Zioła

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zioła to wszelkie gatunki roślin, które zawierają substancje wpływające na organizm i jego działanie. Na Arkadii pojęcie to, tak samo jak w rzeczywistości, obejmuje wszystkie materiały zielarskie – części roślin, roślinki, porosty, mchy, grzyby, warzywa i owoce.

Zioła na Arkadii

Arkadyjskie zioła w sporej większości mają swoje odpowiedniki pośród roślin występujących w rzeczywistym świecie. Jedynie kilka nie ma swego realnego odpowiednika, lecz ich opisy znaleźć można w literaturze. Są nimi: serce kapitana, deliona, casur, drath, ranóg oraz aesuryn. Często też zioła w świecie Arkadii mają takie samo główne działanie na organizm, jak ich pierwowzory, lecz nie zawsze się to sprawdza. Mimo wszystko zioła i zawarte w nich substancje niekoniecznie muszą wpływać na naszą postać w zauważalny sposób.

Pośród arkadyjskich ziół wyróżnić można 122 różne gatunki. Dodatkowo istnieje kilka rodzai ziela fajkowego (np. tytoń cesarski, tytoń bakun, machorka) dostępnych jedynie u sprzedawców, mających przy tym postać taką, jak pozostałe zioła lecz nie będących w kręgu zainteresowania zielarstwa. Poza tym, w wyniku pojawiających sie w świecie zmian, niektóre z wcześniej występujących gatunków zniknęły już z Arkadii. Aktualnie poza zasięgiem zielarzy są np.: tatarak, adanat, krwawnik, legendarny makownik, czy pierścieniaki grynszpanowe w innych barwach, niż jasnozielona. Można usłyszeć tylko plotki i opowieści na temat ich właściwości i występowania, a sam fakt ich istnienia nie jest dobrze sprawdzony.

Zioła, choć pożyteczne, nie są niezbędnym aspektem gry, a jedynie przydatnym urozmaiceniem, który jednak wielu graczy z różnych powodów omija szerokim łukiem. Jednakże warto znać choć kilka ziół oraz to jak się nimi posłużyć, a które mogą uleczyć nieco rany czy zmniejszyć zmęczenie.

Umiejętności zielarskie

Zielarstwo umożliwia identyfikowanie gatunków roślin zielarskich. To umiejętność obowiązkowa zielarzy, by móc efektywnie zbierać zioła, ale dla pozostałych postaci, choć przydatna, nie jest niezbędna do korzystania z ziół. Wystarczy znać wyglądy, działanie i sposób zażywania poszczególnych gatunków. Niektóre zioła mogą dosłownie uratować życie, lecz i pomyłka w ich stosowaniu może łatwo nas go pozbawić. Umiejętność zielarstwa jest jedna z dwóch, poza alchemią, określonych jako umiejętności magiczne.

Podstawowej zdolności znajdowania, rozpoznawania ziół oraz posługiwania się nimi można nauczyć się jedynie trochę w dostępnych dla każdego Gildiach Podróżniczych. Dużo większą wiedzę i umiejętności w tym zakresie posiadali wyspecjalizowani zielarze. Obecnie myśliwi oraz odkrywcy posiadają możliwość trenowania zielarstwa - z czego ten pierwszy prawdopodobnie na tym samym poziomie co dawny zawód zielarza.

Pomimo dość powszechnego korzystania z ziół, niewiele jest osób parających się ich zbieraniem, a chłonny rynek wpływa na dość dużą cenę popularnych roślin. Profesjonalni zielarze mogą całkiem dobrze zarabiać dzięki swojej profesji. Ziołami handluje wielu NPC-ów – aptekarzy i zielarzy – jednak postacie graczy handlując bez pośredników, między sobą, uzyskują dużo atrakcyjniejsze ceny dla obu stron. Nie najgorsze zyski zapewnia także pośrednictwo kupców.

Sama społeczność zielarzy jest ze względu na specyfikę zawodu bardzo hermetyczna, a większość osób parających się tym zajęciem nie poszukuje kontaktów z innymi przedstawicielami profesji, a nawet unika wszelkich spotkań z konkurencją. Ostatnio wprawdzie zaczęła się tworzyć nieformalna grupa wymieniająca korespondencyjnie spostrzeżenia, tocząca dyskusje i wspierająca młode osoby próbujące swych sił w zielarstwie. Za wcześnie jednak by móc napisać coś więcej o owym zrzeszeniu.

