Jak zacząć grę

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zaczynanie przygody w świecie Arkadii może być świetną zabawą. Chciałbyś spróbować? Ten poradnik pomoże Ci wybrać dobre oprogramowanie, wymyśleć i stworzyć twoją pierwszą postać i odnaleźć się w świecie.

Przede wszystkim

 • Wydajc komendy swojej postaci trzeba pamiętać o odpowiednim przypadku. Na przykład: 'zapytaj <kogo?> o <kogo? co?>' ('zapytaj czlowieka o pomoc'), 'wez <kogo?, co?> <skad?>' ('wez pochodnie ze skrzyni'), 'obejrzyj <kogo?, co?>'. I tym podobne.
 • Szerzej opisane informacje o komendach, cechach, walce itp. ogólnie szeroko rozumianej mechanice muda można znaleźć w dziale Mechanika Arkadii oraz na oficjalnym forum.
 • Gra jest tak naprawdę bardzo prosta!

Wstęp

Czego można się spodziewać w Arkadii?

 • Żywej społeczności pełnej pomocnych i kreatywnych graczy
 • Uczestnictwa w bogatej historii Arkadii, która jest lub była drugim domem wielu niezwykłych osobowości.
 • Ogromnego świata MUD-a, egzotycznych i szczegółowo skonstruowanych krain fantasy. Choć zawiera on tylko część świata Warhammer Fantasy Roleplay i krainy Nigdy-Nigdy z cyklu A. Sapkowskiego o Wiedźminie, to stanowi ponad dwadzieścia tysięcy lokacji nad których opisami pracowało systematycznie przez kilkanaście lat setki kreatorów oraz graczy i ciągle się rozwija.
 • Od niemal osiemnastu lat wciąż dużej liczby aktywnych graczy, w godzinach szczytu sięgającej obecnie sto kilkadziesiąt postaci w świecie (data uruchomienia to 23 grudnia 1997 roku).
 • Kariery kupca, zielarza, górnika, itp.
 • Możliwości wojowania mieczem i od miecza ginięcia, udziału w brutalnych walkach, trudnej rywalizacji, satysfakcjonujących zwycięstw.
 • Spotkania przedziwnych bestii, a nawet postaci o których przeczytać można w sadze o Geralcie z Rivii i książek związanych z Warhammerem.
 • Wciągnięcia na długi czas, albo nie kto wie?

I wiele innych, Arkadia jest tak nieprzewidywalna jak jej gracze.

Arkadia jest dla graczy całkowicie DARMOWA.

Pomysł na postać

Przy tworzeniu postaci będziesz wybierać jej rasę, imię, płeć i ogólny wygląd. Tworzenie postaci to jednak coś więcej niż to! To pierwsza przygoda w świecie Arkadii.

Wybór imienia

Zastanów się, jakie imię pasuje do rasy, którą chcesz wybrać.

Jeśli masz problemy z wyborem właściwego imienia, albo nie wiesz, czy wybrane będzie pasowało do świata Arkadii, możesz skorzystać z generatora imion, umieszczonego na oficjalnej stronie muda lub skorzystać z innego, które można znaleźć w internecie.

Przeszłość postaci

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Odgrywanie postaci.

Na początku nie trzeba tego traktować nabożnie, początkujących graczy traktuje się bardzo ulgowo. Ale dobry RPG to istota Arkadii. Dobrze mieć od początku jakiś pomysł na postać i jej korzenie. Dzięki temu od początku zostawia po sobie spójny ślad w pamięci innych graczy. Osiągnięcie fortuny, sławy czy potęgi może trwać długo, ale zainteresowanie i przyjaźń innych mieszkańców Arkadii można zdobyć w pierwszych sekundach rozmowy. Równie szybko można sobie zaskarbiać sobie na trwałe złą reputację, jak niejeden krzykacz czy dziwak, który przewinął się przez Arkadię.

Zakładanie konta i tworzenie postaci

Widok menu konta po zalogowaniu się z klienta www przez adres email.
Widok ekranu klienta www z rozpoczętym procesem tworzenia postaci.
Widok paneli i klienta www w trakcie gry po zalogowaniu się postacią.

Połączenie i logowanie

Aby rozpocząć grę na Arkadii, trzeba najpierw uzyskać z nią połączenie. Najprościej i zupełnie wygodnie można zrobić używając oficjalnego nie wymagającego instalacji klienta WWW, który automatycznie połączy nas z serwerem (patrz też: Oprogramowanie do gry). Inne programy do gry dają bardziej zaawansowane możliwości.

Jeśli używamy własnego programu-klienta, należy podać mu adres arkadia.rpg.pl i port 23.

Po udanym nawiązaniu połączenia, powinno pojawić się zgłoszenie serwera Arkadii i prośba o podanie imienia. Jeśli po raz pierwszy grasz na Arkadii, powinieneś utworzyć na niej konto. Każdy gracz ma dokładnie jedno konto, do którego są przypisane wszystkie jego postacie w grze. Aby stworzyć konto, podaj zamiast imienia swój adres e-mail. Arkadia poprosi o potwierdzenie poprawności adresu, a następnie utworzy konto, przypisane pod twój e-mail, i wyśle na podany przez ciebie adres list z hasłem do konta. Musisz odczekać kilka minut, aż list dotrze do ciebie. Jeśli list nie przychodzi, zajrzyj tu. Po odebraniu e-maila połącz się z Arkadią jeszcze raz, znowu podaj swój adres e-mail i wpisz przysłane hasło.

Ważne: Domena tlen.pl oraz o2.pl ze względu na rozsyłany spam znajduje się na blackliście serwera pocztowego Arkadii, do rejestracji konta należy używać adresów z innych domen.

Zakładanie postaci

Ten proces powinien być dla ciebie prosty, a komunikaty Arkadii powinny prowadzić cię za rękę. Prawdopodobnie poniższe porady przydadzą ci się tylko wtedy, jeśli gdzieś utkniesz.

Po zalogowaniu się powinieneś zobaczyć menu, dzięki któremu możesz tworzyć postacie i zmieniać hasło na konto i postacie. System haseł został ujednolicony, obecnie to samo hasło służy do logowania się na konto jak i na wszystkie znajdujących się na nim postacie w grze. Następnie wybierając odpowiedni punkt z menu zacznij tworzenie postaci.

Musisz podać imię postaci. Po wpisaniu imienia (jeśli nie było już postaci o takim imieniu, wówczas będziesz musiał wymyślić nowe) podaj pełną odmianę tego imienia w pięciu podstawowych przypadkach (szósty, mianownik, podałeś wpisując wybrane imię). Zadbaj o to by odmiana była prawidłowa, inaczej możesz później mieć problemy.

Gdy już się z tym uporasz, czas zabrać się za prawdziwe tworzenie postaci. Powodzenia! :)

Przede wszystkim pamiętaj, że odtąd w każdej chwili gry możesz uzyskać pomoc wpisując '?'.

Gdzie ja jestem i co to za ludzie?

Logujesz się na Arkadii używając jako loginu imienia Twojej postaci, a nie swojego adresu e-mail.

Po utworzeniu postaci czas na zapoznanie się w praktyce z mechaniką świata. Pomoże Ci w tym kapitan pewnego statku, dla którego na początku należy wykonać proste zadanie. Po pomyślnym jego zakończeniu mamy prawo wyboru, czy kapitan wysadzi nas we wsi obok Nuln w Imperium czy przy Novigradzie w Ishtar. Witaj w realnym świecie!

Wieś startowa pomoże każdemu w zapoznaniu się z Arkadią nieco lepiej, szczególnie że postacie i same lokacje podpowiadają czego można się dowiedzieć. Można tu się nauczyć użytecznych komendy ułatwiających start w nowym świecie, podjąć się pierwszej na lądzie pracy zarobkowej i zdobyć podstawowy ekwipunek.

Jeśli zobaczysz że za chwile będzie się działa jakaś apokalipsa nie panikuj, po prostu wpisz '?apokalipsa' jeśli chcesz się dowiedzieć o co chodzi. To działa podobnie jak sam '?', nie bój się go użyć. Pamiętaj że przez jakiś czas na początku istnienia postaci masz ze sobą elementarz.

Geografia świata Arkadii

Crystal Clear app xmag.png Więcej informacji w artykule: Geografia.

Bardzo pomocna jest mapa na stronie Wakahiko. Będzie Ci ona służyła zapewne przez większą część arkadyjskiego życia.

Gracze a NPC-e

Jak nie pomylić gracza z NPC-em?

NPC-e to ważna część rzeczywistości Arkadyjskiej, to oni tworzą większość w społeczeństwach, są tłem dla graczy. NPC to non-player character, czyli postacie sterowane przez komputer. Są zaprogramowanymi tworami Czarodziejów (nazywanych przez graczy 'Wizami'), ktore mogą cię informować o różnych rzeczach, kręcić się po mieście czy nawet Cię atakować. Po prostu udają istoty żywe. Gracza od NPC-a można z pewnym prawdopodobieństwem odróżnić po krótkim opisie postaci (gracze w większości nie mają dostępu do opisów wyrażających cechy, np. „zwinny” lub „silny”, a NPC-e mogą mieć niemal każdy przymiotnik). Pewność daje obejrzenie postaci - jej długiego opisu. Opis NPC-a to narracyjny opis jego zachowania, wyglądu, wrażenia jakie wywiera. Opis gracza natomiast wskazuje jedynie w sposób uporządkowany jego wygląd zewnętrzny z najdrobniejszymi, wyszczególnionymi jego cechami - jak tatuaże, kolczyki, ubrania). Wreszcie, gracze mogą zachowywać się w sposób nieprzewidywalny, podczas gdy NPC-e mają ściśle ustalony zakres działań.

