Jak zacząć grę
Zaczynanie przygody w świecie Arkadii może być świetną zabawą. Chciałbyś spróbować? Ten poradnik pomoże Ci wybrać dobre oprogramowanie, wymyśleć i stworzyć twoją pierwszą postać i odnaleźć się w świecie.
Przede wszystkim
- Wydajc komendy swojej postaci trzeba pamiętać o odpowiednim przypadku. Na przykład: 'zapytaj <kogo?> o <kogo? co?>' ('zapytaj czlowieka o pomoc'), 'wez <kogo?, co?> <skad?>' ('wez pochodnie ze skrzyni'), 'obejrzyj <kogo?, co?>'. I tym podobne.
- Szerzej opisane informacje o komendach, cechach, walce itp. ogólnie szeroko rozumianej mechanice muda można znaleźć w dziale Mechanika Arkadii oraz na oficjalnym forum.
- Gra jest tak naprawdę bardzo prosta!
Wstęp
Czego można się spodziewać w Arkadii?
- Żywej społeczności pełnej pomocnych i kreatywnych graczy
- Uczestnictwa w bogatej historii Arkadii, która jest lub była drugim domem wielu niezwykłych osobowości.
- Ogromnego świata MUD-a, egzotycznych i szczegółowo skonstruowanych krain fantasy. Choć zawiera on tylko część świata Warhammer Fantasy Roleplay i krainy Nigdy-Nigdy z cyklu A. Sapkowskiego o Wiedźminie, to stanowi ponad dwadzieścia trzy tysiące lokacji nad których opisami pracowało systematycznie przez dwie dekady setki kreatorów oraz graczy i ciągle się rozwija.
- Od dwudziestu lat wciąż dużej liczby aktywnych graczy, w godzinach szczytu sięgającej obecnie sto postaci w świecie (data uruchomienia to 23 grudnia 1997 roku).
- Kariery kupca, zielarza, górnika, żołnierza, zbója czy też zwykłego obieżyświata, itp.
- Możliwości wojowania mieczem i od miecza ginięcia, udziału w brutalnych walkach, trudnej rywalizacji, satysfakcjonujących zwycięstw.
- Spotkania przedziwnych bestii, a nawet postaci o których przeczytać można w sadze o Geralcie z Rivii i książek związanych z Warhammerem.
- Wciągnięcia na długi czas albo i nie, kto wie?
I wiele innych, Arkadia jest tak nieprzewidywalna jak jej gracze.
Arkadia jest dla graczy całkowicie DARMOWA.
Pomysł na postać
Przy tworzeniu postaci będziesz wybierać jej rasę, imię, płeć i ogólny wygląd. Tworzenie postaci to jednak coś więcej niż to! To pierwsza przygoda w świecie Arkadii.
Wybór imienia
Zastanów się, jakie imię pasuje do rasy, którą chcesz wybrać.
Jeśli masz problemy z wyborem właściwego imienia, albo nie wiesz, czy wybrane będzie pasowało do świata Arkadii, możesz skorzystać z generatora imion, przy tworzeniu postaci w oficjalnym kliencie www lub skorzystać z innego, który można znaleźć w internecie. (słowa kluczowe do wyszukiwania: generator imion fantasty, fantasy name generator, plus opcjonalnie słowo np. warhammer)
Przeszłość postaci
Więcej informacji w artykule: Odgrywanie postaci.
Na początku nie trzeba tego traktować nabożnie, początkujących graczy traktuje się bardzo ulgowo. Ale dobry RPG to istota Arkadii. Dobrze mieć od początku jakiś pomysł na postać i jej korzenie. Dzięki temu od początku zostawia po sobie spójny ślad w pamięci innych graczy. Osiągnięcie fortuny, sławy czy potęgi może trwać długo, ale zainteresowanie i przyjaźń innych mieszkańców Arkadii można zdobyć w pierwszych sekundach rozmowy. Równie szybko można sobie zaskarbiać sobie na trwałe złą reputację, jak niejeden krzykacz czy dziwak, który przewinął się przez Arkadię.
Zakładanie konta i tworzenie postaci
Połączenie i logowanie
Aby rozpocząć grę na Arkadii, trzeba najpierw uzyskać z nią połączenie. Najprościej i zupełnie wygodnie można zrobić używając oficjalnego nie wymagającego instalacji klienta WWW, który automatycznie połączy nas z serwerem (patrz też: Oprogramowanie do gry). Inne programy do gry dają bardziej zaawansowane możliwości.
Jeśli używamy własnego programu-klienta, należy podać mu adres arkadia.rpg.pl i port 23.