Występowanie ziół

Wszystkie gatunki roślin zielarskich, maja własne preferencje co do typu gleby, wilgotności, nasłonecznienia itp. W zależności od tolerancji na zmiany tych czynników naturalnych, mogą mieć mniejszy bądź większy, a czasem nawet globalny, zasięg występowania. Te, które łatwo akceptują różne warunki środowiska, występują powszechnie w wielu miejscach świata. Przykładowo pokrzywę, lub pięciornika znaleźć można wszędzie - począwszy od traktów, poprzez łąki, pola i pastwiska, a na lasach, bagnach i górach kończąc. Większość ziół jednak ma jeden, dwa rodzaje ulubionych stanowisk, na pozostałych rosnąć dużo rzadziej. Najbardziej charakterystyczne rośliny mają dużo bardziej zawężone preferencje co do warunków wzrostu, a co za tym idzie stałe, właściwe sobie siedliska, gdzie wytrawny zielarz może się ich spodziewać.

Osoby zajmujące się zielarstwem mogą odkrywać preferencje poszczególnych gatunków podróżując po świecie i uczyć się, w których punktach można łatwiej trafić na jakie zioła. Poszukiwanie nowych terenów zbiorów ziół i odkrywanie występujących tam gatunków procentuje, dając większe, bardziej przemyślane możliwości działania. Wytrawny zielarz, nawet przy dużej i dość powszechnej konkurencji ze strony amatorów, zna miejsca mniej uczęszczane i bogate w poszukiwane rośliny, gdzie zazwyczaj mało kto zagląda.

Ciekawostką jest, że zioła zbierać można przez cały rok. Pomimo, że okres wegetacji zielarskich roślin trwa w rzeczywistości od wiosny do jesieni, w świecie Arkadii zioła znajduje się także w zimie - trwające jakimś sposobem pod warstwą śniegu. Zimowe zbiory są jednak dużo mniejsze, i raczej nie powinno się oczekiwać odszukania w jednym miejscu więcej, niż jednej rośliny.

Szukanie ziół

Każdy prawdziwy zielarz ma zwykle swój własny przepis na udane zbiory oraz pełną monet sakiewkę. Na początku swej przygody z zielarstwem można odczuć pewien niedosyt, jednak większość osób parających się tym zajęciem zaczynało w podobny sposób - nie mając zbyt dużego pojęcia co i w jaki sposób należy robić. Jedynie ciągłe ulepszanie metod prowadzenia zbiorów oraz poszukiwanie własnej drogi w tym zakresie, prowadzi do upragnionego celu - woreczków pełnych cennych i rzadkich roślin. Zatem, pomimo zapewne nieco marnych efektów swych pierwszych zbiorów, nie należy się poddawać, gdyż wraz z doświadczeniem i zdobywana wiedzą każde kolejne żniwa będą coraz to bardziej obfite.

Jakość zielarskich zbiorów - zebrane gatunki ziół i ich ilość oraz czas trwania poszukiwań zależy od trzech podstawowych czynników:

 • poziomu odpowiednich umiejętności,
 • ilości dostępnej do wykorzystania siły mentalnej,
 • sposobu szukania ziół.

Poza tym wpływ na zbiory ma oczywiście: teren i środowisko gdzie szukamy ziół, działalność zielarskiej konkurencji w okolicy oraz czas, przez jaki określona lokacja regenerowała swoje rośliny.

Na jakość ziołowych żniw największy wpływ ma umiejętność zielarstwa, określająca główne czynniki wpływające na zbiory, takie jak na przykład: rozpoznawanie gatunków ziół, łatwość prowadzenia poszukiwań, rozmiar wykorzystywanej w tym celu energii mentalnej, czy ilość widocznych dla zbierającego ziół rosnących w danym miejscu. To właśnie ta zdolność odróżnia prawdziwego, efektywnego zielarza od zwykłego amatora zbierania ziół. Wspomnieć przy tym należy, że poza zielarstwem w procesie szukania i zbierania ziół postać wykorzystuje również spostrzegawczość.

Przy szukaniu ziół postać zużywa swoje zasoby sił mentalnych, które zależą od intelektu postaci. Ich poziom określa zatem maksymalny czas trwania zbiorów bez odpoczynku.

