Jak zacząć grę

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Crystal kbackgammon engine.png
To jest jedynie zalążek artykułu.
Ten artykuł jest jedynie zalążkiem. Jeśli potrafisz, rozbuduj go.
(Nie zapomnij zajrzeć wcześniej na stronę dyskusji).


Zaczynanie przygody w świecie największego i najstarszego polskiego MUD-a, Arkadii może być wielką przyjemnością. Chciałbyś spróbować? Wspaniale! Ten poradnik pomoże Ci stworzyć Twoją pierwszą postać i odnaleźć się w świecie.

Wstęp

Tu znakomicie pasowałby screen z okienkiem jakiegoś kolorowego klienta MUD-a, w którym działoby się coś ciekawego.

Czego można się spodziewać w Arkadii?

 • niesamowitej społeczności, ciekawych ludzi, niejednokrotnie z niezwykłą fantazją i pomysłami (logi regisa, chyba offline, tak jak yngulga, trzeba poszukać) (przydałaby się jakaś hall of fame ciekawych logów)
 • uczestnictwa w bogatej, żywej, dziesięcioletniej historii Arkadii, która jest lub była drugim domem wielu niezwykłych osobowości
 • egzotycznych i szczegółowo skonstruowanych krainy fantasy, składających się na ogromny świata MUD-a. Choć zawiera on tylko część świata Warhammer Fantasy Roleplay i krainy Nigdy-Nigdy z cyklu A. Sapkowskiego o Wiedźminie, to jest to i tak kilkadziesiąt tysięcy lokacji, i ciągle się rozwija.
 • od dziesięciu lat wciąż dużej liczby aktywnych graczy, w godzinach szczytu sięgającej obecnie ponad setki postaci w świecie
 • kariery kupca, zielarza, górnika, itp.
 • możliwości wojowania mieczem i od miecza ginięcia, udziału w brutalnych walkach, trudnej rywalizacji, satysfakcjonujących zwycięstw (logi Ovviego).
 • wciągnięcia na długi czas, albo nie. kto wie!

i wiele innych, Arkadia jest tak nieprzewidywalna jak jej gracze!

Oprogramowanie do gry

Tu doskonale pasowałyby screeny z działania każdego klienta - najlepiej z wartką akcją.
Związane z Arkadią forum poświęcone oprogramowaniu do MUD-ów: Mudy w sosie własnym

Na początek dobry jest telnet. Gdy już stworzysz swą pierwszą postać i trochę się zorientujesz, możesz wybrać sobie bardziej rozbudowany program do gry, jaki tylko Ci się podoba!

W gotowych zestawach skryptów mogą się znajdować nawet nielegalne triggery (taki kod, który automatycznie kieruje postacią, bez udziału gracza). Jeśli widzisz, że program nie tyle ułatwia, co wyręcza cię w prowadzeniu postaci, sprawdź, czy używane przez ciebie skrypty są zgodne z zasadami Arkadii. Za automatyzowanie gry skasowano wiele postaci, w tym ogromnie zasłużone.

Uniwersalne (Unix, Macintosh)

telnet

Jak się włącza echo w telnecie?

Program telnet obecny jest na wszystkich systemach operacyjnych. Pozwala on na wykonywanie połączeń w trybie tekstowym z serwerami najróżniejszego rodzaju. Nie jest w żaden sposób specjalnie dostosowany do MUD-ów. Dobrze nadaje się do założenia konta, stworzenia postaci na Arkadii i na początek gry. Potem warto korzystać z programów stworzonych specjalnie do MUD-ów, które umożliwiają stosowanie wielu ułatwień (kolory, numeryczna - podstawa). Aby widzieć, co się wpisuje w telnecie, należy włączyć tzw. echo lokalne. W windowsowym telnecie tekstowym jest ono domyślnie wyłączone, i należy przed połączeniem wydać komendę set localecho. Wygodniejszym programem do połączeń tekstowych od windowsowego telnetu jest PuTTY.

tinyfugue (tf)

TinyFugue to bardzo szybki program do gry na MUD-ach ze sporymi możliwościami skryptowania. Dostępne są gotowe wersje na każdą popularną platformę, na systemy Unixopodobnych, Windowsy i Macintoshe. Powoli opracowywany jest mapper do tego klienta, jednak póki co do jego działania potrzebne jest środowisko graficzne X. Zaletą tego klienta jest uniwersalność i duża liczba gotowych skryptów, zupełnie dobrze zaspokaja potrzeby przeciętnego gracza.

Skrypty do tinyfugue do Arkadii: [1], strona Ingwara Paczka skryptów ftpd do Nightala, prawdopodobnie też warto rzucić okiem: Strona ftpd.

(dodać adres strony tf i więcej paczek skryptów)

Windows

Mogą być problemy z uruchamianiem starych programów pod Vistą.

mushclient

to nie jest jeszcze gotowa instrukcja
Temat o mushcliencie, na forum Mudy w sosie własnym

Działa bez problemu pod wszystkimi Windowsami nowszymi od wersji 98. Znakomicie oskryptowany, głównie przez graczy stojących za postaciami Ovviego i Liseva.

Aby zacząć używanie mushclienta:

 • ściągnąć najnowszą wersję ze strony internetowej klienta
 • uruchomić program i poustawiać w globalnej konfiguracji to i owo

np. ctrl + alt + u i zmien Use mxp/pueblo na No - never.

...

Pomoc dostępna na forum Mudy w sosie własnym, na stronie mushclienta i na oryginalnym forum.

Zapisywanie kolorowych logów.

zMud

Paczka gotowa ze skryptami świeżymi jest gdzieś do ściągnięcia? zMud 4.62 gotowy do gry na Arkadii (gotowy? ja tego nie sprawdzałem) Mapper, ale i tak lepsze mapy z [3], małe problemy z niektórymi skryptami (wiele subów w jednej linijce)

Arkdisk

Od 2004 roku nieaktualizowany, a szkoda. To dostosowane i oskryptowane pod kątem Arkadii oprogramowanie MudMaster 2000, gotowe do gry. Od czasu ostatniej aktualizacji programu Arkadia ogromnie się zmieniła. Autorstwa Kulinga.

Mithryl

Pomysł na postać

Wybór imienia

Zastanów się, jakie imię pasuje do rasy, którą chcesz wybrać.

Jeśli masz problemy z wyborem właściwego imienia, albo nie wiesz, czy wybrane będzie pasowało do świata Arkadii, możesz skorzystać z generatora imion, umieszczonego na tej stronie.

Przeszłość postaci

Warto przeczytać głębsze rozwinięcie tematu w artykule Odgrywanie postaci

Na początku nie trzeba tego problemu traktować nabożnie, początkujących graczy traktuje się z taryfą ulgową zwykle. Ale dobry RPG czyni tę grę niezwykłą. Dobrze mieć od początku skromną wizję przeszłości postaci, zakorzenić ją w realiach fantasy obecnych na Arkadii. Dzięki temu od początku konsekwentnie się ona przedstawia i zostawia po sobie spójny, sensowny ślad w pamięci graczy. Osiągnięcie fortuny, sławy czy potęgi może trwać długo, a zainteresowanie i przyjaźń innych mieszkańców Arkadii można zdobyć w pierwszych sekundach rozmowy. Równie szybko można sobie zaskarbiać sobie na trwałe złą reputację, jak niejeden pyszałek, krzykacz, cham czy dziwak, który przewinął się przez Arkadię.

Zakładanie konta i tworzenie postaci

Ten tekst byłby atrakcyjniejszy, jakby był krótszy. Można częściowo przerobić na punkty.
Zgłoszenie serwera Arkadii w telnecie pod Windows XP (kliknij aby powiększyć).
Menu obsługi konta i postaci (kliknij aby powiększyć).
Wybór imienia dla postaci (kliknij aby powiększyć).
Tworzenie postaci - wybór rasy (kliknij aby powiększyć).

Połączenie i logowanie

Aby rozpocząć grę na Arkadii, trzeba najpierw uzyskać połączenie z Arkadią. Można tego dokonać uzywając dowolnego programu-MUD-klienta, lub też po prostu korzystając z wszędzie dostępnego programu telnet. Aby się połączyć, należy wykonać polecenie: telnet arkadia.rpg.pl (dla użytkowników systemu windows wpisać to w Start->Uruchom, dla użytkowników systemów uniksowych zaś w wierszu poleceń) lub podać ten adres swojemu programowi-klientowi.

Jeśli używamy programu-klienta, który wymaga podania portu, na który chcemy się połączyć, należy podać port 23.

Po udanym nawiązaniu połączenia, powinno pojawić się zgłoszenie serwera Arkadii i prośba o podanie imienia. Jeśli po raz pierwszy grasz na Arkadii, powinieneś utworzyć na niej konto. Każdy gracz ma dokładnie jedno konto, do którego są przypisane wszystkie jego postacie w grze. Aby utorzyć konto, podaj zamiast imienia swój adres e-mail. Arkadia poprosi o potwierdzenie poprawnosci adresu, a następnie utworzy konto, przypisane pod twój e-mail, i wyśle na podany przez ciebie adres list z hasłem do konta. Musisz odczekac kilka minut, aż list dotrze do ciebie. Wówczas połącz się z Arkadią jeszcze raz, znowu podaj swój adres e-mail i wpisz przysłane hasło.

Zakładanie postaci

Ten proces powinien być dla ciebie prosty, a komunikaty Arkadii powinny prowadzić cię za rękę. Prawdopodobnie poniższe porady przydadzą ci się tylko wtedy, jeśli gdzieś utkniesz.

Po zalogowaniu się powinieneś zobaczyć menu, dzięki któremu możesz tworzyć postacie i zmieniać hasła na konto i postacie (wszystkie postacie na jednym koncie mają takie samo hasło). Zacznij od zmiany obu haseł na takie, które łatwo zapamiętasz i które trudno odgadnąć innym. Następnie wybierając odpowiedni punkt z menu, zacznij tworzenie postaci.

Musisz podać imię postaci. Po wpisaniu imienia (jeśli nie było już postaci o takim imieniu, wówczas będziesz musiał wymyślić nowe) podaj pełną odmianę tego imienia w pięciu podstawowych przypadkach (szósty, mianownik, podałeś wpisując wybrane imię). Zadbaj oto, by odmiana była prawidłowa, inaczej możesz później mieć problemy.

Gdy już się z tym uporasz, czas zabrać się za prawdziwe tworzenie postaci :)

Przede wszystkim pamiętaj, że odtąd w każdej chwili gry możesz uzyskać pomoc wpisując '?'. Znajdujesz się w pierwszej sali, przeczytaj jej opis, rzeczy które cię zainteresuja możesz obejrzeć. Zwróć uwagę zwłaszcza na figury postaci, obejrzyj każdą z nich (porada: zamiast wpisywać komendę obejrzyj ... możesz użyc skrótu ob), a następnie dotknij postaci, której rasę chcesz wybrać (np. dotknij człowieka).

W tej komnacie stoi też portal, ale nie możesz przez niego przejść, póki nie skończysz tworzyć postaci.

Teraz jesteś gotowy do określenia swoich cech wyglądu. Aby to zrobić, musisz przejść na południe, do drugiej sali. O tym, że to możliwe, informuje cie linijka:

Jest tutaj jedno widoczne wyjscie: poludnie

Wystarczy wpisać poludnie (lub s, używa się angielskich skrótów róży wiatrów), aby udać się w tym kierunku. Wyjściem z lokacji mogą być też czasami drzwi, otwor, po prostu wyjscie lub jeszcze co innego - zwykle informuje o tym taka specjalna linijka.

Po przejściu do południowej komnaty spotkasz postać rzeźbiarza. Ukształtuje on twoją postać tak, jak sobie tego zażyczysz. Pierwsze jego pytanie dotyczy płci. By wybrać meżczyznę, wpisz odpowiedz mezczyzna albo powiedz mezczyzna, czy jeszcze bardziej skrótowo: ' mezczyzna. Kolejne pytania dotyczą wzrostu i postury twojej postaci, i tak samo jak przy wyborze płci, musisz na nie odpowiedzieć według swojego wyboru.

Teraz nadszedł czas na wybór cech, które bedą widoczne dla innych graczy w skróconym opisie twojej postaci, czyli najczęściej. A więc do roboty, najpierw obejrzyj szkice (pamietasz o skrocie ob?), później kategorie, no i w końcu jedną z kategorii (np. ob kategorie budowa). Możesz wybrać tylko dwie spośrod wszystkich cech, więc zastanów sie dobrze. Jak Ci się któraś spodoba, to wybierz ją (np. wybierz muskularny). Podobnie z drugą cechą. Możesz teraz obejrzeć figurkę przedstawiającą twoją postać, i jeśli ci się podoba, dotknij jej. Jeśli nie, zrezygnuj i zacznij z rzeźbiarzem jej lepienie od początku. Po metamorfozie jesteś przeniesiony magicznie znów do pierwszej sali, gdzie trzeba już jedynie wejść w portal, prowadzący do świata przygód! :-)

Gdzie ja jestem i co to za ludzie?

Logujesz się na Arkadii używając jako loginu imienia Twojej postaci, a nie swojego adresu e-mail. Po pierwszym zalogowaniu obudzisz się w pokoju noclegowym którejś z karczm w jednym z miast Arkadii. Musisz przejść się po okolicy i rozejrzeć, aby dowiedzieć, gdzie jesteś. Jesli slyszysz ze za chwile bedzie sie dziala jakas apokalipsa, po prostu wpisz '?apokalipsa' jesli chcesz sie dowiedziec, o co chodzi. To naprawde dziala. (podobnie jak sam '?', nie boj sie go uzyc). Pamietaj ze przez jakis czas na poczatku trwania postaci masz ze soba elementarz.

Geografia świata Arkadii

Szczegółowe informacje o geografii w artykule Geografia

Bardzo pomocna może się okazać mapa na stronie Wakahiko. Będzie Ci ona służyła zapewne przez większą część arkadyjskiego życia.

Gracze a NPC-e

Jak nie pomylić gracza z NPC-em?

NPC-e to ważna część rzeczywistości Arkadyjskiej, to oni tworzą większość w społeczeństwach, są tłem dla graczy. NPC to non-player character, czyli postacie sterowane przez komputer. Są zaprogramowanymi tworami Czarodziejów (nazywanych przez graczy 'Wizami'), ktore mogą cię informować o różnych rzeczach, kręcić się po mieście, czy nawet Cię atakować. Po prostu udają istoty żywe. Gracza od NPC można z pewnym prawdopodobieństwem odróżnić po krótkim opisie postaci (gracze w większości nie mają dostępu do opisów wyrażających cechy, np. „zwinny” lub „silny”, a NPC mogą mieć niemal każdy przymiotnik). Pewność daje obejrzenie postaci - jej długiego opisu. Opisy NPC to narracyjny opis jego zachowania, wyglądu, wrażenia jakie wywiera. Opis gracza natomiast wskazuje jedynie w sposób uporządkowany jego wygląd zewnętrzny z najdrobniejszymi, wyszczególnionymi jego cechami - jak tatuaże, kolczyki, ubrania). Wreszcie, gracze mogą zachowywać się w sposób nieprzewidywalny, podczas gdy NPC mają ściśle ustalony zakres działań.

Przykładowy opisy NPC-a:

ob polelfke
Masz przed soba osobe, na ktora moznaby spogladac dlugo podziwiajac jej urode. Jej
dlugie, kasztanowe, falujace przy kazdym ruchu wlosy, pelne czulosci i zrozumienia
blekitne oczy, co jakis czas kierowane ku tobie, przykuwaja twa uwage. Ubrana jest
w lekki, luzny stroj, na ktory sklada sie podkreslajaca jej wdzieki lazurowa
sukienka, nalozony na nia krociutki fartuszek oraz ciemne bezowe trzewiczki.
Rozglada sie czesto dookola sprawdzajac czy goscie czegos nie potrzebuja.
Zdaje sie byc w swietnej kondycji.
Usmiecha sie uroczo.

ob mezczyzne
Ten wysoki mlody czlowiek ubrany jest w dosc popolite odzienie. Ma on ciemne
wlosy, a z jego twarzy patrzy na ciebie para szarych oczu. Wszystko w jego
wygladzie i ruchach mowia ci o jego wiejskim pochodzeniu.
Jest od ciebie nizszy o glowe - wydaje sie byc bardzo niski nawet jak na
mezczyzne. Ponadto, jak na mezczyzne wydaje sie byc przecietnej wagi.
Zdaje sie byc w swietnej kondycji.

Przykładowe opisy postaci gracza, kiedy znamy jej imię i kiedy go nie znamy:

Jest watlym bladoskorym halflingiem, znanym jako:
Lednavarak Proudfoot, Doswiadczony Smakosz, halfling.
Wyglada na osobe, ktora zwiedzila caly swiat.
Trzyma czarny plomienisty sztylet w lewej rece oraz czarny plomienisty sztylet w prawej rece.
Siega ci zaledwie do pasa - wydaje sie byc niespotykanie niski nawet jak na halflinga. Ponadto, jak
na halflinga wydaje sie byc lekko otyly.
Zdaje sie byc w swietnej kondycji.
Smieje sie potepienczo.
Ma calkiem spory brzuszek.
Ma na sobie prosty luskowy helm i polyskliwa ciemna kolczuge.
Na jego szyi wisi przepiekna fajka czlonka Zgromadzenia Halflinskiego.

