Karak Kadrin

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Karak Kadrin położone wśród niebotycznych szczytów Gór Krańca świata to jedna z dwóch dużych twierdz krasnoludzkich nie licząc mniejszych strażnic, do których obecnie pozwalają dotrzeć szlaki. Dostać tam się można na dwa sposoby. Pierwszy od strony południowej po przyprawiającym o żywsze bicie serca moście rozpiętym nad głęboką przepaścią. Lub od północy gdzie szlaki górskie wiodą hen na północ w stronę Kislevu. Chodzą słuchy, że istnieje trzecie tajemne, acz niebezpieczne wejście do twierdzy przez opuszczone kopalnie i system jaskiń, w których czają się hordy zielonoskórych i trolli. Sama twierdza składa się z dwóch głównych poziomów, na których można spotkać mnóstwo gwardii i Zabójców Trolli. Na wyższym poziomie podróżny może skorzystać z usług sklepu, skupu skór, poczty lub zajrzeć do jednej z dwóch gospód (uwaga na latające kufle!). Na dolny poziom zajmowany głównie przez warsztaty rzemieślnicze można zejść używając wewnętrznej bramy. Na dolnym poziomie skorzystać można z usług dwóch kowali, którzy specjalizują się w w produkcji przedniej jakości broni lub elementów zbroi, a także zajrzeć do sklepu z biżuterią. W północnej części dolnego poziomu trafić też można na korytarz wiodący do krasnoludzkiej świątyni poświęconej Grimnirowi, który następnie kończy się salą tronową króla Ungrima.

Rys historyczny na podstawie Warhammera

Karak-Kadrin, we wspólnej mowie zwie się Twierdza Przełęczy. Mury obronne z basztami, czyli początki Karak-Kadrin jako twierdzy, ukończono w -1016 roku, cala resztę twierdzy, w pełni funkcjonalna i w ostatecznym kształcie, ukończono w 1047 roku. Powstała największa forteca na północ od Karaz-a-Karak. Nazwa wywodzi się stad, iż w czasach świetności krasnoludów Przełęcz Szczytów łączyła twierdze z kopalniami i osiedlami, i dlatego w tamtym miejscu (czyli na Przełęczy Szczytów, ważnym strategicznie miejscu) zbudowano Twierdze Przełęczy. Nie tylko ochrona przed armiami wrogów była przyczyną budowy - w twierdzy wydobywało się rudy metali, a w późniejszych czasach, gdy krasnoludy przestały używać Przełęczy Szczytów i stała się ona głównym szlakiem, którym napływają goblinoidy z Mrocznych Krain, twierdza służyła do obrony przed nimi. Następnym ważnym faktem z żywota twierdzy jest to, iż w roku 1513, kiedy siły Chaosu zdobyły Karak Ungor, warownia skutecznie przeciwstawiła się wojskom goblinskim. Ponad 200 lat później, w roku 1755 armie kadrińskie skończyły oczyszczać z goblinów tereny aż do twierdzy Zhufbar, która to jest połączona z Karak Kadrin i Karak Varn podziemnymi szlakami. Ostatnim dużej wagi i wymagającym zapisu faktem było to, ze w roku 4420 ziemie w poblizu Karak Kadrin były pustoszone przez smoka Skaladraka Incaraadinea. Po upływie lat 25 smok zniknął, prawdopodobnie nie pokonany przez nikogo.

Brama Karak Kadrin

Karak Kadrin jest nazywana także przystanią Zabójców ze względu na oddziały Zabójców, które goszczą dosyć licznie od czasu, kiedy król Baragor wzniósł kaplice boga Zabójców Grimnira (choc to Throrin Zabójca, przodek krasnoludzkich zabójców Trolli, Gigantów, Smoków i Demonom jest głównym bogiem Zabójców). Przybywali oni do twierdzy dosyć licznie (mimo ze kult ten jako taki nie jest zbyt liczny) i osiedlając się tam stworzyli najliczniejsza populacje Zabójców w całym starym świecie, nie licząc sytuacji wyjątkowych, takich jak pola bitew, gdzie Zabójcy gromadzą się na równi z innym wojakami na niedługie okresy czasu. Obecny król Ungrim Żelazna Pieść także należy do wyznawców kultu Zabójców, dzięki któremu m.in. twierdza zawdzięcza to, że pomimo wielokrotnych oblężeń nigdy nie była zdobyta z zewnątrz ani z podziemi. Nawet w czasie, kiedy w warowni nie ma króla Ungrima ani znacznych ilości wojsk, twierdza uchodzi za najbezpieczniejsza krasnoludzka warownie ponieważ grupy Zabójców zawsze są na miejscu i patrolują góry oraz podziemne korytarze.

Karak Kadrin jest zamożna twierdza, której przepych podziwiało już duże ilości wędrowców i kupców, którzy znajdują ja bardziej gościnna niż inne krasnoludzkie twierdze. Bogactwo to zawdzięcza położonym pod twierdza kopalniom, z których wydobywa się znaczne ilości rud metali i kamieni szlachetnych, oraz kupcom z Imperium i Kislevu.