Metody zielarskich poszukiwań wiążą się z "konstrukcją" arkadyjskich ziół. Można na nich bowiem wykonywać działania zarówno poprzez ich wygląd (krótki - 2 lub 3 wyrazowy opis) jak i określającą je nazwę (o ile mamy wystarczający poziom zielarstwa, by ją rozpoznać). Co ciekawe dwa starsze gatunki - mak polny oraz mak lekarski - pomimo zupełnie różnych właściwości i wyglądu, mają tę samą nazwę ("mak") stosowaną zarówno podczas szukania, jak również w aptekach i zielarniach.

Z uwagi na powyższe - ziół w świecie Arkadii można poszukiwać na dwa podstawowe sposoby:

 • szukając jakiegokolwiek zioła występującego na danej lokacji (komendą szukaj ziol),
 • robiąc to w odniesieniu do określonego gatunku (szukaj [nazwa zioła] np.: szukaj mniszka, szukaj lawendy, szukaj borowika szlachetnego).

Oba powyższe sposoby mają swoje zalety i wady. Poszukując ziół ogólnie postać znajduje losowe zioło z szerokiej puli tych, które rosną w danym miejscu. W dużej mierze od szczęścia zależy czy będzie to cenne zioło lecznicze, czy popularna trucizna, ale mamy pewność znalezienia czegokolwiek, jeśli tylko dane miejsce pozwala na to naszej postaci. Natomiast szukając określonego gatunku mamy dużo większą szansę, że zioło zostanie znalezione, jeśli tylko rośnie w danym miejscu. Metoda ta wiąże się jednak z faktem, iż często dana roślina może w przeszukiwanym miejscu nie występować, co skutkuje bezproduktywną stratą czasu oraz sił mentalnych. Poza tym, duży wpływ na efektywność poszukiwań określonego gatunku - ma jego właściwa identyfikacja przez postać.

Podsumowując: wszystkie pomysły na sposoby prowadzenia zielarskich żniw podzielić na trzy rodzaje: przeszukiwanie dużych terenów pod kątem określonych gatunków, "koszenie" i zbieranie wszystkiego, co nawinie się pod rękę, lub metoda w różnym stopniu mieszana.

Przechowywanie ziół

Zioła są materiałem nietrwałym i z czasem ulegają wysuszeniu i rozpadowi, dlatego też ważne jest przechowywanie ich w odpowiednich pojemnikach, woreczkach lub słoikach. Z uwagi na wielkość oraz szybkość rozpadu wszelkich grzybów można - do ich zbierania i noszenia przez niezbyt długi okres czasu - wykorzystywać także plecaki, worki bądź torby. Pamiętać przy tym należy, aby każdy pojemnik, w którym nosimy zioła był szczelnie zamknięty. W zależności od gatunku zioła proces schnięcia przebiega w różnym tempie. Przy czym należy nadmienić, że jedne zioła po uschnięciu rozpadają się, a inne zmieniają postać na ususzona i mieć odmienne właściwości od świeżej postaci po zerwaniu. Jednak w końcu i ususzone zioła jeśli nie zostaną zabezpieczone w pojemnikach rozpadną się bezpowrotnie.

Stosowanie ziół i ziołolecznictwo

Wiedza na temat wykorzystywania ziół z pewnością jest pomocna, a w wielu przypadkach okazać się może zbawienna. Doświadczony zielarz poza umiejętnością stosowania ziół, powinien także znać moc działania poszczególnych roślin oraz skutki uboczne ich używania. Największe tajemnice zielarstwa należą jednak do mistrzów tej dziedziny.

Zioła są bardzo różnorodne i mają wiele zastosowań. Mogą być specyficzne i działać bardzo wąsko lub bardzo ogólnie i mieć spory wachlarz zastosowań. Ich efekty mogą być zarówno pozytywne, negatywne, jak również praktycznie nieodczuwalne. Mogą stanowić pożywienie, działać wzmacniająco, czy regenerująco, a nawet magicznie. Niektóre chronią przed magią, kolejne wyostrzają wzrok, a nawet pozwalają widzieć w ciemności, a inne zwiększają ogólną wydajność organizmu i blokują odczuwanie zmęczenia. W zależności od sposobu przygotowania i spożycia, ten sam materiał zielarski może mieć diametralnie różne działanie.