Jest to kruczowlosy dumny mezczyzna.
Przy pasie ma przypiety prosty, stalowy temblak, wysadzany szescioma tytanitami.
Temblak ten wyglada na jeden z najcenniejszych przedmiotow tego typu na swiecie.
Trzyma oburacz dwureczny adamantytowy mlot bojowy.
Jest mniej wiecej rowny ci wzrostem, a przy tym wysoki jak na mezczyzne. Ponadto,
jak na mezczyzne wydaje sie byc przecietnej wagi.
Zdaje sie byc w swietnej kondycji.
Ocieka woda.
Na plecach nosi otwarty skorzany plecak.
Jego sredniej dlugosci, kruczoczarne wlosy zaplecione sa w dwa warkocze.
Ma na sobie bialy plaszcz Rycerzy Zakonu Sigmara Mlotodzierzcy okrywajacy lsniaca
zbroje plytowa z wygrawerowanym plonacym sercem na napiersniku. Ciezka przylbica
skrywa jego jasniejace fanatycznym ogniem oczy. Oslaniajacy przedramie stalowy 
puklerz dopelnia obrazu rycerskiego rynsztunku.
Na biodrach nosi pas rycerski, symbol jego przynaleznosci do stanu rycerskiego.

Co dalej?

tu jest właśnie ten problem Zadania, Struktura społeczna, wyjściowe możliwości RPG-owania i zarabiania, Kluby, Zawody Na Arkadii jest bardzo wiele najróżniejszych sposobów zdobywania monet. Zapraszam do zapoznania się ze stroną Wakahiko, gdzie wyszczególnione są niemal wszystkie możliwości w tej kwestii. Pamiętaj, że aby zbierać zioła musisz umieć to robić, a większość potworów jest silna i nie poradzisz sobie z nimi. Doświadczenie, brutalność. Dla młodych szczególnie ważne są tablice ogłoszeniowe, nawet jeśli mogą je tylko oglądać - czasem to jedyny kontakt z szeroką społecznością graczy. Odsyłacze do szczegółowych artykułów arkadiawiki.

Gdzie szukać pomocy?

 • System pomocy w Arkadii - podstawowa sprawa. Do jego przeglądania służy krótka komenda w postaci znaku zapytania: ? - właściwie należy przeczytać zawarte tam informacje na samym początku gry.
 • Rozmawianie z innymi postaciami w grze, przy zwykłych trudnościach w życiu postaci, jest najlepszym i zgodnym z duchem gry sposobem szukania pomocy.
 • Problemy techniczne z systemem Arkadii, począwszy od literówek w opisach, zgłasza się przy pomocy komendy zgłoś, zobacz ?zglos
 • Poważne problemy z funkcjonowaniem postaci (błędne imię), donosy na łamiących zasady, prośby o czasowe odcięcie od Arkadii własnego konta, kieruje się do Mistrzów do Spraw Graczy, pisząc list do mg na poczcie w Arkadii.
 • Najpoważniejsze problemy techniczne (!) kompletnie psujące mechanizm gry zgłasza się przy pomocy komendy przyzwij, zobacz ?przyzwij. Z tą komendą jest jak z hamulcem awaryjnym w pociągu - użycie dla dowcipu, w prywatnej lub błahej sprawie wiąże się z poważnymi karami.
 • Na forum Wieści z Arkadii w temacie Porady dla graczy (różne nazwy) - to dobre miejsce do rozwiania wszystkich tych wątpliwości, o które nie wypada zapytać w czasie gry.
 • IRC, #arkadia (hmm - dobrze by było) - nie w czasie grania, należy pamiętać o obowiązującej zasadzie:
Zabronione jest bieżące komunikowanie się poza Arkadią w czasie grania, 
na temat Arkadii na przyklad na IRCu (dotyczy to również samego przebywania
na kanałach poswięconych Arkadii).

na razie zatrzymałem się tu: http://archiwum.twoj.net/index.php?s=84ebffcd48b4135ae5c14a969aa7ee8c&showtopic=21142&view=findpost&p=969336 większość stron jest oczywiście offtopic ;)