Po udanym nawiązaniu połączenia, powinno pojawić się zgłoszenie serwera Arkadii i prośba o podanie imienia. Jeśli po raz pierwszy grasz na Arkadii, powinieneś utworzyć na niej konto. Każdy gracz ma dokładnie jedno konto, do którego są przypisane wszystkie jego postacie w grze. Aby stworzyć konto, podaj zamiast imienia swój adres e-mail. Arkadia poprosi o potwierdzenie poprawności adresu, a następnie utworzy konto, przypisane pod twój e-mail, i wyśle na podany przez ciebie adres list z hasłem do konta. Musisz odczekać kilka minut, aż list dotrze do ciebie. Jeśli list nie przychodzi, zajrzyj tu. Po odebraniu e-maila połącz się z Arkadią jeszcze raz, znowu podaj swój adres e-mail i wpisz przysłane hasło.
Ważne: Domena tlen.pl oraz o2.pl ze względu na rozsyłany spam znajduje się na blackliście serwera pocztowego Arkadii, do rejestracji konta należy używać adresów z innych domen.
Ważne: Nie podawaj adresu email, który zawiera znaki specjalne jak np. '+' aktualnie skrypt rejestracyjny odrzuca takie adresy.
Uwaga! Jeśli chciałbyś zaprosić znajomego lub przyjaciela do wspólnej gry, a dzielicie ten sam adres IP należy to zgłosić zawczasu do mg i postępować zgodnie z zasadami. Podejrzenie o granie dwiema postaciami, które sobie wzajemnie pomagają może skutkować ich skasowaniem bez ostrzeżenia!
Zakładanie postaci
- Ten proces powinien być dla ciebie prosty, a komunikaty Arkadii powinny prowadzić cię za rękę. Prawdopodobnie poniższe porady przydadzą ci się tylko wtedy, jeśli gdzieś utkniesz.
Po zalogowaniu się przez klienta www powinieneś zobaczyć menu, dzięki któremu możesz tworzyć postacie i zmieniać hasło na konto i postacie. System haseł został ujednolicony, obecnie to samo hasło służy do logowania się na konto jak i na wszystkie znajdujących się na nim postacie w grze. Następnie wybierając odpowiedni punkt z menu zacznij tworzenie postaci.
Musisz podać imię postaci. Po wpisaniu imienia (jeśli postać o takim imieniu już istnieje, wówczas będziesz musiał wymyślić nowe) podaj pełną odmianę tego imienia w pięciu podstawowych przypadkach (szósty, mianownik, podałeś wpisując wybrane imię). Zadbaj o to by odmiana była prawidłowa, inaczej możesz później mieć problemy. Arkadia jest grą tekstową, odmiana imienia ma krytyczne znaczenie od strony technicznej dla interakcji naszej postaci ze światem gry i innymi postaciami. Jeśli stwierdzisz już po utworzeniu postaci, że jednak coś pokręciłeś(aś) przy odmianie dzięki elementarzowi możesz poprawić błąd. Jeśli błąd zauważysz już po tym kiedy elementarz zniknie, należy zgłosić to Mistrzom Gry poprzez 'zglos mg' podając w temacie zgłoszenia błąd z odmianą postaci, a w treści poprawną odmianę przez przypadki. Nie warto tego bagatelizować, stwierdzone zamierzone wpisanie zlej odmiany lub odwlekanie jej poprawienia w celu wykorzystywania mechaniki gry (bo np. wrogie postacie nie będą mogły nas zaatakować) będzie skutkować nawet kasacją postaci.
Z tego też powodu lepiej nie wybierać dla naszej pierwszej postaci imienia, którego odmiana jest kłopotliwa i nie mamy co do niej pewności (np. imiona kończące się na -o albo -y). Podobnie lepiej nie wybierać imienia zbyt rozwlekłego i powodującego problem z jego poprawnym zapisem, Arkadia nie wybacza "literówek" w komendach. W przeszłości nieraz się zdarzało, że postacie ginęły w czasie walk bo ich towarzysze nie potrafili poprawnie wykonać manewru zasłonięcia źle wpisując ich imię. Rozmowa i podobnie trywialna interakcja z inną postacią posiadającą wymyślne imię, jeśli nie ma się przygotowanych odpowiednich aliasów i skryptów czasem to istna męka. Dlatego też jeśli ktoś marzy by grać elfem o imieniu Loreekandaweil lub podobnym powinien się mocno zastanowić.
Następnie określasz rasę, płeć i wygląd zewnętrzny swojej postaci za pomocą dwóch przymiotników które można wybrać z dość szerokiej listy. Wyjątkowo niektóre przymiotniki mogą mieć wpływ na późniejsza grę od strony mechaniki np. postać z przymiotnikiem 'lysy' nie zamówi u fryzjera długich włosów, przy czym przymiotniki jak np. watly, muskularny etc. nie mają przełożenia na cechy postaci od strony mechaniki (nie będą słabsze lub silniejsze), są czysto opisowe. Po 100 dniach życia postaci w grze, gracz może wysłać prośbę do czarodziei o zmianę jednego z przymiotników na inny, nawet taki który nie jest dostępny w ogólnej liście wyboru.