Przez lata system ziół przechodził różne modyfikacje począwszy od ich znajdowania po stosowanie. Obecnie w celu wyeliminowania patologii, że stosowanie ziół ograniczało się do przyjmowania kilku najpopularniejszych w dużych ilościach i to one napędzały cała koniunkturę zielarską, wprowadzono zasadnicze zmiany. Każde zastosowanie tego samego gatunku zioła w krótkim odstępie czasu daje coraz mniejszy efekt. Przedział czasowy kiedy zastosowane zioło da znów pełny efekt zależy od jego rodzaju i trwa od kilku do kilkunastu minut. Zatem każdy podróżnik powinien raczej posiadać w swoim woreczku lub słoiku mieszankę ziół mających podobne działanie, a nie opierać się na pojedynczym gatunku.

Podział ziół i przykładowe rośliny

Arkadyjskie zioła można podzielić według wpływu na postać na dziewięć grup:

 • lecznicze,
 • wzmagające cechy,
 • regenerujące,
 • odtruwające,
 • odpornościowe,
 • specjalne,
 • trujące,
 • szkodliwe,
 • jadalne.

Z uwagi na możliwość stosowania ziół na różne sposoby, niektóre z roślin mogą należeć jednocześnie do dwóch lub nawet trzech grup. Zioło trujące może być jednocześnie odtrutką, a regenerujące może także leczyć bądź szkodzić.

A oto przykłady ziół z każdej grupy:

Zioła lecznicze

Stosowanie tych ziół pomaga w zasklepianiu ran i ich leczeniu, powodując wzrost kondycji postaci. W chwili obecnej nie ma żadnego ograniczenia w ich stosowaniu, dzięki czemu osoba posiadająca odpowiednia ich ilość może w krótkim czasie powrócić do pełnej kondycji. Działają z różną siła, powodując zazwyczaj pewne efekty uboczne. Najczęściej jest to niewielki wzrost zmęczenia, ale może to też być na przykład okresowy spadek zręczności czy inteligencji postaci. Spora część z nich jest powszechnienie znana, jednak wykorzystywane w większej ilości jest jedynie kilka popularnych gatunków, a w szczególności: Dziurawiec, Babka oraz Lawenda.

 • babka lancetowata (rozetkowaty lancetowaty liść) - przyloz,
 • dziurawiec zwyczajny (czterokanciasta rozgałęziona łodyga) - rozgryz,
 • głóg jednoszyjkowy (biały mały kwiat) - przezuj,
 • lawenda lekarska (fioletowy zwarty kwiatostan) - przyloz,
 • mącznica lekarska (zdrewniała rozgałęziona krzewinka) - rozgryz,
 • mięta polna (okrągławy aromatyczny liść) - rozetrzyj,
 • mniszek pospolity (złocistożółty kwiat) - przezuj,
 • nagietek (jasnopomarańczowy kwiat) - przyloz,
 • rdest ptasi (zielony gałęzisty pęd) - przyloz,
 • serce kapitana (mały czerwony kwiat) - przezuj,
 • szałwia lekarska (zaostrzony podłużny liść) - zjedz.

Zioła wzmagające cechy

Zioła, które swym działaniem wpływają na wzrost pewnych, najczęściej fizycznych cech postaci. Ich działanie ogranicza przedział czasu oraz w niektórych przypadkach - maksymalny poziom o jaki można zwiększyć cechę.

 • ogórecznik lekarski (eliptyczny zaostrzony liść),
 • drath (soczysty karminowy mech),
 • komosa biała (mącznistoowłosiona szarawa roślina),
 • lak pospolity (sztywna smukła łodyga).

Innym specyfikiem, który znacząco zmienia cechy postaci, jest alkohol.

W 2004 roku czarodziej Silvy przyznał, że specyfiki zmieniające cechy nie są brane pod uwagę przy porównywaniu siły bojowej postaci z przeciwnikiem. Od tamtego czasu mogło się to jednak zmienić.

Zioła regenerujące

Rośliny mające wpływ na różne aspekty stanu postaci: jej zmęczenie fizyczne i mentalne, poziom strachu, głód i pragnienie.

