Imperium (domena)

Z ArkadiaWiki
(Przekierowano z Stary Świat)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Disambig.png
Ten artykuł dotyczy Imperium jako domeny. Zobacz też inne znaczenia tego słowa.


Imperium to, obok Ishtar, jedna z dwóch części (domen) świata Arkadii. Tak jak Ishtar oparte jest na świecie Nigdy-Nigdy z cyklu książek Andrzeja Sapkowskiego o wiedźminie, Imperium opiera się na Starym Świecie z serii gier fabularnych Warhammer Fantasy Roleplay.

Geografia Starego Świata

Więcej informacji o geografii i szczegółów dotyczacych samej domeny na mudzie w odniesieniu do świata klasycznego Warhammera znajdziesz w artykule Geografia Imperium.
Mapa Starego Świata obejmująca także obszary nieudostępnione graczom. Obszar samej domeny został oznaczony na miniaturze.(pełna rozdzielczość)

Mieszkańcy Starego Świata

Stary Świat zamieszkuje wiele ras takich jak elfy, ludzie, krasnoludy, gnomy, halflingi, skaveni, reptiliony, orki czy gobliny by tylko wymienić te najbardziej znane. Rozwój cywilizacyjny poszczególnych ras przebiegał odmiennie często też prowadził do konfliktów między nimi, szczególnie po tym gdy świat został skażony Chaosem. Po tysiącleciach zmagań część z nich walczy o przetrwanie rozpaczliwie próbując zachować dziedzictwo minionych pokoleń. Inne zaś służąc przeróżnym emanacjom Chaosu starają się osiągnąć szczyt własnej potęgi. Zmagania śmiertelników są odbiciem konfliktu boskich potęg patronującym poszczególnym rasom czy swoim wyznawcom.

 Jeśli jesteś czytelniku nowym graczem mając wcześniej styczność z klasycznym Warhammerem i zauważasz pewne rozbieżności ze światem przedstawionym na mudzie, a wykładnią podręcznikową, okaz wyrozumiałość. Świat muda jedynie opiera się pewnej mierze na oficjalnych wydaniach, po drugie Arkadia ma już za sobą dwie dekady istnienia (np. na Arkadii Twierdza Karak Varn została odbita przez khazadów, gdy w wersji podręcznikowej jest wciąż ruiną w rękach skavenów). Gdy powstawała, obowiązującym podręcznikiem była pierwsza edycja WHRP, a znajomość tejże jeśli chodzi o dostępność polskojęzycznych materiałów była można powiedzieć średnia, był to czas gdzie takie rzeczy z początku przekazywało się od znajomego do znajomego, a liczył się każdy skrawek informacji. Co oczywiście zmieniało się z czasem, głównie za sprawą dostępności do sieci i rozwoju stron internetowych. Gdy w 2005 roku ukazała się II edycja WHRP, domena Imperium osiągnęła wcześniej swoją dojrzałość i część spraw należało uznać na drodze kompromisu i uzgodnień miedzy graczami, a trzeba nadmienić, że nieraz dochodziło do gorących sporów. Jeśli chodzi o czas w jakim dzieje się rozgrywka w domenie Imperium, w jednej z tileańskich karczm można kupić wino sygnowane datą A.S. 2504.

Wypowiedź Czarodziejów

Tak o założeniach domeny Imperium pisał u zarania MUD-a Silvy:

Drogi Czytelniku! Ten krótki opis ma za zadanie dać ci ogólny zarys tego, czym jest domena Imperium, jakie zasady i stosunki tu panują. Imperium to jedna z domen MUDa Arkadia. To już pewnie wiesz. I to jedna z dwóch pierwszych, przygotowywanych jeszcze przed otwarciem Arkadii dla graczy. Co za tym idzie, jest ona jedną z najstarszych, jej tworzenie zbiegło się w czasie z powstawaniem całego systemu gry, opracowywaniem balansu itd. Wiele z tego, co było tworzone na początku, jeszcze w 1996 roku, gdy domena nosiła nazwę Arachia, nie ma już racji bytu w MUDzie, w jego aktualnym stadium rozwoju. Wiele funkcji uległo zmianie, spolszczeniu, zaś kreatorzy tej domeny brali czynny udział w owych zmianach. Pierwszym lordem Imperium był Madej, pod którego fachowym wzrokiem powstały podwaliny naszej domeny. Oczywistym pytaniem jest, co leży u podstaw domeny, jej geografii i ogólnego kształtu. Imperium opiera się o system gier fabularnych Warhammer Fantasy Role Playing. To właśnie krainy Starego Świata staramy się możliwie wiernie i ciekawie odtworzyć. System, który liczy sobie już kilka ładnych lat, który doczekał się polskiego tłumaczenia, do którego materiały dostępne są zarówno w księgarniach jak i w sieci, stanowi praktycznie niewyczerpaną skarbnicę pomysłów dla wizów z wyobraźnią. Piętno Chaosu, skomplikowana struktura społeczna, wiele barwnych krain, postaci, zwierząt, bestii a nawet gotowych przygód czeka tylko na zakodowanie. W naszej domenie staramy się nie odbiegać zbyt daleko od źródeł, jednak nie wszystko musi i powinno być tak jak w WFRP. Tak więc system, mechanika gry, cechy i dane liczbowe nie mogą być bezpośrednio przeniesione do Arkadii. Muszą opierać się na ogólnomudowych założeniach balansu. My skupiamy się bardziej na zachowaniu atmosfery Starego Świata, ogólnych wytycznych geograficznych, społecznych i kulturowych. Jestem pewien, że także ktoś nie znający Warhammera 'od podszewki', jest w stanie wczuć się w specyficzny klimat tego świata, polubić go i z powodzeniem dołączyć do nas.

Serdecznie zapraszam do Imperium! Stary Świat czeka na Ciebie!

19.10.97 Lord Silvy.

  • O domenie Imperium, 1997