Redania

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Godło Redanii: srebrny (biały) orzeł na amarantowym (czerwonym) tle, w koronie i z berłem.

Redania jest królestwem na zachodzie Ishtar. Jego stolicą jest Tretogor. Redania zajmuje obszar od rzeki Pontar na południu aż do rzeki Buiny na północy. Na zachodzie ma morze, a na wschodzie na znacznej długości granicy Góry Pustulskie. Na linii Pontaru, od południa graniczy z Temerią, na linii Buiny z Kovirem-Poviss na północy, a na wschodzie z Aedirn i Kaedwen.

Historia Redanii

Wydarzenia w tamtym świecie są niesprecyzowane i wszystkie daty są podane orientacyjnie. Realia Arkadii mieszczą się w trudnych do sprecyzowania granicach, przypuszczalnie rok 1260, bowiem nie ma wojny z Nilfgaardem, a postacie znane z książek można spotkać w świecie.

 • Przed 764 r. Deltę Pontaru zamieszkiwały starsze rasy. Elfie miasta to między innymi Novigrad, Tretogor i Oxenfurt;
 • Ok. 764 r. Pierwsze łodzie z ludźmi lądują w Delcie Pontaru;
 • Ok. 800 r. Unia Novigradzka miedzy Janem Bekkerem, Gimbattistem i Monckiem. Podpisana ugoda z władcami, kapłanami i druidami;
 • Ok. 810 marszałek Raupenneck z Tretogoru rzezią w Loc Muinne i Est Haemlet rozpoczyna wojnę z elfami, kończącą się zrujnowaniem Shaerrawedd;
 • Ok . 1064 r. Elfy burzą swe miasta;
 • W XI wieku zatarg graniczny Radowida III z Aedirn o Dolinę Pontaru;
 • Ok. 1144 r. Kovir i Poviss wskutek wojenek stał się dla Redanii zagranicą (cła);
 • Ok. 1243 r. wojna z Novigradem, z Vizimirem
 • przed 1244 r. król Heribert opodatkował czary, od tego czasu trudno o magików;
 • 1264 r. Narada władców Aedirn, Temerii, Redanii, Kaedwen i Lyrii w Hagge;
 • 1264 r. (lipiec) królowa Hedwig obejmuje rządy nad Redanią, w kraju panuje chaos po śmierci Vizimira;
 • 1268 r. Koniec Wojen Północnych.

Władcy redańscy

 • Ok. 764 Jan Bekker z pierwszymi ludźmi osiedla się w Novigradzie;
 • ??? Radowid I Wielki;
 • Ok. 1064 Radowid III Śmiały, Radowid III Ryży – posiada tytuł króla Poviss i Koviru;
 • Ok. 1100 Heribert, król Redanii;
 • Ok. 1143 rodzi się Falka, córka krola Redanii Vridanka;
 • 1144 Falka odesłana z matką do Koviru;
 • Ok. 1144 r. Vridank poślubia Cerro;
 • 1144 z łona Larry Dorren rodzi się Riannon, zostaje przygarnięta przez królową Cerro;
 • Ok. 1161 Riannon, królewna Redanii, wychodzi za Goidemara, króla Temerii;
 • Ok. 1243 Vizimir, król Redanii;
 • 1264 Królowa Hedwig obejmuje władzę nad królestwem.

Miasta i wsie redańskie

Dostępne miasta i wsie

Ta część jest skracana tak, aby miasta były tu wymienione z najwyżej krótkim wyjaśnieniem, i aby dokładny opis był w osobnych artykułach.

Biały Most

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Biały Most.

Niewielkie miasteczko portowe stanowiące granice między Redanią a Temerią. Biały Most leży nad Pontarem. Stąd kursuje szkuta należąca do spółki Malatiusa i Grocka, której kapitanem jest Pluskolec, pływająca między Novigradem, Oxenfurtem i Białym Mostem. W karczmie ‘Młyńskie koło’ u Nulviena Białego można również sprzedać ryby. W miasteczku znajduje się sklep i gołebiarz. Na wschodzie miasta zatrzymuje się wóz kupiecki, który kursuje między Białym Mostem, Rinde, Murivel i granicą Aedirn.

Cicha Woda

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Cicha Woda.

Wieś na północny wschód od Piany stoi opuszczona, prawdopodobnie w skutek zarazy. Można odwiedzić odpowiedni głaz ustawiony ku pamięci zmarłych. Początkujący wojownicy mogą tu tępić stworki.

Gelibol

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Gelibol.

Miasto kupieckie, przy granicy z Kaedwen. Cechuje się bogatym asortymentem sprzedawanych i kupowanych dóbr i rozbudowanym podgrodziem. Rynek jest czynny od świtu do zmierzchu. W mieście znajduje się kilka czynnych karczm, poczta, jubiler, zielarz, piekarnia i skup skór, można również przekłuć sobie brwi lub uszy. Atrakcją są ruiny we wschodniej części miasta. Pod Gelibolem znajdują się spore kanały, pełniące funkcję ściekową. Z centrum miasta wyjeżdża wóz pasażerski do Suchej Kępy i podgrodzia Tretogoru.

