Wyznawcy Panteonu Halflińskiego

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wyznawcy Panteonu Halflińskiego to klub wyznaniowy na Arkadii. Mogą do niego dołączyć jedynie halflingi oraz niziołki.

Siedziba

Siedziba klubu znajduje się w Świątyni Panteonu Halflińskiego, w Krainie Zgromadzenia. Jest położona na północ od ratusza i sklepu.

Symbol

Symbolem przynależności do klubu jest wisior z emblematem specyficznym dla danego bóstwa.

Panteon Halfliński

Pomimo iż na Arkadii halfling może wyznawać tylko jedno z bóstw halflińskich, religia tej rasy jest politeistyczna. Wybór określonego wyznania (i, w konsekwencji, uzyskanie odpowiedniego wisiora) nie oznacza zatem dedykacji jednemu tylko bóstwu, ale preferencję, które z nich jest danemu halflingowi najbliższe.

Aktualnie można otrzymać tylko wisiory Esmeraldy, Merrila, Gangiego oraz Pielgrzyma.

Esmeralda

Esmeralda jest najważniejszym bóstwem halflińskiego panteonu, patronką ogniska domowego. Mówi się, że to ona podarowała halflingom umiejętność gotowania. Przedstawia się ją jako pulchną i stateczną kobietę halflińską, ciągle uśmiechniętą i noszącą ubrudzony mąką fartuch. Jest czczona przez halflingów w całym Starym Świecie, a szczególnie szanowana przez tych halflingów, którzy pozostawili Zgromadzenie i pracują jako kucharze dla ludzkich pracodawców. Esmeralda nie ma świątyń ani kapliczek jako takich, ale jest otaczana szacunkiem w każdej kuchni, gdzie pracują halflingi. Powszechnie ustawia się w widocznym miejscu kuchni mały posążek bogini, tak by mogła ona doglądać pracy i aby mieć pewność, że podczas krzątaniny w kuchni nie stłuką się naczynia. Symbolem Esmeraldy jest trójkąt nad poziomą linią.

Merrill Obrońca

Merrill (na Arkadii: Merril) jest halflińskim bóstwem związanym z obroną domostwa i społeczności. Nie jest on agresywny, ani miłujący wojnę, a raczej miły i przyjazny. Wolałby raczej unikać konfliktu, nigdy tez nie wszczyna wojny. Jest jednak stanowczy w przypadku obrony halflińskiej społeczności. Jest ukochanym i oddanym mężem Esmeraldy, oraz troskliwym i opiekuńczym ojcem Gangeego i Findola. Zwykle przedstawiany jest jako korpulentny, umięśniony halfling z gęstą czupryną złotych włosów i dużymi baczkami. Ma zdeterminowany wyraz twarzy, lecz jego oczy mają w sobie błysk szczęścia i zadowolenia. Nosi tarczę, długą procę i krótki miecz, oraz skórzaną zbroję. Symbolem Merrilla jest okrąg pod trójkątem, reprezentujący tarczę za domem.

Gangee, Obrońca Spiżarni

Gangee jest halflińskim bogiem szczurołapów. Jest synem Esmeraldy i Merrilla, oraz młodszym bratem Findola. Jako że jedzenie jest bardzo ważne dla halflińskich społeczności, jego zadaniem jest obrona ich spiżarni przed szkodnikami. Jest hałaśliwy i dziecięcy (nie dziecinny), lecz nigdy nie wymiguje się od swych obowiązków. Przedstawiany jest jako szczupły halfling z bardzo krótkimi blond włosami, dzierżący ostry niczym brzytwa sztylet zwany Szczurzym Kolcem oraz procę. Jego symbolem jest głowa szczura z przekreślonymi krzyżem oczami i wbitym weń sztyletem.

Pielgrzym

Pielgrzym opiekuje się tymi, co w drodze. Każdy wędrowiec chwali sobie jego przychylność, a zgodnie z jego naukami każdemu trzeba okazać gościnność, takoż po innych się jej spodziewać. No a czymże byłaby podróż, jeśli nie opowiedzieć później o przygodach których zaznałes? Niczym, echem kroków jeno, niczym wartym zapamiętania... A dobra wedrówka i fantastyczna opowieść to to, co Pielgrzym ceni sobie najbardziej. (cytat z Arkadii)

Pozostałe bóstwa

Panteon halfliński nie ogranicza się do Esmeraldy, Merrila i Gangiego, natomiast nie można posiadać wisiorów Findola, Landrani, Praseedy i Samorthy.

