Spaczeń

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Spaczeń to materialna esencja chaosu. Z wyglądu przypomina ciemnozielony pulsujący światłem kamień lub fosforyzujący proszek.

Występowanie

Spaczeń jest rzadką substancją. Jej posiadanie jest nielegalne we wszystkich cywilizowanych krajach Starego Świata. Osiąga z tych powodów astronomiczne ceny na czarnym rynku.

Najwięcej występuje go na obszarach dotkniętych Chaosem, jak Wypalone Pustkowia, Złe Ziemie czy Drakwald. Podróżnicy mogą się natknąć na kawałki spaczenia wprawione w ekwipunek odebrany pokonanym skavenom, mutantom czy demonom. Uważne obejrzenie egzemplarza takiej broni czy innego przedmiotu zazwyczaj pozwala ustalić, czy jest spaczony, czy nie.

Praworządni obywatele Starego Świata mogą oddawać spaczony ekwipunek do zniszczenia kapłanom np. kultu Sigmara lub krasnoludzkich bóstw. Osoby skażone kontaktem ze spaczeniem, w ten sposób mogą pozbyć się ze swojego ciała skazy mutacji.

Zastosowanie

Obcowanie ze spaczeniem (dotykanie go, trzymanie przy sobie, spożywanie) powoduje stopniowe mutacje. Niewłaściwe obchodzenie się z nim może również prowadzić do śmierci. Ktoś nieświadomy może się zatem przypadkowo poddać oddziaływaniu Chaosu, a tymczasem ktoś inny może umyślnie poszukiwać kontaktu ze spaczeniem.

Słudzy Chaosu wprawiają spaczeń w elementy swego uzbrojenia, wytwarzają przy jego użyciu amulety czy inne artefakty (w tym zrastające się z ciałem mutantów Zbroje Chaosu). Przez czarnoksiężników spaczeń używany jest do różnego rodzaju procesów transmutacji. Rasą, która szczególnie upodobała sobie spaczeń są skaveni, którzy wydobywają go w swoich podziemnych korytarzach i często posługują się nim w postaci sproszkowanej.