Topór

Z ArkadiaWiki
Jump to navigation Jump to search

Topór jest bronią szeroko rozpowszechnioną i często używaną w świecie Arkadii. Główną ideą walki toporem jest zadawanie szerokich silnych cięć, które, pomimo braku precyzji, przebijają pancerz i zadają spore obrażenia. Dlatego też topory należą do ulubionych broni krasnoludów, które potrafią przemienić je w wirujące ostrza śmierci.

Topór jest rozwinięciem pomysłu kija z obciążonym końcem, który dał początek takim wynalazkom jak: maczuga, młotek, motyka, topór ciesielski itp. Zmieniał się materiał i zastosowanie, ale zasada działania pozostała nie zmieniona. Początkowo wykonywany z kamienia i rogu, brązu a następnie stali. Siekiery z kamienia łupanego umieszczane były w rozczepionym stylisku, obwiązywanym dla wzmocnienia sznurami lub rzemieniami.

Rodzaje toporów

  • ciężki, dwuręczny topór bojowy lub lekki toporek rycerski,
  • ciężki, z krótkim drzewcem,
  • czekan - broń obuchowo-sieczna składająca się z długiego trzonka zakończonego siekierką, zwykle niewielkich rozmiarów, nieco podobna do ciupagi. Od topora bojowego czekan różni się bardziej delikatnym, wąskim żeleźcem, wydatnym, młotkowatym obuchem i zwykle dłuższym styliskiem.
  • topór o dwóch ostrzach (labrys) - topór o podwójnym ostrzu. Labrys składa się z dwóch obuchów w kształcie zaostrzonego klina i styliska z twardego drewna, metalu lub innego materiału. W podwójnym obuchu wykonany jest otwór równoległy do ostrza (najczęściej o przekroju prostokątnym), w którym za pomocą klina mocowane jest stylisko.
  • topór o długich drzewcach (berdysz) - broń zmiażdżyć zbroję, będąca ciężkim, szerokim toporem o zakrzywionym ostrzu i długim drzewcu (ok. 1,8 m).
  • topór ceremonialne, rytualne, ofiarne - różnej wielkości, najczęściej zdobione topory używane przy wszelakich rodzajach rytuałów.