Cech Kupców Novigradu: Różnice pomiędzy wersjami

Z ArkadiaWiki
Jump to navigation Jump to search
Linia 17: Linia 17:
 
== Założenia ==
 
== Założenia ==
  
Cech Kupców Novigradzkich jest organizacją znaną ze swojego ustawicznego dążenia do pełnej neutralności, wiążącego się z brakiem zaangażowania w jakiekolwiek wojny czy spory na świecie. Głównym celem Cechu jest propagowanie wolnego handlu oraz pomoc indywidualnym podróżnikom, lub zorganizowanym grupom w spieniężeniu posiadanych przez nich towarów. Cech również od samych początków [[Novigrad]]u dba o jego dobrą prosperację i rozwój. Stowarzyszenie to  odpowiada także za organizację wielu przedsięwzięć na terenie miasta oraz przyczynia się do rozszerzania się wszelkich typów kultury na świecie.
+
Cech Kupców Novigradzkich jest organizacją znaną ze swojego ustawicznego dążenia do pełnej neutralności, wiążącego się z brakiem zaangażowania w jakiekolwiek wojny czy spory na świecie (choć ostatnimi czasy mimowolnie zosał wmieszany w konflikt z Ogrzą Kompanią). Głównym celem Cechu jest propagowanie wolnego handlu oraz pomoc indywidualnym podróżnikom, lub zorganizowanym grupom w spieniężeniu posiadanych przez nich towarów. Cech również od samych początków [[Novigrad]]u dba o jego dobrą prosperację i rozwój. Stowarzyszenie to  odpowiada także za organizację wielu przedsięwzięć na terenie miasta oraz przyczynia się do rozszerzania się wszelkich typów kultury na świecie.
  
 
== Władza ==
 
== Władza ==

Wersja z 14:25, 7 sie 2008

Wstęp

Cech Kupców Novigradzkich jest stowarzyszeniem mieszczącym się w Wolnym Mieście Novigrad, będącym enklawą na terenie królestwa Redanii. Siedziba Cechu znajduje się naprzeciw Świątyni Farnaga, przy ulicy Zamkowej, w zachodniej części miasta. Budynek ten poznać można po pięknym wyglądzie i wykonaniu z różowego marmuru. Otacza go także bujny, starannie przycięty żywopłot, a na jego fasadzie dostrzec można napis, uniemożliwiający pomylenie tego pałacu z czymkolwiek innym.

Historia

Niestety, niemożliwe jest dokładne ustalenie, w jakim to czasie Cech Kupców Novigradzkich został powołany do życia. Powiązany z tym jest fakt, że to właśnie dzięki trafnym kupieckim decyzjom i działaniom miasto Novigradu znane jest na całym świecie. Pierwszą wspominaną inwestycją kupiecką na terenie tej (wtedy jeszcze) osady, będącej pozostałością po elfim mieście Muitrea, było wybudowanie portu morskiego. Powiodło to dalej rozwój handlu i uznanie Novigradu za stolice kupiectwa. Niemal każda budowla stojąca w mieście powiązana jest w mniejszym lub większym stopniu z działaniami kupców, nie wyłączając z tego murów miejskich czy chociażby garnizonu. Były to czasy, zanim kupcy zaczęli spisywać swoją historię poprzez kroniki.

Wtedy to oficjalnie zaczęła działać organizacja znana nam jako Cech Kupców Novigradzkich, chroniąca prawa oraz wpływy handlarzy na terenie miasta i w sporym stopniu wpływająca, razem z novigradzkim Hierarchą, na jego politykę. Pierwszymi działającymi w nim kupcami byli Reh, I Mistrz Cechu, Gargar, póżniejszy II Mistrz Cechu, Tulip, Zaphod oraz Ader, IV i najdłużej panujący Mistrz Cechu. Rozwijały się specjalizacje handlowe, kupcy zdobywali coraz większą wiedzę, a Cech zyskiwał wpływy na całym świecie, także za oceanem.

Ustawiczne poszerzanie się działalności Cechu oraz Kupców z niego pochodzących jest rzeczą niezachwianą od lat, działająca w budynku Cechu biblioteka zawiera w sobie niezliczoną liczbę pozycji z najróżniejszych zakresów, pozwalających na edukację każdego, kto w mury Cechu wkraczał, wkracza czy wkraczać będzie, a dbałość o zachowanie elementów niemal pradawnych sprawia, że każdy Członek Cechu jest cząstką historii i budowniczym tego, co dopiero nadejdzie.

Znak rozpoznawczy

Członków Cechu Kupców Novigradzkich od każdego innego podróżnika odróżnić można dzięki złotemu pierścieniowi ze znakiem Stowarzyszenia, założonemu na palec prawej ręki. Ponadto, członkowie Cechu są zwykle osobami uprzejmymi, pomocnymi, potrafiącymi znaleźć w wielu sytuacjach rozwiązania na drodze dyplomacji oraz posiadającymi sporą ilość monet, czy drogich przedmiotów.