 • kasztanowiec zwyczajny (kosmatoowłosiony kwiatostan) - zjedz,
 • mięta polna (okrągławy aromatyczny liść) - powachaj,
 • bylica pospolita (kanciasta rozgałęziona łodyga) - przyloz.

Zioła odtruwające

Zioła odtruwające zwalczają toksyny, będąc tym samym w stanie leczyć niektóre zatrucia. Każde z nich oddziałuje na określony rodzaj, bądź rodzaje trucizn (zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego - ziołowego).

 • płucnica (szarozielony gąbczasty porost) - sproszkuj,
 • ranóg (żółtoszary niepozorny korzeń) - przezuj,
 • sieżygron (duża granatowa jagoda) - rozgryz, przegryz.

Zioła odpornościowe

Rośliny zwiększające na pewien czas odporność organizmu przede wszystkim przeciwko truciznom (chociaż nie tylko).

 • lawenda lekarska (fioletowy zwarty kwiatostan), - zjedz
 • konopia (długa łodyga). - (ususzona) spal

Zioła specjalne

Zioła o różnych ciekawych zastosowaniach i specyficznych właściwościach.

 • deliona (żółty jasny kwiat), - zjedz
 • aesuryn (tajemnicze ciemnoniebieskie zioło).

Zioła trujące

Są jednym, z kilku (np. jadowite zwierzęta, stęchła sadzawka z wodą) możliwych, powodów różnego rodzaju zatruć. Ich negatywne konsekwencje mogą wahać się poziomem od zwykłej zadyszki i uczucia większego zmęczenia, do poważnych zatruć powodujących silne wymioty, mocne osłabienie oraz liczne krwotoki, a przy braku odpowiedniego leczenia, w rezultacie - śmierć. Większość jest dobrze znana i łatwo rozpoznawalna, choć niektóre jednak zdradliwie przypominają jadalne rośliny.

 • muchomor sromotnikowy (delikatny jasny grzyb),
 • muchomor czerwony (delikatny czerwony grzyb),
 • stroczek (biały zmutowany grzyb),
 • lulek jadowity (brudnożółty fioletowo-żyłkowany kwiat),
 • jaskier ostry (rozgałęziona wzniesiona łodyga),
 • stulicha psia (jaskrawożółty drobny kwiat),
 • szalej jadowity (pomarańczowy mały korzeń).

Na Arkadii nie ma jeszcze możliwości przygotowywania trucizn, lecz niektóre postacie, np. Corvald, potrafiły przekonać innych, żeby zjedli samo trujące zioło.

Zioła szkodliwe

Właściwie w rzeczywistym świecie są to jak najbardziej pożyteczne rośliny skutecznie stosowane w różnych dolegliwościach, lecz korzystanie z nich w warunkach arkadyjskiej mechaniki gry, nie przynosi żadnych pozytywnych efektów, a wręcz przeciwnie. Ich działanie w odróżnieniu od trujących roślin jest jednak jednorazowe i najczęściej powoduje nieznaczny spadek cech lub pogorszenie aktualnego stanu postaci.

 • hyzop lekarski (zielona kwitnąca krzewinka),
 • kruszyna (zdrewniała zwinięta rurka),
 • lubczyk ogrodowy (szary aromatyczny korzeń),
 • mak lekarski (okazały pachnący kwiat).

Zioła jadalne

Ich wykorzystanie ogranicza się jedynie do spożywania, choć najeść się nimi jest niezwykle trudno.

 • borowik szlachetny (wysoki jasnobrązowy grzyb),
 • maślak zwyczajny (nieduży brązowy grzyb),
 • jagoda (mały fioletowy owoc),
 • malina (mały czerwony owoc),
 • rabarbar (czerwonawy duży liść).

Dotychczasowe zmiany w zielarstwie

 • 15 VII 2003: Pojawiło się 30 nowych gatunków ziół.
 • 22 VII 2008: Przywrócenie dawnej (wyższej) ceny ziół.
 • 11 IX 2008: Balans cen we wszelkich skupach - w tym zielarskich.
 • 26 V 2009: Zmiana w woreczkach, ograniczająca zachowywane, przez opuszczająca świat postać, woreczki jedynie do przytroczonych do pasa.
 • 4 VI 2015: Ograniczenie działania ziół. Z każdym kolejnym użyciem zioła w ramach danego gatunku szansa na wywołanie efektu maleje na kilkanaście do kilkudziesięciu minut.