Alias

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Alias to parametryzowalny skrót klawiaturowy, który na Arkadii ułatwia graczom wydawanie postaci poleceń. Niektóre często powtarzane czynności albo takie wymagające od postaci refleksu i długich komend są znacznie łatwiejsze do wykonania stosując wcześniej przygotowane aliasy. Arkadia sama w sobie umożliwia zapisanie 30-stu takich aliasów przypisanych do postaci.

Składnia:

  • alias - podaje twoje wszystkie aliasy
  • alias <skrót> - podaje alias <skrót>
  • alias <skrót> <rozwiniecie> - tworzy alias <skrót>
  • alias - <skrót> - usuwa alias <skrót>

Jeśli użyjesz komendy, która jest jednym z twoich aliasów, zamiast niej podstawione będzie jego rozwinięcie. Argumenty użytej komendy zostaną umieszczone na końcu, chyba że rozwinięcie zawiera znaki '%%'. W tym drugim przypadku, zostaną wstawione na ich miejsce.

Przykład:

  • alias un usmiechnij sie nerwowo
  • 'un' da taki sam efekt, jak 'usmiechnij sie nerwowo'.
  • 'un do krasnoluda', taki jak 'usmiechnij sie nerwowo do krasnoluda'.
  • alias ws wez %% ze skrzyni
  • 'ws dlugi miecz' zostanie zamienione na 'wez dlugi miecz ze skrzyni'.

Uwaga:
Zagnieżdżanie aliasów nie jest możliwe (czyli używania aliasów wewnątrz aliasów). Podstawianie argumentów jest dokonywane tylko raz. Jeśli rozwinięcie aliasa zawiera więcej niż jedna parę znaków '%%', następne są ignorowane. Jeśli twój alias pokrywa jakaś komendę, której chcesz użyć, możesz zrezygnować z rozwijania go, poprzedzając komendę znakiem '$'.

Dwie ważne komendy ze świata Arkadii obejrzyj i spojrz mają swoje systemowe skróty wewnątrz gry ob i sp. Choć można je nadpisać innym aliasem, to jednak ponieważ są intuicyjne najlepiej zostawić je w oryginalnej postaci.

Ciekawostka: W początkach istnienia Arkadii gdy gracze jako klienta do gry używali zazwyczaj Telnetu często zapisywali sobie alias przypisany do litery "z" jako 'alias z zabij %%' i używali go do ataku. Problem zaczynał się w systemie pocztowym gdy gracze chcieli wysłać listy z prośbami lub zapytaniami w szczególności do administracji, które z reguły miały kończyć się uprzejmościowym zwrotem "Z powazaniem". Efektem tego była cała masa listów kończących się zwrotem "Zabij powazaniem". Do dziś stanowi to pewien przedmiot żartów, a zwrot "zabij powazaniem" wszedł do arkadyjskiego folkloru.