Ostatnim punktem jest wybór miejsca gdzie nasza postać pojawi się w świecie. Może to być miasto Nuln w domenie Imperium opartej na świecie Warhammera, lub Novigrad w domenie Ishtar opartej na świecie "Wiedźmina", Andrzeja Sapkowskiego.
Ciekawostka: Chociaż postacie mogą bez ograniczeń przemieszczać się między domenami, częstokroć wybór miejsca startu pierwszej postaci determinuje postrzeganie siebie w przyszłości jako gracza "imperialnego" lub "ishtaryjskiego".
Inną metodą tworzenia postaci jest wykorzystanie trybu tekstowego, jeśli korzystamy z zewnętrznego klienta jak np mudlet, TF, zMud czy chociażby telnetu, cały proces można przeprowadzić przy pomocy wybierania odpowiednich opcji i wpisywania komend. Obecnie jest to proces zupełnie nieskomplikowany podobnie jak ma to miejsce przy kliencie www. Przykład poniżej.
Witaj w swiecie Arkadii Zapraszamy na strone Arkadii: http://www.arkadia.rpg.pl/ Aby zalogowac sie na swoje konto lub jesli jeszcze go nie masz - podaj adres email. Aby zalogowac sie na istniejaca postac - podaj jej imie. twojemail@email Witaj. Podaj swoje haslo: twojehaslo [1] - lista stworzonych postaci [2] - stworzenie nowej postaci [3] - zmiana adresu email (nazwy konta) [4] - zmiana hasla [5] - czasowe zablokowanie konta [6] - zablokowanie/odblokowanie postaci [0] - wyjscie Wybierz opcje: 2 Twoim zadaniem jest teraz wybranie imienia dla swej nowej postaci. Musi ono spelniac pewne, z gory ustalone przez nas kryteria: - musi byc zgodne z konwencja fantasy - nie moze byc to imie postaci lub nazwa wlasna wystepujaca w tworczosci literackiej lub filmowej - nie moze byc nazwa zadnej rzeczy lub czynnosci w jezyku polskim lub angielskim - musi byc odmienione zgodnie z regulami gramatycznymi jezyka polskiego i bez wykorzystania apostrofow - nie moze byc wulgarne, obrazliwe lub przesmiewcze Tym samym Zdzisiek, Oeqweqwepaow, Gandalf oraz Szturmix stanowia niezbyt dobre pomysly na imiona. W przypadku imienia kontrowersyjnego postac je noszaca moze zostac usunieta. Zaproponuj imie dla postaci (nacisnij enter, by anulowac): Eryk Dopelniacz [kogo? czego?]: Eryka Celownik [komu? czemu?]: Erykowi Biernik [kogo? co?]: Eryka Narzednik [kim? czym?]: Erykiem Miejscownik [o kim? o czym?]: Eryku Oto pelna odmiana imienia: Mianownik: Eryk Dopelniacz: Eryka Celownik: Erykowi Biernik: Eryka Narzednik: Erykiem Miejscownik: Eryku Czy jest ona poprawna (tak/nie)? tak Jakiej rasy ma byc postac? Wybierz sposrod (nacisnij enter, by anulowac): czlowiek elf krasnolud halfling gnom ogr elf Jakiej plci ma byc postac? Wybierz sposrod (nacisnij enter, by anulowac): mezczyzna kobieta mezczyzna Musisz wybrac dwa przymiotniki okreslajace wyglad postaci. Lista dostepnych przymiotnikow zostala dla wygody podzielona na nastepujace kategorie: skora budowa wiek ogolne zarost wlosy twarz oczy Wybierz pierwszy przymiotnik lub podaj nazwe kategorii do przejrzenia (nacisnij enter, by anulowac): skora Przymiotniki w kategorii 'skora': bladoskory ciemnoskory opalony smagly Wybierz pierwszy przymiotnik lub podaj nazwe kategorii do przejrzenia (nacisnij enter, by anulowac): bladoskory Wybierz drugi przymiotnik lub podaj nazwe kategorii do przejrzenia (nacisnij enter, by anulowac): twarz Przymiotniki w kategorii 'twarz': dlugonosy dlugouchy krotkonosy krzywonosy ogorzaly ostronosy ostrouchy piegowaty pryszczaty puculowaty spiczastouchy Wybierz drugi przymiotnik lub podaj nazwe kategorii do przejrzenia (nacisnij enter, by anulowac): ostrouchy Gdzie postac ma rozpoczac gre? Wybierz sposrod (nacisnij enter, by anulowac): Nuln Novigrad novigrad Twoja postac bedzie bladoskorym ostrouchym elfem, zwanym jako Eryk. Rozpocznie swoja przygode w Novigrad Czy jest to poprawne (tak/nie)? tak Polmrok panujacy tutaj poteguje jedynie twoje zmeczenie, myslisz tylko o jednym - zeby polozyc sie w cieplym lozku i spac przez kilka dni. W scianie widzisz mala wneke, w ktorej siedzi gruby czlowiek pykajacy sobie fajke. Aromat jego tytoniu jest tak mocny, ze zaczynasz sie dusic i kaslac - gryzacy dym wyciska ci lzy z oczu. Wygodne lozko stojace pod sciana pokryte jest ciepla, dosc niestarannie zascielona pierzyna. Jest tutaj jedno widoczne wyjscie: wschod.
Gdy już się z tym uporasz, czas zabrać się za prawdziwe tworzenie postaci w realnym świecie. Powodzenia! :)
Przede wszystkim pamiętaj, że odtąd w każdej chwili gry możesz uzyskać pomoc wpisując '?'.
Z ciekawostek historycznych: U zarania Arkadii, gracz rozpoczynał grę w miejscu poza światem. Tam rozmawiając z "rzeźbiarzem" lepiącym odpowiednie figury, tworzył swoją postać podając w rozmowie jej cechy. W końcu po dotknięciu ukończonej figury zostawał wypchnięty do "realnego świata" z losowo wybraną domeną. "Lepienie" postaci dla osoby nieobytej z grami tekstowymi było pierwszym prawdziwym wyzwaniem i przeciągało się nieraz w godziny, a jednak dokonały tego tysiące graczy skuszonych światem Arkadii. Przez lata system tworzenia postaci powoli był zmieniany w zależności od potrzeb. I tak przez pewien czas funkcjonowały wioski startowe w okolicy Nuln i Novigradu, lub przygodę rozpoczynało się na statku jako wyłowiony z morza rozbitek i rozmowa z kapitanem po wykonaniu dla niego dość prostego zadania, decydowała na wybrzeżu, którego miasta wysiądzie postać.
Gdzie ja jestem i co to za ludzie?
Do gry logujesz się na Arkadii używając jako loginu imienia Twojej postaci, a nie swojego adresu e-mail.
Po utworzeniu postaci czas na zapoznanie się w praktyce z mechaniką świata. Twoja postać pojawiła się w jednym z wybranych miast w takzwanej karczmie startowej. Witaj w realnym świecie!
Miasta startowe pomogą każdemu w zapoznaniu się nieco lepiej z samą Arkadią. Można tu się nauczyć użytecznych komendy ułatwiających start w nowym świecie, podjąć się pierwszej pracy i zarobić nieco pieniędzy, zdobyć podstawowy ekwipunek oraz wytrenować podstawowe umiejętności. A co najważniejsze dają dużą szansę na poznanie innych postaci, zawiązanie pierwszych znajomości, a kto wie może i długich przyjaźni.
Jeśli zobaczysz że za chwile będzie się działa jakaś apokalipsa nie panikuj, po prostu wpisz '?apokalipsa' jeśli chcesz się dowiedzieć o co chodzi. To działa podobnie jak sam '?', nie bój się go użyć. Pamiętaj że przez jakiś czas na początku istnienia postaci masz ze sobą elementarz.
Ważne: W przypadku kończenia gry usilnie zaleca się by wylogowanie postaci nastąpiło przez wpisanie polecenia zakoncz lub użycie odpowiedniego przycisku wywołującego te komendę w kliencie webowym (po lewej stronie ekranu), a nie przez zwykłe zamknięcie strony z klientem, które jedynie zrywa połączenie. W tym drugim przypadku postać wciąż będzie zalogowana przez pewien okres czasu (nawet do 30 minut w zależności od ustawienia), choć zniknie z widoku świata. Jeśli w tym czasie gracz zaloguje się ponownie pojawi się w tym samym miejscu. Co uniemożliwia np. nowej postaci opuszczenie terenów na których się kompletnie zgubiła i ponowne rozpoczęcie gry na jednej z lokacji startowych. Dodatkowo unika się mało prawdopodobnych jednak czasem występujących błędów w masowym zapisie postaci podczas Apokalipsy czyli restartów serwera. Jeśli zobaczysz komunikat o rozpoczęciu Apokalipsy do restartu standardowo pozostaje 10 minut, w tym czasie postaraj się zakończyć rozpoczęte czynności i zakończyć grę prawidłowo zanim świat zostanie zniszczony.
Geografia świata Arkadii
Więcej informacji w artykule: Geografia.
