Ubranie

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ubranie przeważnie nie ma na Arkadii innego zastosowania, niż uzupełnienie wyglądu postaci, a zatem służą do kreowania naszego bohatera. Niektóre udostępniają dodatkowe emocje.

Odzież zakłada się na te same strefy, co zbroje i czasem egzemplarz ubioru założony na danej strefie blokuje zbroje (np.: nosząc kapelusz nie można założyć hełmu ale są to wyjątki), przy czyn normalnie ubranie ląduje jakby pod zbroja, która załozona uniemożliwi zobaczenia ubrania.

Założone ubrania nic nie ważą z punktu widzenia obciążenia postaci, co wprowadzono reformą w roku 2009. Elementem ubrania są zwyczajowo także rękawice, buty czy płaszcze, które obecnie nie pełnią roli osłon części ciała, na które padają w walce ciosy.

To czy coś jest ubraniem determinuje linijka w opisie przedmiotu wyglądająca np. tak:

 Ubranie to zostalo wykonane ze skory i wyglada na troche znoszone.

Ubrania w zależności od materiału z którego są wykonane mogą zwiększać odporności, wymagają jednocześnie okresowych napraw u krawca, choć zużywają się bardzo wolno. W przypadku ubrań zdobycznych czasem zachodzi potrzeba dopasowania ich do rozmiarów postaci, tę operację również można przeprowadzić u któregoś z mistrzów igły i nici rezydujących po wielu miastach.

Specjalną kategoria ubrań są płaszcze, przy czym za 'płaszcz' może służyć nawet odpowiednio zakodowany np. koc czy futro. Płaszcze umożliwiają otulenie się nim postaci i ukrycie tego co nosi pod spodem (płaszcze mogą być spięte różnymi broszkami. Jeśli płaszcz posiada kaptur, postać która go naciągnie na głowę, staje się jakby niewidzialna dla np. gwardii miejskiej. Ma to znaczenie dla postaci mających konflikt z prawem na danym terenie i trafiły na listy gończe. Rozpoczęcie walki powoduje rozpięcie płaszcza i 'okazanie tożsamości', a także umożliwia zobaczenie co postać nosi na sobie.

Na Arkadii można zdobyć jeden płaszcz który po założeniu daje niemal pełną ochronę jeśli chodzi o identyfikacje po opisach, otulona nim postać widoczna jest jako czarnodziana i zakapturzona. Jednak noszenie tego płaszcza ma też swoją cenę.

Zobacz też