Ekwipunek

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Na Arkadii można spotkać wiele rodzajów ekwipunku. W związku z dążeniem do maksymalnego realizmu świata Arkadii, jest jego wiele rodzajów i wszystkie przedmioty mają swoje funkcje. Oprócz ekwipunku o funkcjach użytecznych, są też elementy wyposażenia służące ozdobie czy rozrywce.

Ważne: Przed przypadkowa sprzedażą czy odłożeniem cennych dla nas przedmiotów chroni komenda 'zabezpiecz' (?zabezpiecz).

Bronie

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Broń.

Na Arkadii każda broń jest przypisana do jednego z 6 typów:

W tych typach walki bronią postać może się szkolić.

Ponadto każda broń zadaje jeden albo kilka z rodzajów obrażeń: ciętych, kłutych lub obuchowych. Jest to oczywiście w dużej mierze zdeterminowane typem broni, na przykład miecze zadają zazwyczaj rany cięte i kłute, a młoty przeważnie kłute i obuchowe.

Bronie można też podzielić w zależności od sposobu trzymania na dwuręczne i jednoręczne, przy czym wśród tych drugich bywają egzemplarze, które można dobyć wyłącznie prawą lub lewą ręką. Ponadto istnieją też bronie półtoraręczne, w przypadku których o chwycie jedno- lub dwuręcznym decyduje siła postaci.

To, z jaką bronią mamy do czynienia, można stwierdzić oceniając ją. Oprócz typu, rodzaju zadawanych obrażeń i sposobu trzymania można w ten sposób ocenić jej przydatność w walce: wyważenie (celność trafień) oraz skuteczność (zadawane obrażenia). Dokładność takiej oceny zależy od umiejętności oceny przedmiotów i w mniejszym stopniu od umiejętności posługiwania się danym typem broni.

Zbroje

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Zbroja.

Zadaniem zbroi jest pochłanianie części obrażeń otrzymywanych przez noszącą ją postać. Niekiedy zdarza się, iż zbroja wyparuje otrzymany cios całkowicie.

Strefy ciała postaci

Zbroja i jej części

Zbroje chronią pięć stref, w które trafiać mogą ciosy przeciwnika:

 • głowa (rozmaite odmiany hełmów),
 • prawe ramię i lewe ramię (naramienniki, naręczaki, nałokietniki),
 • korpus (napierśniki, kirysy, kaftany, kurtki),
 • nogi (nagolenniki, naudziaki, spodnie, spódnice).

Istnieją też strefy na ciele postaci, w które bezpośrednio nie trafiają ciosy, ale można na nich nosić zbroję dla dodatkowych efektów:

 • prawa ręka i lewa ręka (tarcze, karwasze),
 • prawa dłoń i lewa dłoń (rękawice),
 • prawa stopa i lewa stopa (buty),
 • plecy (płaszcze, peleryny, szaty).

Sporo egzemplarzy zbroi zakłada się też na więcej niż jedną strefę. Przykładem mogą być kolczugi i karaceny zakładane nie tylko na korpus, ale i na nogi i/lub ramiona. Zbroje płytowe i pancerze zakłada się zwykle na całe ciało. Rzadko też można znaleźć buty czy rękawice zakładane osobno na prawą i lewą nogę czy rękę. Poszczególne typy danego rodzaju zbroi mogą różnić się chronionymi strefami na ciele.

Na danej strefie postać może mieć założoną tylko jedną zbroję.

Klasy zbroi

Istnieją 3 klasy zbroi z rosnącym zarówno ciężarem, jak i ochroną przed obrażeniami:

 • lekkie zbroje,
 • średnie zbroje,
 • ciężkie zbroje.

Poszczególne egzemplarze zbroi, nawet tego samego typu, mogą różnić się od siebie parametrami. Im lepiej postać ma rozwiniętą umiejętność oceny przedmiotów, tym lepiej może oszacować użyteczność danego egzemplarza, w porównaniu do typowego, jak na daną klasę.

Tarcze

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Tarcza.

Tarcze nie tylko pochłaniają część obrażeń trafiających w ramię, na którym są noszone, ale dają też możliwość odbijania ciosów z wykorzystaniem umiejętności tarczownictwa.

W zależności od użyteczności w odbijaniu ciosów bądź ich pochłanianiu można wyróżnić 3 zasadnicze klasy tarcz:

 • puklerze - nie pochłaniają obrażeń i można za ich pomocą jedynie parować ciosy. Umiejętność posługiwania się puklerzem jeśli chodzi o tarcze jest dość specyficzna. Brana jest tu pod uwagę średnia wynikająca z wysokości umiejętności tarczownictwo i parowanie. (zmiana wprowadzona w grudniu 2012r.)
 • pawęże - choć bardzo ciężkie i słabe w odbijaniu ciosów, to chronią prawie całą postać - pochłaniają częściowo lub całkowicie obrażenia trafiające w jedno ramię, korpus i nogi. Pawęże są bardzo cenne dla postaci, które nie mają zbyt wysoko rozwiniętej umiejętności posługiwania się tarczą i przy tym walczą bronią jednoręczną.
 • pozostałe tarcze - nadają się do odbijania ciosów zazwyczaj lepiej niż puklerze i pawęże oraz, w zależności od typu, mogą dodatkowo zasłaniać jedno ramię, a niekiedy jeszcze korpus osłabiając ciosy zadane w te części ciała.

Cechą postaci, która wpływa na skuteczność odbijania ciosów tarczą jest siła.

Ubrania

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Ubranie.

Ubrania przeważnie nie mają innego zastosowania, niż uzupełnienie wyglądu postaci, a zatem służą do kreowania naszego bohatera. Niektóre udostępniają dodatkowe emocje.

Odzież zakłada się na te same strefy, co zbroje i bardzo często egzemplarz ubioru założony na danej strefie blokuje zbroje (np.: nosząc kapelusz nie można założyć hełmu), ale nie zawsze tak jest. Zależy to od typu ubrania.

Założone ubrania nic nie ważą z punku widzenia obciążenia postaci.

Biżuteria

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Biżuteria.

Rola biżuterii jest podobna, jak ubioru i podobnie jak odzież po założeniu nie obciąża postaci. Można nosić po jednym egzemplarzu biżuterii na następujących miejscach ciała postaci:

 • szyja (amulety, naszyjniki, wisiory),
 • nadgarstek prawej ręki i nadgarstek lewej ręki (bransolety),
 • palec prawej ręki i palec lewej ręki (pierścienie, sygnety, obrączki),
 • spinające ubranie (brosze).

Kolczyki

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Kolczyki.

Kolczyki są szczególnym rodzajem biżuterii z dwu powodów: żeby je nosić należy najpierw przekłuć odpowiednie miejsce oraz nie są tracone przez postać w wypadku śmierci.

Przekłuwać dziurki na kolczyki można w następujących miejscach:

 • prawe ucho i lewe ucho,
 • prawa brew i lewa brew,
 • górna warga i dolna warga,
 • nos,
 • pępek.

Przekłuwaczy mogących wykonać tę usługę za pewną opłatą można odnaleźć w: Mariborze, Ard Skellige, Gelibolu i Bogenhafen.

Inne

Pozostałe kategorie sprzętu to wszelkiej maści pojemniki:

Sprzęt pomocniczy w czasie wędrówki:

Sprzęt różnego autoramentu uprzyjemniający odgrywanie postaci:

 • rogi do grania
 • kufle, kubki
 • krzesiwo
 • etc.
 Ważne: Niektóre przedmioty mogą zostać odłożone przez postać w trakcie wylogowania, są to generalnie przedmioty typu "znajdźki" jak np. klucze, przedmioty questowe etc. Przy czym jeśli przedmiot znajdował w ekwipunku postaci ale nie w plecaku, zostanie on odłożony na ziemię, jeśli znajdował się w posiadanym przez postać plecaku czy innym pojemniku to podczas wylogowania zniknie na dobre. Jeśli chcemy zachować taki przedmiot na dłużej, a musimy się wylogować, najlepiej odłożyć go umieszczonego w kupionym dodatkowo plecaku co zapobiegnie jego zniszczeniu przez system gdy będzie leżał na ziemi. Inne przedmioty z kolei mogą zostać usunięte z ekwipunku postaci podczas Apokalipsy (np. magiczne bronie którym zakończył się czas żywotności).

Aby sprawdzić czy dany przedmiot należy do kategorii takich, które odkładamy pod czas wylogowania wystarczy użyć komendy 'przetrwaja'. Wszystkie przedmioty które będą wymienione w linii Nie przetrwaja najblizszej Apokalipsy: zostaną odłożone (wyjątek stanowią przedmioty klubowe czy stowarzyszeniowe, które są niszczone przez system podczas wylogowania i odtwarzane przy zalogowaniu postaci).

Linki zewnętrzne