Bardzo pomocna jest mapa Wakahiko. Będzie Ci ona służyła zapewne przez sporą część arkadyjskiego życia.
Gracze a NPC-e
Jak nie pomylić gracza z NPC-em?
NPC-e to ważna część rzeczywistości Arkadyjskiej, to oni tworzą większość w społeczeństwach, są tłem dla graczy. NPC to non-player character, czyli postacie sterowane przez komputer. Są zaprogramowanymi tworami Czarodziejów (nazywanych przez graczy 'Wizami'), ktore mogą cię informować o różnych rzeczach, kręcić się po mieście czy nawet Cię atakować. Po prostu udają istoty żywe. Gracza od NPC-a można z pewnym prawdopodobieństwem odróżnić po krótkim opisie postaci (gracze w większości nie mają dostępu do opisów wyrażających cechy, np. „zwinny” lub „silny”, a NPC-e mogą mieć niemal każdy przymiotnik). Pewność daje obejrzenie postaci - jej długiego opisu. Opis NPC-a to narracyjny opis jego zachowania, wyglądu, wrażenia jakie wywiera. Opis gracza natomiast wskazuje jedynie w sposób uporządkowany jego wygląd zewnętrzny z najdrobniejszymi, wyszczególnionymi jego cechami - jak tatuaże, kolczyki, ubrania). Wreszcie, gracze mogą zachowywać się w sposób nieprzewidywalny, podczas gdy NPC-e mają ściśle ustalony zakres działań.
Przykładowy opisy NPC-a:
ob polelfke Masz przed soba osobe, na ktora moznaby spogladac dlugo podziwiajac jej urode. Jej dlugie, kasztanowe, falujace przy kazdym ruchu wlosy, pelne czulosci i zrozumienia blekitne oczy, co jakis czas kierowane ku tobie, przykuwaja twa uwage. Ubrana jest w lekki, luzny stroj, na ktory sklada sie podkreslajaca jej wdzieki lazurowa sukienka, nalozony na nia krociutki fartuszek oraz ciemne bezowe trzewiczki. Rozglada sie czesto dookola sprawdzajac czy goscie czegos nie potrzebuja. Zdaje sie byc w swietnej kondycji. Usmiecha sie uroczo. ob mezczyzne Ten wysoki mlody czlowiek ubrany jest w dosc popolite odzienie. Ma on ciemne wlosy, a z jego twarzy patrzy na ciebie para szarych oczu. Wszystko w jego wygladzie i ruchach mowia ci o jego wiejskim pochodzeniu. Jest od ciebie nizszy o glowe - wydaje sie byc bardzo niski nawet jak na mezczyzne. Ponadto, jak na mezczyzne wydaje sie byc przecietnej wagi. Zdaje sie byc w swietnej kondycji.
Przykładowe opisy postaci gracza, kiedy znamy jej imię i kiedy go nie znamy:
Jest watlym bladoskorym halflingiem, znanym jako: Lednavarak Proudfoot, Doswiadczony Smakosz, halfling. Wyglada na osobe, ktora zwiedzila caly swiat. Trzyma czarny plomienisty sztylet w lewej rece oraz czarny plomienisty sztylet w prawej rece. Siega ci zaledwie do pasa - wydaje sie byc niespotykanie niski nawet jak na halflinga. Ponadto, jak na halflinga wydaje sie byc lekko otyly. Zdaje sie byc w swietnej kondycji. Smieje sie potepienczo. Ma calkiem spory brzuszek. Ma na sobie prosty luskowy helm i polyskliwa ciemna kolczuge. Na jego szyi wisi przepiekna fajka czlonka Zgromadzenia Halflinskiego. Jest to kruczowlosy dumny mezczyzna. Przy pasie ma przypiety prosty, stalowy temblak, wysadzany szescioma tytanitami. Temblak ten wyglada na jeden z najcenniejszych przedmiotow tego typu na swiecie. Trzyma oburacz dwureczny adamantytowy mlot bojowy. Jest mniej wiecej rowny ci wzrostem, a przy tym wysoki jak na mezczyzne. Ponadto, jak na mezczyzne wydaje sie byc przecietnej wagi. Zdaje sie byc w swietnej kondycji. Ocieka woda. Na plecach nosi otwarty skorzany plecak. Jego sredniej dlugosci, kruczoczarne wlosy zaplecione sa w dwa warkocze. Ma na sobie bialy plaszcz Rycerzy Zakonu Sigmara Mlotodzierzcy okrywajacy lsniaca zbroje plytowa z wygrawerowanym plonacym sercem na napiersniku. Ciezka przylbica skrywa jego jasniejace fanatycznym ogniem oczy. Oslaniajacy przedramie stalowy puklerz dopelnia obrazu rycerskiego rynsztunku. Na biodrach nosi pas rycerski, symbol jego przynaleznosci do stanu rycerskiego.
