Geografia Ishtar

Z ArkadiaWiki
Jump to navigation Jump to search

Geografia Ishtar

Zarys ogólny

Mapa Świata Wiedźmina, do której wykorzystano szkic mapy Ishtar

Obecnie spośród licznych krain opisanych przez Andrzeja Sapkowskiego dla graczy dostępne są następujące:

Niektóre z tych obszarów są wciąż niekompletne i nie jest powiedziane, że zakodowane zostaną np. wszystkie wymienione w Sadze miasta w wymienionych królestwach czy krainach, pozostawiając niektóre sprawy w sferze domysłów. Jest to częściowo związane z mniejszą niż przed laty liczbą graczy dla których nie trzeba już powiększać zbytnio świata oraz aktywnych czarodziei.

Jeśli chodzi o braki w wymienionych krainach to sprawa głównie dotyczy stolic Lyrii, Rivii, Kaedwen, Brugge i Redanii, których bramy zamknięte są na głucho, jedynie w Redanii można odwiedzić dość rozbudowane podgrodzie Tretogoru. Z poważniejszych braków to nieobecność okupowanej przez Nilfgaard Cintry na południe od Jarugi, która obecnie wyznacza południową granicę domeny. Trudno powiedzieć, czy Nieśmiertelni zdecydują się kiedykolwiek na rozbudowę domeny w tamtym kierunku i czy gracze zawitają w granice księstwa Toussaint lub staną na wzgórzach Sodden. Podobnie ma się sprawa na północ od obecnych granic domeny jeśli chodzi o królestwa północy Kovir i Povis. Co do Nilfgaardu, który obecnie reprezentuje jedynie port Baccala i wyspa Mekan sprawa jest przesądzona, i żadne inne terytoria związane z tym królestwem nie powstaną.

W czasie wędrówek po zboczeniu z traktu można przemierzać duże kompleksy leśne jak Puszcza Shekhal czy góry w masywie Mahakamu. Podobnych terenów jest całkiem sporo, a uważny podróżny znajdzie w nich sporo ciekawych rzeczy do zobaczenia, a nawet znajdzie nowe szlaki. Cały kontynent Ishtar przepleciony jest mniejszymi lub większymi terenami lasów, bagien czy łąk, na których częstokroć można natknąć się stare ruiny, warownie, kurhany, obozowiska zbójów (niektóre są powiązane z Sagą inne czystym tworem wyobraźni arkadyjskich czarodziei).

Szczegółowe, opisy krain i miejsc związanych z domeną Ishtar

  • Zbiorcze poglądowe opisy krain, miast, ruin i innych rzeczy związanych z tą domeną można znaleźć tutaj.
  • Poglądowe opisy poszczególnych miast, osad i twierdz można znaleźć tutaj.
  • Poglądowe opisy części pozostałych terenów np. królestw, lasów, rzek etc. można znaleźć tutaj.

Komunikacja

Obecnie wszystkie królestwa są ze sobą skomunikowane w taki sposób, że stosunkowo szybko w ciągu najwyżej kilkunastu minut można przemieścić się z jednego krańca domeny na drugi przy pomocy traktów, dyliżansów lub transportu wodnego, ten ostatni odgrywa kluczową rolę. Jedynie daleka Zerrikania wciąż może stanowić poważniejsze wyzwanie dla mniej doświadczonych podróżników.

Mapa

Czeska mapa świata stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego, częściowo wykorzystana w tworzeniu mapy domeny Ishtar (za http://www.sapkowski.cz/gfx/mapa/mapacz.gif)

Mapą, która dobrze oddaje geografię zarówno oryginalnego świata Andrzeja Sapkowskiego, jak i tego z Arkadii, jest ta z gry Wiedźmin. Stworzył ją Karol Kowalczyk, o pseudonimie Leim (Leimgraill) - niegdyś czarodziej na Arkadii. Dostępna jest ona tu: Mapa świata Wiedźmina. Mapa ta oparta została na dostępnych w tym czasie mapach świata Wiedźmina oraz na własnych wnioskach grupy czarodziejów Ishtar.

Andrzej Sapkowski pisząc cykl książek o wiedźminie nigdy nie stworzył mapy ilustrującej świat, w którym toczy się akcja. Na oficjalnej stronie jest umieszczona mapa stworzona przez fanów serii. Istnieje też inna wersja stworzona przez czeskich czytelników. Władze domeny uznały jednak, że obie wersje zawierają pewne błędy, więc wykonali na swój użytek własną mapę, na podstawie której rozmieszczane są poszczególne krainy i miasta. Mapa ta nigdy nie była oficjalnie przedstawiona światu.

Gracze na własną rękę od początku Arkadii odtwarzali mapę Arkadii na poziomie konkretnych lokacji. Najbardziej rozbudowaną mapą tego typu dostępną online jest Mapa Arkadii i starsza mapa Wakahiko (ta wymaga odblokowania starej technologii Flash w przeglądarce).

Zobacz też