Verden

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Verden: złoto-czarna szachownica.

Verden w świecie A. Sapkowskiego było niezależnym królestwem leżącym u ujścia wielkiej rzeki Jarugi (nazwanej też w Starszej Mowie i w języku nilfgaardzkim rzeką Yarrą), na północnym jej brzegu. Graniczy ono z Cintrą, Bremervoord, Brugge oraz Brokilonem (od wschodu).

Królem Verden jest Ervyll.

W świecie Arkadii jest reprezentowane przez Twierdzę Bodrog i wieś Obawę.

Główne miasta
  • Nastrog,
  • Rozrog,
  • Bodrog,
  • Hamm.

Tło literackie

Ksiazki.png
Poniżej opisane jest tło literackie na którym MUD bazuje.
Oznacza to, że podane tu informacje mogą nie mieć przełożenia na kod Arkadii, lub nawet w szczegółach mijać się z nim, służą za to lepszej orientacji w atmosferze świata gry i odgrywaniu postaci.

- Naszą wschodnią granicę, to znaczy wylot Doliny Pontaru, Nilfgaardczycy osiągną za kilka dni - ciągnął Fol­test, nadal bardzo cicho. - Hagge, ostatnia forteca Aedirn, nie utrzyma się długo, a Hagge to już nasza wschodnia granica. A na naszej granicy południowej... stała się rzecz bardzo zła. Król Ervyll z Verden złożył hołd lenny impe­ratorowi Emhyrowi. Poddał i otworzył twierdze u ujścia Jarugi. W Nastrogu, Rozrogu i Bodrogu, które miały strzec naszego skrzydła, stoją już nilfgaardzkie załogi.

• Czas pogardy, str. 217


- Konni to regularna jazda z Verden - powiedziała Milva, do tej pory ponura i podejrzanie małomówna. - Wyszyte szachownice mają na jakach.

• Chrzest ognia, str. 62


Linki zewnętrzne