Co dalej?
Kiedy już zorientowałeś się w swoim położeniu w świecie, poczytaj coś o miejscu w którym przebywasz na ArkadiaWiki i obejrzyj okolicę na mapach. Może w pobliżu są do wykonania jakieś zadania? Dokąd można się stąd udać?
Na początku gry Twoja postać nie ma jeszcze zbyt wiele pieniędzy, ani wielkiej siły. Jednak już od początku, z dobrym pomysłem, możesz ją dobrze odgrywać i nawiązywać pierwsze znajomości. Inne postacie w grze prawdopodobnie czasem pomogą ci, zaprowadzą, będą chętne na wspólną wyprawę czy tylko rozmowę, nie bój się pytać! Jeśli chcesz spytać lub powiedzieć coś nieklimatycznego, najlepiej zrobić to szeptem (komendą 'szepnij <komu> <tekst>'). Nie zrażaj się, większość graczy chętnie pomaga początkującym (nawet ci, którzy odgrywają złe charaktery, zwłaszcza jeśli mogą to zrobić z twarzą). Często przyjaźnie zawierane na Arkadii przez nowe postacie trwają latami (a niekiedy przenoszą się nawet do realnego świata), warto poznawać nowe osoby, odwagi!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zapoznaj się z dostępnymi stowarzyszeniami, klubami i zawodami. Zastanów się, jaka droga kariery najbardziej cię interesuje. Jeśli nie możesz się zdecydować, zwyczajnie skup się na poznawaniu świata i innych postaci. Wszystko przyjdzie z czasem.
Zobacz jakie masz możliwości rozwijania postaci przez zdobywanie doświadczenia i zarabianie pieniędzy. Pamiętaj, że aby zbierać zioła musisz umieć to robić, a większość potworów jest silna i nie poradzisz sobie z nimi samemu na początku gry. Spróbuj się zorientować, gdzie i jakie umiejętności możesz trenować w tym celu odwiedzaj Gildie podróżników, pytaj NPC-y i inne postacie.
Czytaj tablice ogłoszeniowe w różnych punktach świata, najczęściej na dużych placach w centrach miast. Innych graczy najłatwiej spotkać, gdy zatrzymują się na parę chwil w takich miejscach lub na pocztach. Szczególnie ludne są Novigrad i Nuln. Każda rasa ma też swoje preferowane strony i okolice, np. halflingi Krainę Zgromadzenia. Czerp przyjemność ze wspólnej gry w fantastycznym świecie i w razie czego śmiało poszukuj pomocy.
Gdzie szukać pomocy?
- Rozmawianie z innymi postaciami w grze przy zwykłych trudnościach w życiu postaci jest najlepszym i zgodnym z duchem gry sposobem szukania pomocy. Największe prawdopodobieństwo spotkania kogoś jest na pocztach, w karczmach startowych i przy tablicach ogłoszeniowych w największych miastach, przede wszystkim w Novigradzie i w Nuln.
- System pomocy w Arkadii podstawowa sprawa. Do jego przeglądania służy krótka komenda w postaci znaku zapytania: '?' właściwie należy przeczytać wszystkie zawarte tam informacje na samym początku gry.
- Na oficjalnym forum Arkadii w dziale Pomoc dla Początkujących to dobre miejsce do rozwiania wszystkich tych wątpliwości o które nie wypada lub nie ma kogo zapytać w czasie gry. I w końcu tu na ArkadiaWiki.
- Problemy techniczne z systemem Arkadii począwszy od literówek w opisach, zgłasza się przy pomocy komendy 'zglos' (zobacz '?zglos').
- Poważne problemy z funkcjonowaniem postaci (np. błędne imię), donosy na łamiących zasady, prośby o czasowe odcięcie od Arkadii własnego konta, kieruje się do Mistrzów do Spraw Graczy pisząc zgłoszenie zglos mg, przy czym należy podać w tytule orientacyjny temat zgłoszenia co ułatwi prace czarodziejom odpowiedzialnym za porządek.
- Najpoważniejsze problemy techniczne, kompletnie psujące mechanizm gry zgłasza się przy pomocy komendy 'przyzwij' (zobacz '?przyzwij'). Z tą komendą jest jak z hamulcem awaryjnym w pociągu użycie tego dla dowcipu, w prywatnej lub błahej sprawie wiąże się z poważnymi karami. Komenda ta wzywa będącego online czarodzieja na lokację gdzie znajduje się postać w celu zdiagnozowania i usunięcia uporczywego, krytycznego błędu (czyli np. nic nie działa, nie można się ruszyć choć wyjścia na to pozwalają itp). Używać tylko w ostateczności!
