Obrażenia

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

W czasie toczonych walk, postacie graczy i NPC-ów w zależności od stosowanych broni lub posiadanych umiejętności specjalnych zadają różnorakie obrażenia. Mogą to być obrażenia fizyczne, magiczne, od żywiołów i specjalne (np. trucizny). Skuteczność zadawanych obrażeń redukowana jest przez odporności przeciwnika i noszone przez niego zbroje.

Gracz może sprawdzić jakim typem obrażeń dysponuje jego broń przez jej ocenienie np. 'ocen miecz'. O typie obrażeń informuje linia brzmiąca przykładowo:

 Za jego pomoca mozna zadawac rany klute i ciete.

Bronie mogą dysponować od jednego do trzech typów obrażeń fizycznych (bardzo rzadko): ciętymi, kłutymi i obuchowymi.

Zbroje zawsze chronią lepiej lub gorzej przed wszystkimi trzema typami obrażeń fizycznych. O jakości ochrony można dowiedzieć się oceniając daną zbroję, a informacje o tym przekazuje linia:

 Twoje doswiadczenie i umiejetnosci podpowiadaja ci, ze jak na ciezka zbroje chroni ona niezle przed obrazeniami klutymi i obuchowymi oraz bardzo dobrze przed cietymi.

Informacje o dodatkowych obrażeniach niefizycznych lub ochronie nie są dopisywane. Są one zazwyczaj ukryte w opisie danego przedmiotu, komunikatu jaki pokazuje się podczas jego zakładania bądź dobywania lub opisów ciosów w czasie walki i pozostawione graczom do odkrycia.

  • Obrażenia zadawane i otrzymywane poprzez swoje opisy wyrażają jak dużo w ujęciu procentowym zabrały aktualnie posiadanej kondycji postaci lub przeciwnikowi.

Standardowo obrażenia opisywane są za pomocą wyrażeń:

  1. ledwo muska -zabiera maksymalnie kilka procent kondycji,
  2. lekko rani - zabiera do około dziesięciu procent kondycji,
  3. rani - zabiera około piętnastu procent kondycji,
  4. poważnie rani - zabiera do około jednej czwartej kondycji
  5. bardzo ciężko rani - zabiera około trzydzieści piec procent kondycji
  6. masakruje - zabiera około połowy pozostałego życia, lub stanowi cios kończący.

Dlatego tez obserwując walkę na początku widzimy przeważnie najsłabsze ciosy, a im bardziej przeciwnik lub prowadzona przez gracza postać traci poziomy kondycji tym ciosy stają się opisowo coraz groźniejsze (chociaż ich siła jest wciąż taka sama). Podobna zasada obowiązuje przy wszelkich niestandardowych opisach ciosów zwykłych i specjalnych postaci, NPC-y oraz wyjątkowych broni dających własne opisy walki.