Apokalipsa

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Apokalipsa, Czas Apokalipsy to inaczej restart serwera Arkadii związany z wyczyszczeniem jego pamięci i odtworzeniem świata gry. Początkowo wiązało się to ze stratą całości wyposażenia graczy i możliwością wykonania zadań, które z uwagi na swoją trudność i wysoką nagrodę dostępne były "raz na Apokalipsę". Podobnie rzecz miała się z unikalnymi przedmiotami czy przeciwnikami.

Obecnie, gdy ekwipunek graczy jest zapamiętywany, większość z powyższych problemów nie ma znaczenia. Może się zdarzyć, że Apokalipsę wywoła celowo ktoś z Czarodziejów.

Od czasu do czasu nadchodzi Czas Apokalipsy, kiedy to swiat jest
niszczony. Na ogol dzieje sie to, gdy caly swiat zostaje ogarniety
przez Ciemnosc (czyli, w rzeczywistym swiecie, gdy pamiec zostanie
za bardzo zasmiecona), ale czasami administracja przeprowadza ja z
innego, waznego powodu. Odradza sie on jednak kilka minut pozniej w
poprzednim ksztalcie.

Do uzyskania informacji o tym, kiedy była ostatnia apokalipsa i o stopniu wykorzystania pamięci serwera służy komenda system.

Ze względu na swoja specyfikę rozróżnia się trzy rodzaje Apokalips.

  1. Nagłe. Gdzie automatyczne system przywołuje Jeźdźca Apokalipsy. Spowodowane są głównie problemami systemowymi i wystąpieniami krytycznych błędów. Prawdziwa zmora graczy, na szczęście występują one dosyć rzadko.
  2. Wywołane przez Czarodziei. Są one głównie stosowane gdy czarodzieje ingerują w strukturę świata dokonując w nim zmian lub implementując nowe funkcje, czasem wywoływane są gdy obecny czarodziej widzi niemal całkowite zużycie pamięci serwera przez grę i nie czeka aż restart będzie automatyczny. Standardowo pojawia się ostrzeżenie na 10, 5, 4, 3, 2 i 1 minutę przed restartem, czas odliczania może być dłuższy, a sama Apokalipsa może być przez Czarodziei odwołana.
  3. Automatyczne. Są to Apokalipsy automatycznie wywoływane gdy zapełniona zostanie pamięć serwera (zazwyczaj przy zajęciu ok. ~95%). Standardowo pojawia się ostrzeżenie na 10, 5, 4, 3, 2 i 1 minutę przed restartem.

Ważne: W czasie odliczania do Apokalipsy nie jest możliwe zalogowanie się na serwer, to samo tyczy się postaci będących w grze, które z jakiegoś powodu straciły połączenie!!! W przypadku złapania permanentnego laga najlepiej odczekać chwilę i upewnić, że postać faktycznie straciła połączenie, wtedy tak czy siak nic więcej nie da się zrobić.
Czarodzieje zalecają by w miarę możliwości nie przebywać zalogowanym aż do momentu restartu serwera ale opuścić go chwilę wcześniej. Masowy zapis postaci zawsze jest obarczony niewielką dozą ryzyka powstania błędów.

Uwaga: Istnieje możliwość zamknięcia Arkadii np. dla graczy nie związana z Apokalipsą. Z reguły stosowane jest w przypadku niestabilności pracy serwera czy prac konserwacyjnych, w tym ostatnim przypadku takie Apokalipsy zapowiadane są zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem na forum Arkadii w temacie "Sprawy Techniczne".

Linki