Imperium (kraina)

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Disambig.png
Ten artykuł dotyczy Imperium jako krainy. Zobacz też inne znaczenia tego słowa.
W tym artykule opisany jest kraj w Starym Świecie zwany Imperium. Słowo to wybrano także na nazwę domeny, wskutek czego może być czasem używane także na określenie całego Starego Świata.

Imperium to rozległe i wpływowe państwo w Starym Świecie. Na północy opiera się o Morze Szponów. Wypełnia mniej więcej obszar między morzem a górami Szarymi, Czarnymi i Krańca Świata. Od zachodu, na linii Gór Szarych, graniczy z Bretonią, od południa, na linii Gór Czarnych, z Księstwami Granicznymi, od północnego-wschodu graniczy z Kislevem. Na wschód od Imperium leżą Góry Krańca Świata.

Ludność

Większością mieszkańców Imperium są ludzie i to oni piastują wszystkie najwyższe stanowiska w Cesarstwie. Oprócz tego w Imperium żyje całkiem spora liczba halflingów (mających swą małą ojczyznę w Krainie Zgromadzenia) oraz pewna liczba krasnoludów. Dużo rzadziej można spotkać elfich podróżnych, wygnańców czy kupców lub szukające zarobku ogry.

Polityka wewnętrzna

Władcą Imperium jest Cesarz – w chwili obecnej na Arkadii tytuł ten nosi Karl Franz. Nie oznacza to jednak, że dysponuje on władzą absolutną, gdyż musi się on liczyć z dysponującymi dużą samodzielnością władcami poszczególnych prowincji – elektorami. Dlatego też ważny jest podział Imperium na następujące krainy:

Oraz nie w pełni samodzielna acz dysponująca własnym głosem elektorskim:

Oprócz tego głosem elektorskim (istotnym na przykład podczas obierania nowego Cesarza) dysponują także:

  1. Ar-Ulryk (Arcykapłan Ulryka)
  2. Wielki Teogonista (Arcykapłan Sigmara)
  3. dwóch arcylektorów Sigmara

Wielką rolę w polityce wewnętrznej Imperium jest wzajemna rywalizacja kultów Ulryka i Sigmara, w przeszłości niejednokrotnie prowadząca do krwawych wojen domowych. Choć to Sigmar jest oficjalnym patronem Imperium, a jego poplecznicy dysponują większą ilością głosów to jednak dużo starszy kult Ulryka w wielu regionach Imperium jest wciąż popularniejszy. Koronację samego Sigmara na pierwszego Cesarza Imperium przeprowadzał właśnie arcykapłan Ulryka.

Drugim istotnym czynnikiem jest będąca nie w smak władcom Imperium niezależność ważnego miasta portowego Marienburg.

Polityka zewnętrzna

Na przestrzeni wieków Imperium walczyło wielokrotnie z sąsiednią Bretonią co znalazło odzwierciedlenie w powiedzeniu: „Jak pies z kotem, jak krasnolud z elfem, jak człowiek z Bretończykiem”. (W opinii często spotykanej mieszkańców Imperium tylko mieszkańcy ich krainy są „prawdziwie ludzcy”)

Imperium tradycyjnie utrzymuje sojusze z Imperium Krasnoludzkim oraz Kislevem.

Linki