Lyria (kraina)

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Disambig.png
Ten artykuł dotyczy Lyrii jako krainy. Zobacz też inne znaczenia tego słowa.
Herby
Lyria.png COA Lyria.PNG
Herb Lyrii: czarny orzeł na złotym tle Połączony herb Lyrii i Rivii

Lyria to jeden z Krajów Północy, leżący na północ od Jarugi, między Sodden a Górami Sinymi. Rządy sprawowane są przez królową Meve.

Nazwa królestwa pochodzi od stolicy Lyrii, które to miasto jest jednym z największych w królestwie. Innym ważnym ośrodkiem jest Rivia. Dostępu do serca kraju od zachodu bronią dwie potężne twierdze: Scala i Spalla. Dolina Dol Angra prowadzi do Lyrii od południa, natomiast królestwo Aedirn od północy. Królestwo oddzielone jest od Temerii górami Mahakam znajdującymi się na zachodzie.

Mieszkańców Lyrii broni VII Brygada Armii Lyrijskiej pod rozkazami Królowej Meve, mająca swój garnizon nieopodal twierdzy Spalla.

Ważniejsze twierdze

Tło literackie

Ksiazki.png
Poniżej opisane jest tło literackie na którym MUD bazuje.
Oznacza to, że podane tu informacje mogą nie mieć przełożenia na kod Arkadii, lub nawet w szczegółach mijać się z nim, służą za to lepszej orientacji w atmosferze świata gry i odgrywaniu postaci.

Dol Angra to szeroka dolina, droga wiodąca z południa do królestw Lyrii i Rivii, do Aedirn, a dalej do Dol Blathanna i Kaedwen... A poprzez Dolinę Pontar do nas, do Temerii.

Krew Elfów, str. 253


Dol Angra - powiedział wolno krasnolud - to Lyria i Aedirn, które są w militarnym sojuszu z Temerią. Nie sądzisz chyba, że Foltest, który kupuje łodzie, zamierza z nich skorzystać na własną rękę?

Czas pogardy, str. 60


Nilfgaard - rozpoczął wykład, pokazując rapierem co trzeba - zaatakował Lyrię i Aedirn, jako casus belli ogłaszając atak na pograniczny fort Glevitzingen. Nie będę dociekać, kto naprawdę napadł na Glevitzingen i w jakim przebraniu. Za pozbawione sensu uważam też domysły, o ile dni czy godzin zbrojna akcja Emhyra wyprzedziła analogiczne przedsięwzięcie Aedirn i Temerii. Zostawiam to historykom. Bardziej interesuje mnie sytuacja dzisiejsza i to, co będzie jutro. W tej chwili Nilfgaard stoi w Dol Angra i Aedirn, osłonięty buforem w postaci elfiego dominium w Dol Blathanna, graniczącym z tą częścią Aedirn, którą król Henselt z Kaedwen, mówiąc obrazowo, wyrwał Emhyrowi z zębów i sam zeżarł.

Wieża Jaskółki, str. 282


Linki zewnętrzne