Findol, Strażnik Pól

Findol jest starszym bratem Gangeego oraz synem Esmeraldy i Merrilla. Tak jak jego ojciec i brat, on tez jest obrońcą. Jest odpowiedzialny za ochronę pól uprawnych oraz żywego inwentarza przed drapieżnikami, od szkodników do goblinów. Findol jest przyjazny lecz bardziej powściągliwy niż Gangee. Przestawiany jest jako wysoki halfling o ciemnej karnacji z długimi, kręconymi włosami, odziany w skórzaną zbroję, dzierżący kij pasterski, krótki łuk i procę. Jego symol to kij pasterski i sierp.

Landrani, Pani Wina i Piwa

Landrani jest jedną z trzech córek Esmeraldy i podobnie jak jej bracia nie posiada prawdziwego kultu kapłańskiego. Jest niezmiernie dumna z mrowia napojów alkoholowych, jakie stworzyła dla rasy halflingów. Zwykle jest zajęta w piwniczce, gdzie tworzy (i dosyć intensywnie sprawdza) najnowsze wyroby. Jest zawsze szczęśliwa i lekko wstawiona; często obserwuje Gangeego zabijającego szczury, co jest dla niej zawsze źródłem przyjemności. Okazjonalnie pracuje z Praseedą, by tworzyć rozmaite gatunki dobrze doprawianych win, które halflingi tak lubią. Przedstawiana jest jako lekko pulchna, halflińska kobieta o szerokim uśmiechu, krótkich blond włosach, dzierżąca kufel i butelkę wina. Chociaż nie posiada prawdziwego kultu, istnieje grupa jej zwolenników zwanych 'Smakoszami Landrani', uważająca za swe święte zadanie próbowanie (i konsumowanie) jak największej ilości alkoholu. Jej symbolami są kufel i butelka wina.

Praseeda, Pani Ziół i Przypraw

Praseeda jest kolejną córką Esmeraldy i Merrilla, lecz jest bliższa Findolowi, niż komu innemu z rodziny. Pomimo tego pałęta się od czasu do czasu po kuchni wraz z matką (Esmeraldą) i Samorthą, i pomaga im doprawiać najprostsze z dań, lub opatruje Gangeego, gdy przypadkiem zrani się Szczurzym Kolcem. Pomaga zrelaksować się rodzinie, poprzez dostarczanie im odpowiedniej ilości ziela fajkowego. Jest cicha, powściągliwa i przyjazna. Przedstawiana jest jako szczupła kobieta halflińska o długich, rozczochranych blond włosach, w zielonym kapturze i z procą u pasa. Chociaż nie posiada prawdziwego kultu, wszyscy halflińscy zielarze i niektórzy kucharze oddają jej cześć. Jej symbolem jest zielony kaptur.

Samortha, Opiekunka Dzieci, Rodzin i Deserów

Samortha jest ostatnią córką Esmeraldy i Merrilla, i jest najbardziej domatorska ze swego rodzeństwa. Pomaga uśmierzać wszelkie kłótnie i czuwa nad bawiącymi się dziećmi. Resztę czasu poświęca pracy w kuchni wraz z Esmeraldą, przygotowując słodkie poczęstunki, które są uwielbiane przez dzieci i dorosłych. Zawsze gania za młodym Gangeem, aby zabrać mu Szczurzy Kolec, by się nim nie skrzywdził. Przedstawiana jest jako pulchna, halflińska kobieta, o średniej długości kręconych blond włosach i zmartwionym wyrazem twarzy. Zawsze ma przy sobie łyżkę i lizaka. Chociaż nie posiada prawdziwego kultu, wszystkie halflingi głęboko ja kochają (a szczególnie dzieci). Jej symbolem jest lizak.Kluby na Arkadii:

Wyznaniowe:
Wyznawcy bogów Chaosu | Wyznawcy bogów Krasnoludzkiego Imperium | Wyznawcy Farnaga | Wyznawcy Karnosa i Ishy | Wyznawcy Krwaworękiego Khaine'a | Wyznawcy Kultu Przodków
Wyznawcy Mananna | Wyznawcy Melitele | Wyznawcy Morra | Wyznawcy Panteonu Halflińskiego | Wyznawcy Ranalda | Wyznawcy Sigmara | Wyznawcy Świętych Smoków
Wyznawcy Ulryka | Wyznawcy Wiecznego Ognia | Wyznawcy Wielkiego Żołądka
Inne:
Górnicy | Leśny Krąg | Obieżyświaci | Pijacy | Pocztylioni | Redakcja Periodicusa | Smakosze | Straż Krain | Truwerzy | Żebracy | Żagiew |