Drużyna

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Drużyna to grupa postaci podróżująca pod przywództwem jednej z nich i automatycznie za nią podążająca. Podróżowanie w drużynie daje wyjątkowe możliwości odgrywania postaci, zdobywania łupów czy przeżywania wspólnych przygód. Dobrzy dowódcy drużyn zwani w świecie Arkadii prowadzącymi są bardzo cenieni i szanowani. Prowadzący drużynę, który zaprosił jej członków do dołączenia winien zadbać o bezpieczeństwo każdego z nich. Z tego powodu dowódcy prowadzący większe drużyny, szczególnie w niebezpieczne rejony, są przeważeni doświadczonymi postaciami otrzaskanymi z wieloma sytuacjami. Kiepscy prowadzący nieraz byli na Arkadii sprawcami śmierci kilkunastoosobowych drużyn składających się z wysokopoziomowych postaci, za to ci z wyższej półki potrafili wyprowadzać swoich kompanów z poważnych tarapatów bez lub z minimalnymi stratami. Największe laury zbierają ci, którzy prowadzą swoje drużyny do zwycięskich bitew w czasie wojen między stowarzyszeniami.

Młodsi stażem gracze mogą spróbować swych sił jako prowadzący zbierając się w niewielkie drużyny liczące dwie do czterech osób by nabrać niezbędnego doświadczenia. Pewnymi niepisanymi zasadami w czasie przebywania w drużynie jest nie porzucanie postaci, które z jakiegoś powodu przestały reagować, w takiej sytuacji reszta drużyny powinna odczekać pewien czas by nabrać pewności. Następnie w miarę możliwości dowódca drużyny powinien zaprowadzić taką postać w bezpieczne miejsce, i dopiero tam może usunąć ją z drużyny. Członkowie drużyny, którzy podążają za prowadzącym powinni być na tyle skupieni, by nie opóźniać jej w czasie grupowego wsiadania na statki, do dyliżansów, wspierać w czasie walki i zasłaniać poranionych towarzyszy.

Członkowie drużyny mogą w czasie walki oprócz wspierania się nawzajem, stosować bardziej zaawansowaną taktykę korzystając z takich umiejętności jak zasłanianie, walka w szyku, rozkazy i blokowanie wyjścia.

Ze względów technicznych ustanowiono maksymalny limit 20 postaci w jednej drużynie.

Komendy dla dowódców i członków drużyn:

  • druzyna - podaje listę członków drużyny, a także cel ataku i obrony, jeśli zostały one przez prowadzącego wskazane,
  • zapros <kogo> - powoduje zaproszenie innej postaci do drużyny, np. 'zapros wesolego elfa',
  • dolacz do <kogo> - spowoduje dołączenie twojej postaci do drużyny po otrzymaniu zaproszenia, np. 'dolacz do wielkiego ogra',
  • porzuc druzyne - powoduje opuszczenie przez twoją postać drużyny, a gdy jesteś jej dowódcą - rozwiązanie drużyny,
  • porzuc <kogo> - spowoduje usunięcie wybranej osoby z drużyny jeśli jesteś dowódcą, np. 'porzuc Tobiasza',
  • przekaz prowadzenie <komu> - przekażesz prowadzenie drużyny innemu jej członkowi, np. 'przekaz prowadzenie Tobiaszowi',
  • kondycja druzyny - wyświetla aktualna kondycję wszystkich członków drużyny.

Przydatne komendy pomocy na Arkadii:
'?druzyna', '?dolacz', '?druzyny', '?porzuc', '?przekaz', '?zapros', '?wskaz', '?wesprzyj'.