Trigger

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Trigger, angielskie określenie (dosł. spust, mechanizm spustowy), w kontekście oprogramowania do MUD-ów oznaczające mechanizm automatycznie reagujący w zadany sposób na podane zdarzenie. Mówiąc ściślej, to kolokwialna nazwa na taki kod, który po wyłapaniu ze strumienia tekstu przychodzącego od gry tych, które spełniają podane warunki (np. pasują do podanego wyrażenia regularnego), uruchamia automatycznie zadaną procedurę (np. kolorują tekst na różowo). Jest więc to de facto każde wyrażenie warunkowe w kliencie MUD-a.

Na Arkadii, w duchu zasady, że to gra dla ludzi, a nie botów, zabronione są te triggery, które bez aktywnego udziału gracza wysyłają tekst do gry. Obejmuje to na przykład triggery, które same zajmują się:

  • Napełnianiem i zapalaniem lamp olejnych.
  • Otwieraniem bram, przejść.
  • Wspieraniem towarzyszy z drużyny w walce.
  • Zabieraniem łupów z ciał pokonanych przeciwników.
  • Chodzeniem po traktach i zbieraniem ziół.
  • Pogonią za uciekającym wrogiem.
  • Atakowaniem napotkanych wrogów.
  • Łowieniem ryb.

Triggery te dają postaci nieuczciwą przewagę nad innymi. W grze można się spotkać z takimi określeniami na to zjawisko, jak nieludzki czy wiedźmiński refleks, niezdrowe odruchy.

Zabronione są też triggery czasowe, które co określony lub losowy odstęp czasu wykonują zadaną akcję bez udziału gracza, choćby chodziło o sprawdzenie kondycji postaci czy jakąś emocję.

Dozwolone jest za to automatyczne tworzenie bindów, czyli przypisywanie do klawiszy na klawiaturze zmiennych funkcji, zależnie od tego, co dzieje się w grze – pod warunkiem, że gracz musi za każdym razem zastanowić się, co robi. Jeśli gracz może położyć słownik na jakimś klawiszu, a jego postać dzięki temu błyskawicznie reaguje na to, co się dzieje, to jest to nieodróżnialne od zabronionych triggerów i karane.

Wykrywanie triggerów jest proste, działają one automatycznie, a gracz może nadzorować swoją postać tylko przelotnie lub nawet w ogóle. Odróżnienie automatycznej reakcji, nawet losowo opóźnionej, od odpowiedzi świadomych, które gracz może na bieżąco korygować, nie wymaga specjalnie wyszukanych sposobów.

Co do karalnosci za triggery, zalezy ona jak zwykle od wielu czynnikow. Osoby mlode ( w czasie gry ), niekarane, zlapane na wspieraniu sie automatami przy aktywnym lowieniu ryb moga liczyc na ostrzezenie. Recydywisci, starzy gracze czy osoby uzywajace triggerow do wspierania walki zostana za pewne ukarani co najmniej smiercia. "Boty" - postacie ktore zlapane na triggerach wylogowuja sie albo nie reaguja na powitanie MG, beda bezwzglednie od reki kasowane. Podobna kara spotka zapewne graczy uzywajacych triggerow w walce z innymi graczami.
Miejcie tez na uwadze skale - skasowanie jednodniowej postaci jest lzejsza kara, niz zabicie dwustudniowego, wypasionego i dawno niezabitego ekspiarza.
[Mithandir]

Forum Wieści z Arkadii, 10.09.2005