Dyliżans

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dyliżans to potoczna nazwa wszelakich pojazdów z których postać może skorzystać w celu szybszego przemieszczania się w obrębie fragmentu domeny. Takie pojazdy to zazwyczaj dyliżanse, powozy, wozy kupieckie (lecz inne od tych jakie mogą wynajmować postacie). Dyliżanse kursują na trasie liczącej trzy lub cztery przystanki (wyjątkowo dwa), przystanki przeważnie zlokalizowane są na miejskich placach, rozstajach traktów czy przy przydrożnych karczmach. Miejsca postoju oznaczone są widocznymi tabliczkami z informacją o trasie i opłatach (sporadycznie tabliczki ukryte są w opisach lokacji). Podróż miedzy przystankami trwa od około jednej do dwóch minut. Postoje trwają około trzydziestu sekund zatem należy wykazać się pewnym refleksem (przydatne przy wsiadaniu i wysiadaniu są przygotowane wcześniej aliasy i bindy).


Komendy i opłaty

Komendy związane z dyliżansami:

  • wejdz do dylizansu - spowoduje wejście do dyliżansu, analogicznie będzie to w przypadku powozu czy wozu (np. 'wejdz do powozu'). W niektórych przypadkach gdzie przystanki mają dwa dyliżanse i oba będą na lokacji trzeba to uściślić (np. 'wejdz do drugiego dyliżansu').
  • wyjscie - standardowe wyjście z tego typu pojazdów
  • wyjrzyj przez <okno> - w zależności od pojazdu, umożliwia krótkie zerknięcie na zewnątrz bez wychodzenia, nawet w trakcie poruszania.

Opłaty za podróż:
Podróż dyliżansem związana jest z opłatą za podróż, wynosi ona w przeliczeniu około kilkunastu srebrnych do około półtorej złotej monety. Płatności za podróż można dokonywać dwojako:

  • Trzymając wcześniej przygotowane pieniądze w inwentarzu, przy wydaniu polecenia 'wejdz do dylizansu' opłata zostanie pobrana automatycznie.
  • Kupując bilet i zatrzymując go na później. Opcja ta przydatna jest dla prowadzącego drużynę, który kupuje i rozdaje bilety wszystkim członkom drużyny. Następnie wsiada, a reszta automatycznie robi to z nim. Unika się w ten sposób pozostawienia na przystanku gapowiczów.

Inne pojazdy

Postacie mogą wynajmować wozy w wozowniach rozrzuconych po świecie, są one jednak przeznaczone do transportu towarów lub łupów. Ze względu na swoja powolność, koszty wynajmu i pewne ograniczenia nie nadają się do swobodnego podróżowania.

Zobacz też: