IRC

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

IRC (Internet Relay Chat) to droga porozumiewania się w sieci komputerowej, jedna ze starszych. Jest to nazwa ogólnodostępnej technologii prostych czatów. Zaprojektowany w 1993 roku, długo przed np. ICQ (1996), AIM (1997), Gadu-Gadu (2000) czy XMMP (2003), był przez lata jedynym sposobem na natychmiastową, zbiorową komunikację tekstową on-line. Dość popularny we wczesnych latach Internetu w Polsce, szczególnie wśród informatyków i osób o pokrewnych zainteresowaniach. Na początku nowego tysiąclecia powoli tracił użytkowników, ponieważ łatwe i powszechnie dostępne stały się inne środki wypowiedzi: blogi, fora, czaty na stronach WWW, Gadu-Gadu i inne IM. Nadal jednak polskie serwery IRC-a notują kilka do kilkunastu tysięcy połączeń naraz.

Szybko po powstaniu Arkadii na polskich serwerach najpopularniejszej tu sieci IRCnet założono kanał („pokój”) #arkadia, na którym zaczęli przesiadywać używający IRC-a gracze. Ponieważ komunikacja między graczami w czasie gry jest zakazana, i z innych powodów, zakładano alternatywne kanały, na które zaglądać miało mniej przypadkowych osób. Takich kanałów w historii Arkadii było sporo, np. #truskawki, #zapinacze, #expiarze... Gildie i nieformalne grupy graczy także zakładały swoje kanały, np. #chaos. Zwykle były one dostępne tylko dla osób znających hasło. Parokrotnie czarodzieje próbowali zwalczyć obecność graczy na IRC-u, m.in. kasując znane postacie, jednak bez sukcesu. Tym niemniej gracze nigdy nie czuli się anonimowi w Internecie i poruszanie tematów questów, czy zdradzenie się, że jest się akurat zalogowanym w grze, było mocno piętnowane.

Instrukcja korzystania z IRC-a znajduje się na stronie polskiego IRCnetu.

IRC stał się ważną częścią środowiska graczy w Arkadię. W latach 2002-2007 #arkadia była bardzo żywym kanałem, na którym umawiano się na spotkania, komentowano grę, udzielano pomocy itd. Ostatnio kanał ten przeżywa znaczący kryzys, jednak przy odrobinie cierpliwości można tam uzyskać poradę, albo zostać poinformowanym co do innych kanałów, gdzie można spotkać graczy.

Innym miejscem, gdzie gracze arkadyjscy wymieniają się opiniami i informacjami, jest forum Twoj.net, a zwłaszcza podforum Wieści z Arkadii.

Mieszanie światów

Zdaniem niektórych, komunikowanie graczy poza grą w jej trakcie („telepatia”), przyczynia się do psucia klimatu gry. W czasie ostrej konkurencji i walk między stowarzyszeniami często pojawiają się oskarżenia o nadużywanie takich niezgodnych z zasadami sposobów koordynowania walk. Czasem też padają zarzuty o przyjmowanie osób do gildii na podstawie komunikacji poza grą. Jest to przypadek szerszego problemu, zwanego mieszaniem światów. Negatywne zachowania są zwykle piętnowane i faktycznie mogą psuć zabawę, jednocześnie niełatwo kogoś na nich przyłapać. Z drugiej strony trzeba zauważyć, że na IRC-u również przyjaźnie rozmawiały ze sobą gracze stojący za tak różnymi postaciami, jak Almir, Arcziwald, Barrin, Can Eric, Evin, Jabbur, Lisev, Sajjadin, Srebrna, Thorin, Vixa, Wigo, Yaal, Yarbar, Yerhilliaeh, Yngulg – by wymienić tylko odrobinę znanych osób. Była i nadal jest to przestrzeń, gdzie (w pełnej zgodzie z zasadami Arkadii) zawarto i żyto wieloma przyjaźniami, zbudowanymi à propos dobrej czy kiepskiej zabawy w grze.

Linki

  • Polski IRCnet – polska strona o IRC-u, instrukcja obsługi, oprogramowanie, lista serwerów itp.
  • Chatzilla – klient IRC-a do przeglądarki Firefox
  • irssi – najfunkcjonalniejszy tekstowy klient IRC-a pod systemy uniksowe, a także Windows
  • mIRC – najpopularniejszy okienkowy klient IRC-a pod Windows