Novigrad

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Novigrad.

Wolne Miasto Novigrad to największe miasto Redańskie, główne i najczęściej odwiedzane miasto Ishtar. Miasto usytuowane jest u ujścia Pontaru, posiada dwa spore porty. Novigrad jest miastem kupieckim wraz z Cechem Kupców Novigradzkich. Niegdyś istniała tu także i Straż Kupiecka. Novigrad zbudowano na ruinach elfiego miasta, częściowo można to rozpoznać w architekturze niektórych ulic i pałaców bogatych kupców.

Warto też wspomnieć plac centralny Novigradu, plac imienia Reha oraz targ.

Miasto jest otoczone murem, który może być odwiedzany przez graczy. Pod miastem znajdują się kanały z lochami. Szczury zamieszkujące licznie kanały i porty stwarzają możliwość zarobku dla tych, którzy chętnie zabijają te stworzenia i wrzucają ciała do odpowiedniego ogniska.

Połączenia wodne i lądowe

Z portów wypływają statki do Daevon przez Blaviken, do Urbimo w Tilei, na Faroe i Ard Skellige, do Białego Mostu w Redanii, na Wyspę Utraconych (zwaną Wyspą Ślubów). Za wschodnią bramą, zwaną Bramą Złotego Smoka, odjeżdża wóz, który łączy Oxenfurt z Novigradem. Zaś na południe od Baszty Złamanej Tarczy odpływa prom do stoczni novigradzkiej i dalej, do wsi Nadrzecze, leżącej na terenie Temerii.

Budynki urzędowe i administracyjne miasta

To: ratusz, pałac namiestnika miasta (mieszka i pracuje tu Kaspian), kamienica dyplomaty Nilfgaardzkiego, poczta.

Budynki portowe

To: latarnia morska, kapitanat Południowego Portu, magazyny portowe, urząd portowy.

Novigrad jest miastem, w którym są tolerowane różne religie, jednak tylko dwie świątynie znajdują się aktualnie w mieście. Są to: Świątynia Farnaga i Świątynia Wiecznego Ognia. Stragan z ofiarami dla świątyni znajduje się również w mieście. Przy ulicy Świątynnej znajduje się pałac Chappelle, przywódcy Siepaczy, osoba ta jest mocno związana z miastem. Obecnie niedostępny.

Inne ciekawe miejsca publiczne: Wystawa Dr. Hoo-DerLaka w namiocie cyrkowym, wróżka, klown, koło Fortuny, wieża Czarodziejów, park miejski, drzewo na które można się wspiąć, dwie biblioteki oraz nieczynna arena.

Oczywiście, w mieście istnieje sporo możliwości, by najeść się do syta, ogółem siedem karczm lub tawern (nie licząc prywatnej alkowy dla członków Cechu). Na rynku można kupić ciastka od przekupki. Novigrad proponuje niemal wszystkie usługi, dostępne w każdym z większych miast. Takie jak: kowal, garbarz, rzeźnik, gołębiarz, jubiler, zielarz i naturalnie - bank Vimme Vivaldiego.

Sklepy novigradzkie sa często jedyne w swoim rodzaju, konkurując swym wyborem jedynie z Gelibolem. W dzień można kupic utensylia gnomie u Ottoma, inne sklepy są otwarte całodobowo, tak jak sklep z ubraniami, sklep z ekwipunkiem, sklep kupiecki, sklep z winem i sklep z piwem lub sklep płatnerski.

Obóz Drwali

Leżący nieopodal traktu, wiodącego z Piany do Tretogoru obóz posiada niewielu mieszkańców i gromadkę kur.

Ostroróg

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Ostroróg.

Wieś znajdująca się na wschód od Novigradu, tuż przy Polanie Przyjaźni jest charakterystyczną rybacką wsią usytuowaną na północnym brzegu rzeki Pontar. W chałupie sołtysa można było daniwje postarać się o dostanie się do Oddziałów Chłopskich. Wieś ma spory pomost nadający się do połowu ryb. Aczkolwiek należy uważać, gdyż czasem osada jest celem napaści piratów, którzy z wielką chęcią pozbawią życia nieostrożnych wędkarzy.

Oxenfurt

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Oxenfurt.

Oxenfurt jest, podobnie jak Novigrad, zbudowany na ruinach elfiego miasta. Jego znany na świecie uniwersytet jest domem nie tylko dla licznych studentów, lecz i dla Truwerów. Szef szpiegów Redanii, Dijkstra mieszka i pracuje również w tym mieście. Niebezpiecznymi dla początkujących graczy mogą się okazać rzezimieszki w dzielnicy portowej.

Oxenfurt posiada również kanały zamieszkałe przez gremliny, z których można dostać się na śmietnisko. Komunikacja z innymi miastami jest możliwa poprzez wóz jeżdżący miedzy Oxenfurtem a Novigradem, lub poprzez port. Z portu odpływa prom do temerskiej Grabowej Buchty, statek do Białego Mostu, statek do Blaviken oraz statek na Baccalę.

W mieście znajduje się też świątynia Wiecznego Ognia. Miasto słynie również z tatuaży wykonywanych w tutejszym salonie. Panowie mogą odwiedzać jeden z burdeli w mieście, który został umieszczony tuż przy południowej bramie Akademii.

Uniwersytet Oxenfurcki, inaczej Akademia Oxenfurcka

Przy bramach uniwersyteckich strażnicy domagają się oddania broni na przechowanie. Na wielu wydziałach Uniwersytetu można się czegoś nauczyć. Swoista Gildia Podróżników z możliwością medytacji znajduje się w pałacu rektora na górze.

Wydziały na Uniwersytecie w kolejności alfabetycznej: Alchemia, Biologii i Środowiska Naturalnego, Filozofii, Historii Naturalnej, Medycyny i Zielarstwa, Nauk Wyzwolonych, Technik, Truwerstwa i Poezji (tutaj Truwerzy mają kilka swoich komnat).

Biblioteka Akademii jest dość obszerna, zawiera również dzieła znanych w świecie postaci. Gdy się już ma dość patrzenia na pijanych studentów, można po prostu udać się do Parku Myślicieli i usiąść na ławce.

Piana

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Piana.

Miasteczko portowe nad brzegiem Pontaru oprócz wyśmienitej kuchni proponuje również statek na Baccalę, który zawija do portu oxenfurckiego. W sklepie można się dowiedzieć o wyrobach z kłów i pazurów dzikich zwierząt. Wyznawcy Wiecznego Ognia mają i tutaj także swoją kaplicę. Piana posiada też własne koszary.

Rinde

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Rinde.

Spore miasto w Redanii znane ze swych ogrodów, przy których mieści się teatr. Podróżnicy lubią zabierać z miasta kolorowe poduszki, które są niedostępne w innych miastach. W mieście zatrzymuje się wóz łączący Biały Most z granicą Aedirn z postojem przy Murivel. Rinde umożliwia podglądanie rzemieślników przy pracy. Drzwi do cegielni, kamieniarza, stolarza i kowala stoją otworem. Jeden z największych szpitali Ishtar jest usytuowany właśnie w dzielnicy rzemieślniczej. Rinde proponuje szeroką paletę unikatowych produktów oraz szeroki wybór słodyczy w lokalnej cukierni. Miasto jest otoczone pokaźnym murem, po którym gracz może się poruszać. Kanały są jednak nieobecne, z wyjątkiem małej piwnicy pod magazynami kupieckimi. Za murem ciągnie się podgrodzie, gdzie można pobawić się z dziećmi w chowanego.

Ogrody miejskie w Rinde

Dorośli i dzieci są zachwyceni piaskownicą i huśtawką. W ogrodach są rozmieszczone ławki, na których można odpocząć i podziwiać spokój tego miejsca. Lodowisko jest czynne niestety tylko zimą. Można odwiedzić teatr i obejrzeć jedną z kilku wyśmienitych sztuk świata arkadyjskiego. Lub posiedzieć przy lampce wina w ‘Pod starą wierzbą’, albo skosztować herbaty w luksusowej herbaciarni, okazyjnie obserwując występ osób stojących na podium.

Sucha Kępa

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Sucha Kępa.

Wieś leżąca w połowie traktu prowadzącego od podgrodzi stolicy Redanii, Tretogoru, do miasta kupieckiego, Gelibolu. Dominuje tutaj pokaźny zajazd, przed którym zatrzymuje się wóz, którego trasa łączy oba końce tegoż traktu.

Wieś na północ od Novigradu

Mała wieś rybacka z tartakiem i zadymioną karczmą. Wieś była zamknięta przez wiele lat. Jest tutaj też pomost nadający się do połowu ryb.

Wieś nieopodal granicy z Aedirn

Zielarka Ann z Hagge jest jedyną osobą, która sugeruje nazwę tego miejsca. Wieś jest otoczona przez pola i ciekawy las, w którym można bardzo łatwo się zgubić. Las nie jest polecany dla rasy ludzkiej.

Wioska Nawiedzonych

Oficjalne wejście do wsi jest po przejściu przez śmietnisko oxenfurckie, leżące za wschodnią brama Oxenfurtu. Wieśniacy atakują wszystkim czym mogą. Wioska Nawiedzonych ma wielu innych mieszkańców, z władcą ruin zamku włącznie. Ten zachowuje się w miarę niegroźnie, jeśli go nie prowokować.

Inne miasta

Tretogor

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Tretogor.

(dostępne dla graczy jest tylko podgrodzie) Na podgrodziu jest zajazd, gdzie wynajmuje pokój złotnik robiący biżuterię na zamówienie, i nieluksusowa karczma. Na podgrodziu można kupić świece i kaganki, nadające się do oświetlania pomieszczeń. Zielarka z Tridam skupuje chętnie zioła.

Murivel

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Murivel.

Potwory

Gracze polują oprócz szczurów chętnie na

Mniej popularne są

Przedstawicielami bardziej naturalnej fauny są: myszy, szczury, króliki, kury, kacyki, koty, psy, owce, kozy, konie, wilki, niedźwiedzie, wiewiórki, jeże, norki (rzadki okaz).