Założenia

Cech Kupców Novigradzkich jest organizacją znaną ze swojego ustawicznego dążenia do pełnej neutralności, wiążącego się z brakiem zaangażowania w jakiekolwiek wojny czy spory na świecie (choć ostatnimi czasy mimowolnie zosał wmieszany w konflikt z Ogrzą Kompanią). Głównym celem Cechu jest propagowanie wolnego handlu oraz pomoc indywidualnym podróżnikom, lub zorganizowanym grupom w spieniężeniu posiadanych przez nich towarów. Cech również od samych początków Novigradu dba o jego dobrą prosperację i rozwój. Stowarzyszenie to odpowiada także za organizację wielu przedsięwzięć na terenie miasta oraz przyczynia się do rozszerzania się wszelkich typów kultury na świecie.

Władza

W Cechu Kupców Novigradzkich pełną władzę posiada Mistrz Cechu, przewodnik decydującej o każdym działaniu stowarzyszenia Rady, w której skład wchodzą Radni Cechu.

Aktualnie w skład Rady wchodzą:

  • Farandar Scalia z Blaviken, Mistrz Cechu Kupców Novigradzkich
  • Wakahiko Yamamoto, Radny Cechu Kupców Novigradzkich

Hierarchizacja

  • Mistrz Cechu
  • Radni Cechu
  • Kupcy, Dowódca Straży Kupieckiej oraz Reprezentant Innych Członków Cechu
  • Strażnicy Kupieccy oraz Inni Członkowie Cechu
  • Subiekci
  • Kandydaci

Członkostwo

Członkiem Cechu Kupców Novigradzkich mogą stać się ludzie, elfy, półelfy, niziołki, gnomy, krasnoludy oraz halflingi.

Etapem pierwszym w staraniach się o pracę lub naukę w Cechu jest złożenie w złotej księdze w przedsionku budynku organizacji napisanego przez siebie podania, które zostanie poddane ocenie Rady Cechu. Po jego akceptacji, osoba taka staje się kandydatem na Subiekta, Strażnika Kupieckiego bądź innego członka Cechu.

Podczas okresu kandydatury, kandydat musi zdobyć od pełnoprawnych Kupców (aktualnie) trzy poparcia, które pozwolą mu na podejście do egzaminu na Subiekta, Strażnika Kupieckiego lub Innego Członka Cechu.

Gdy Egzamin zostanie zdany pomyślnie, Kandydat otrzymuje stanowisko, o które się starał i, w zależności od niego, posiada swojego bezpośredniego przełożonego:

  • Opiekuna w wypadku Subiektów
  • Dowódcę Straży Kupieckiej w wypadku Strażników Kupieckich
  • Reprezentanta Innych Członków Cechu w wypadku Innego Członka Cechu

Prócz tego, oczywiście, zwierzchnikiem każdego Członka Cechu jest Rada i Mistrz.

Patron

Od dawnych lat patronem Cechu Kupców Novigradzkich oraz kupców w ogóle jest Farnag, władca pieniądza, kupiectwa, zysku, dostatku, targowania się, bezpiecznych i udanych transakcji. Ważnym elementem życia Cechu są święta pod patronatem Farnaga, modlitwy oraz dbałość o spływanie na Kupców Jego łaski. Za cześć dla Farnaga w Cechu odpowiadają Kapłani, wyświęceni przez Najwyższego Kapłana Aurila.

Aktualnie Kapłanem Farnaga jest Quarmiel Astaroth z Novigradu, Radny Cechu.

Zawód

W Cechu Kupców Novigradzkich, Subiekci, którzy pozytywnie ukończą okres swojej pracy i nauki, otrzymują zawód Kupca, który pozwala im na głębsze zrozumienie praw handlu, oraz rozszerzenie swojej działalności.

Specjalizacje handlowe

Subiekci pracujący dla Cechu Kupców Novigradzkich moją możliwość pobierania nauk pod okiem wykwalifikowanych mentorów w wielu dziedzinach handlu. Warto także zauważyć, że wiedza Członków Cechu ustawicznie zwiększa się, dzięki czemu zawsze możliwe jest ustalenie kolejnych specjalizacji, które mogą stać się pasją lub utrzymaniem dla przyszłych Kupców.

W Cechu uczyć się można handlu między innymi:

  • Biżuterią
  • Bronią
  • Informacjami
  • Jadłem
  • Kamieniami Szlachetnymi
  • Kwiatami
  • Perfumami
  • Pieśniami
  • Rudami
  • Skórami
  • Ubraniami
  • Winem
  • Wynalazkami
  • Zbrojami
  • Zielem Fajkowym
  • Ziołami

Linki