowaniu licznik postępów zostaje wyzerowany. Jeden zdobyty poziom postępów obrazuje zdobycie przez postać doświadczenia równego niewielkiemu ułamkowi, całościowego doświadczenia aktualnie zgromadzonego przez postać w swoich cechach.

Poziomy postępów:

 • minimalne, nieznaczne, bardzo male, male, nieduże, zadowalające, spore, dość duże, znaczne, duże, bardzo duże, ogromne, imponujące, wspaniale, gigantyczne i niebotyczne.

Siła bojowa postaci

Siłą bojową postaci określa się wysokość wszystkich wytrenowanych umiejętności bojowych postaci, przy czym te na niskich poziomach na podstawie obserwacji można stwierdzić odgrywają marginalne znaczenie (np. wszystkie maksymalnie wytrenowane bronie w Gildiach Podróżników praktycznie nie wpływają na wzrost kalkulowanej siły bojowej postaci). Siła bojowa kalkulowana jest podczas walki z NPC-ami w stosunku do ich siły bojowej (która uwzględnia też inne czynniki jak np. ich wyposażenie) i z tej formuły postać otrzymuje punkty doświadczenia za pokonanie przeciwnika. Dokładna formuła matematyczna ze wszystkimi zmiennymi przeliczająca otrzymywane doświadczenie jest znana jedynie czarodziejom.

Re: Porady dla graczy.
Post autor: Coronius » 21 lip 2013 10:24

To taka tajemnica jest, że nie można napisać, czy liczy się to co ma się wytrenowane, czy dostępne do wytrenowania?

Re: Porady dla graczy.
Post autor: Rafgart » 21 lip 2013 10:30

Liczy sie to, co zostalo wytrenowane.


 Uwaga: Poniżej info historyczne, widoczne poziomy doświadczenia zostały usunięte 20 VI 2019.
Analog Clock Warning clip art small.png
Informacje historyczne / przestarzałe.
Informacje przedstawione w tym artykule są w całości bądź w znacznej części już nieaktualne. Mogą one dotyczyć Arkadii sprzed wielu zmian i nie mieć żadnego odzwierciedlenia w jej obecnym kształcie.

Poziomy doświadczenia

W miarę gdy postać staje się coraz mocniejsza zmienia się jej postrzeganie przez innych od kogoś niedoświadczonego po nawet osobę owianą legendą. Obecnie system zdobywania doświadczenia na Arkadii sprawia, że relatywnie szybko postać może osiągnąć poziom kogoś kto zwiedził cały świat po czym zdobycie kolejnych poziomów staje się już czasochłonne i wymaga poświecenia sporej ilości czasu. W ten sposób Arkadia próbuje zachować balans pomiędzy siłą postaci pozwalającą im na w miarę swobodne przeżywanie przygód, a pojawieniem się nadmiernej ilości wysokopoziomowych postaci, które mogłyby zakłócić równowagę świata.

Poziomy doswiadczenia:

 1. ktoś niedoświadczony,
 2. ktoś kto widział już to i owo,
 3. ktoś kto pewnie stąpa po świecie,
 4. ktoś kto niejedno widział,
 5. ktoś kto swoje przeżył,
 6. ktoś doświadczony,
 7. ktoś kto wiele przeszedł,
 8. ktoś kto widział kawal świata,
 9. ktoś bardzo doświadczony,
 10. ktoś kto zwiedził cały świat,
 11. ktoś wielce doświadczony,
 12. ktoś kto widział i doświadczył wszystkiego
 13. osoba owiana legendą.

Poniżej link do zewnętrznego licznika poziomów doświadczenia:

Zobacz też

Historia systemu doświadczenia