- Czasem można uzyskać odpowiedź na IRC, na #arkadia (dobrze by było, często wszyscy tam śpią), należy pamiętać jednak o obowiązującej zasadzie:
Ogólne zasady dotyczące graczy:
3. Zabronione jest przekazywanie poza mudem informacji, które mogą mieć wpływ na bieżące wydarzenia na Arkadii. Nie jest zabronione zalogowanie postaci na prośbę osoby grającej w danym momencie na mudzie, jednakże później w czasie gry nie wolno wykorzystywać żadnej informacji uzyskanej poza Arkadią.
- Można też skorzystać z kanału na Discordzie, przy czym jest to kanał nieoficjalny utrzymywany przez graczy, podobnie jak przy IRC zabronione jest przekazywanie informacji mających przełożenie na aktualną sytuację na mudzie.
Oprogramowanie do gry
Arkadia jako taka nie wymaga specjalnego oprogramowania, nie wymaga też ściągania dedykowanego klienta liczącego kilka GB jak to jest w przypadku gier MMORPG. Wymaga natomiast połączenia z internetem w czasie gry.
Najprostszym rozwiązaniem wybieranym przez graczy jest skorzystanie z dedykowanego klienta na stronie WWW Arkadii. Umożliwia on automatyczne uzyskanie połączenia, a także tworzenie własnych skryptów czy konfiguracji. Inna opcją jest skorzystanie z klienta Telnetu jednak jest to dość prymitywna metoda, która była powszechnie stosowana do grania na mudach wiele lat temu (w zasadzie od tego się wszystko zaczęło), obecnie tylko w krytycznych sytuacjach.
Innym sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie jednego z tzw. mudklientów czyli programów napisanych specjalnie pod kątem gry typu MUD. Jest ich całkiem sporo na wszystkie platformy systemowe jak Windows, Mac, Linux, Unix itd. Te klienty różną się pod względem funkcjonalności od bardzo prostych po prawdziwe kombajny. Cześć z nich jest płatna ale pokaźną grupę stanowią też te darmowe, praktycznie nie ustępując funkcjonalnością płatnym odpowiednikom.
Uwaga:
Czasem można otrzymać gotowe zestawy skryptów do takich klientów do gry na Arkadii. W gotowych zestawach skryptów mogą się znajdować nawet nielegalne triggery (taki kod, który automatycznie kieruje postacią, bez udziału gracza). Jeśli widzisz, że program nie tyle ułatwia co wyręcza cię w prowadzeniu postaci, sprawdź czy używane przez ciebie skrypty są zgodne z zasadami Arkadii. Za automatyzowanie gry skasowano wiele postaci, w tym ogromnie zasłużone i długim stażu liczonym w setkach dni gry.
Uniwersalne (Windows, Unix, Macintosh, Linux):
Klient muda Arkadia
Od 2014 roku wcześniejszy klient WWW w Javie zamienił nowy klient muda, który działa na większości urządzeń w tym Android i iPad.
Do jego zalet należą:
- konfiguracja makr, aliasów i kolorów,
- dostęp do map,
- mini-mapa pokazującą miejsce, w którym aktualnie znajduje się postać,
- kierunki widocznych wyjść,
- panele ze stanami postaci,
- Możliwość zapisywania logów z gry,
- użyteczne linki zewnętrzne do Wikipedii, forum i strony z mapą Wakahiko we flashu.
- Dostęp do Arkadii praktycznie z każdego komputera na którym jest zainstalowana przeglądarka internetowa.
Klient ten został napisany przez zespół programistów związanych z mudem Arkadia i pomocy graczy. Jedynym celem jego stworzenia było zapewnienie łatwego dostępu do muda dla wszystkich chętnych.
Klient WWW
Na stronie WWW Arkadii znajduje się oficjalny klient pozwalający grać na MUD-zie w okienku przeglądarki internetowej. Ma on obecnie dobrą funkcjonalność z elementami graficznymi interfejsu (pokazywanie aktualnej kondycji, many, zmęczenia, mini-mape i wiele innych), program sam się łączy z serwerem. Do działania wykorzystuje elementy PHP i JavaScriptu. Więcej o kliencie można przeczytać tutaj.
Mudlet
Prosty i multiplatformowy (Windows, Linux, Mac) program do gry w MUD-y. Jego zalety to: szybkość, prostota obsługi oraz posiadanie interfejsu graficznego do edycji skryptów. Dodatkowy atutem może być darmowość i otwartość kodu źródłowego. Bardzo dobry dla początkującego z racji filmów z poradnikami na portalu youtube, jak w nim pisać skrypty. Obecnie na Arkadii używa go całkiem spore grono graczy.
- Strona domowa
- Skrypty i udostępnione przez gracza Adremen wciąż rozwijane
- Hacki życiowe dla Mudleta temat na forum Arkadii związany z tym klientem.
- Mały manual do Mudleta
Telnet/PuTTY
Program Telnet obecny jest na wszystkich systemach operacyjnych. Pozwala on na wykonywanie połączeń w trybie tekstowym z serwerami najróżniejszego rodzaju. Nie jest w żaden sposób specjalnie dostosowany do MUD-ów. Nadaje się do założenia konta, stworzenia postaci na Arkadii i na początek gry. Potem warto korzystać z programów stworzonych specjalnie do MUD-ów, które umożliwiają stosowanie wielu ułatwień (kolory, klawiatura numeryczna do poruszania się etc.). Aby widzieć, co się wpisuje w telnecie, należy włączyć tzw. echo lokalne. W windowsowym telnecie tekstowym jest ono domyślnie wyłączone, i należy przed połączeniem wydać komendę 'set localecho' (można to zrobić również już w trakcie gry, używając przed podaniem komendy 'set localecho' kombinacji klawiszy 'ctrl + ]'. Problemu tego nie ma w wygodniejszym programie do połączeń tekstowych, PuTTY, w kliencie WWW i w "poważnych" programach do gry w MUD-y.
TinyFugue (tf)
TinyFugue to bardzo szybki, tekstowy program do gry na MUD-ach ze sporymi możliwościami skryptowania. Dostępne są gotowe wersje na każdą popularną platformę, na systemy Unixopodobne, Linuksa, Windowsa i Macintosha. Powoli opracowywany jest mapper do tego klienta, jednak póki co do jego działania potrzebne jest środowisko graficzne X. Zaletą tego klienta jest uniwersalność i duża liczba gotowych skryptów, zupełnie dobrze zaspokaja potrzeby przeciętnego gracza. Na forum Arkadii pomoc od graczy można uzyskać w temacie:
Skrypty dla tego klienta można znaleźć na poniższych stronach:
- Skrypty autorstwa Rindarina
- Strona Ingwara
- Skrypty Werbata, otrzymywanie stałych aktualizacji skryptów wymaga korzystania z Gita.
TinTin++
Rozbudowany klient mudowy mający swoje grono fanów na Arkadii. Otwartoźródłowy.
- Strona projektu i miejsce skąd można pobrać.
- TinTin++, skrypty do arkadii v.1.0 Temat na forum Arkadii z dyskusją i skryptami do klienta.
Windows:
MUSHclient
Bardzo rozbudowany klient mudowy. Na licencji freeware.
- MUSH pomoc Temat pomocy na forum Arkadii.
- stronie mushclienta i na oryginalnym forum.
cMUD
Bodajże najświeższy klient. Posiada cała funkcjonalność zMUDa za to jest znacznie szybszy. Stosunkowo łatwe skryptowanie oraz dokładny help. Klient jest płatny, ale można ściągnąć 30-dniową, darmową wersję próbną ze strony [1].
- CMUD Temat pomocy na forum Arkadii.
- Paczka ze skryptami (v 2.0) pod CMUDa v3 autorstwa Zurwena
zMUD
Poprzednik cMUD-a. Wciąż ma liczne grono fanów. Bardzo stara wersja 4.62 została uwolniona z licencji shareware (płatnej). Jego ogromną zaleta jest popularność i jego znajomość przez graczy. Łatwo uzyskać pomoc praktycznie w każdym problemie.
- zMUD pomoc Temat na forum Arkadii związany z zMUD-em.
Arkdisk
Od 2004 roku praktycznie nieaktualizowany, a szkoda. To dostosowane i oskryptowane pod kątem Arkadii oprogramowanie MudMaster 2000, gotowe do gry. Od czasu ostatniej aktualizacji programu Arkadia ogromnie się zmieniła. Autorstwa Kulinga.
- Arkdisk2011. Garść informacji i temat reanimacji Arkdiska na forum Arkadii.
Inne
W związku z rozwojem usług sieciowych także w telefonach komórkowych i innych urządzeniach multimedialnych, możliwe jest także korzystanie z Arkadii przy wykorzystaniu przykładowo smartphone'a czy tabletu. Istnieją już wyspecjalizowane aplikacje pełniące funkcję mudclientów, lecz technologia ta jest jeszcze stosunkowo mało popularna i zostanie szerzej omówiona w przyszłości. Nie ma za to problemu by korzystać na tych urządzeniach z oficjalnego klienta www.
Użytkownicy takich systemów jak Linux, BSD mogą poszukać klientów mudowych w repozytoriach i portach swoich systemów np. GnomeMud, kMuddy etc.
Zobacz też
Przypisy