Przykładowy opisy NPC-a:

ob polelfke
Masz przed soba osobe, na ktora moznaby spogladac dlugo podziwiajac jej urode. Jej
dlugie, kasztanowe, falujace przy kazdym ruchu wlosy, pelne czulosci i zrozumienia
blekitne oczy, co jakis czas kierowane ku tobie, przykuwaja twa uwage. Ubrana jest
w lekki, luzny stroj, na ktory sklada sie podkreslajaca jej wdzieki lazurowa
sukienka, nalozony na nia krociutki fartuszek oraz ciemne bezowe trzewiczki.
Rozglada sie czesto dookola sprawdzajac czy goscie czegos nie potrzebuja.
Zdaje sie byc w swietnej kondycji.
Usmiecha sie uroczo.

ob mezczyzne
Ten wysoki mlody czlowiek ubrany jest w dosc popolite odzienie. Ma on ciemne
wlosy, a z jego twarzy patrzy na ciebie para szarych oczu. Wszystko w jego
wygladzie i ruchach mowia ci o jego wiejskim pochodzeniu.
Jest od ciebie nizszy o glowe - wydaje sie byc bardzo niski nawet jak na
mezczyzne. Ponadto, jak na mezczyzne wydaje sie byc przecietnej wagi.
Zdaje sie byc w swietnej kondycji.

Przykładowe opisy postaci gracza, kiedy znamy jej imię i kiedy go nie znamy:

Jest watlym bladoskorym halflingiem, znanym jako:
Lednavarak Proudfoot, Doswiadczony Smakosz, halfling.
Wyglada na osobe, ktora zwiedzila caly swiat.
Trzyma czarny plomienisty sztylet w lewej rece oraz czarny plomienisty sztylet w prawej rece.
Siega ci zaledwie do pasa - wydaje sie byc niespotykanie niski nawet jak na halflinga. Ponadto, jak
na halflinga wydaje sie byc lekko otyly.
Zdaje sie byc w swietnej kondycji.
Smieje sie potepienczo.
Ma calkiem spory brzuszek.
Ma na sobie prosty luskowy helm i polyskliwa ciemna kolczuge.
Na jego szyi wisi przepiekna fajka czlonka Zgromadzenia Halflinskiego.

Jest to kruczowlosy dumny mezczyzna.
Przy pasie ma przypiety prosty, stalowy temblak, wysadzany szescioma tytanitami.
Temblak ten wyglada na jeden z najcenniejszych przedmiotow tego typu na swiecie.
Trzyma oburacz dwureczny adamantytowy mlot bojowy.
Jest mniej wiecej rowny ci wzrostem, a przy tym wysoki jak na mezczyzne. Ponadto,
jak na mezczyzne wydaje sie byc przecietnej wagi.
Zdaje sie byc w swietnej kondycji.
Ocieka woda.
Na plecach nosi otwarty skorzany plecak.
Jego sredniej dlugosci, kruczoczarne wlosy zaplecione sa w dwa warkocze.
Ma na sobie bialy plaszcz Rycerzy Zakonu Sigmara Mlotodzierzcy okrywajacy lsniaca
zbroje plytowa z wygrawerowanym plonacym sercem na napiersniku. Ciezka przylbica
skrywa jego jasniejace fanatycznym ogniem oczy. Oslaniajacy przedramie stalowy 
puklerz dopelnia obrazu rycerskiego rynsztunku.
Na biodrach nosi pas rycerski, symbol jego przynaleznosci do stanu rycerskiego.

Co dalej?

Kiedy już zorientowałeś się w swoim położeniu w świecie, poczytaj coś o miejscu w którym przebywasz na ArkadiaWiki i obejrzyj okolicę na mapach. Może w pobliżu są do wykonania jakieś zadania? Dokąd można się stąd udać?

Na początku gry Twoja postać nie ma jeszcze zbyt wiele pieniędzy, ani wielkiej siły. Jednak już od początku, z dobrym pomysłem, możesz ją dobrze odgrywać i nawiązywać pierwsze znajomości. Inne postacie w grze prawdopodobnie czasem pomogą ci, zaprowadzą, będą chętne na wspólną wyprawę czy tylko rozmowę, nie bój się pytać! Jeśli chcesz spytać lub powiedzieć coś nieklimatycznego, najlepiej zrobić to szeptem (komendą 'szepnij <komu> <tekst>'). Nie zrażaj się, większość graczy chętnie pomaga początkującym (nawet ci, którzy odgrywają złe charaktery, zwłaszcza jeśli mogą to zrobić z twarzą). Często przyjaźnie zawierane na Arkadii przez nowe postacie trwają latami (a niekiedy przenoszą się nawet do realnego świata), warto poznawać nowe osoby, odwagi!

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zapoznaj się z dostępnymi stowarzyszeniami, klubami i zawodami. Zastanów się, jaka droga kariery najbardziej cię interesuje. Jeśli nie możesz się zdecydować, zwyczajnie skup się na poznawaniu świata i innych postaci. Wszystko przyjdzie z czasem.

Zobacz jakie masz możliwości rozwijania postaci przez zdobywanie doświadczenia i zarabianie pieniędzy. Pamiętaj, że aby zbierać zioła musisz umieć to robić, a większość potworów jest silna i nie poradzisz sobie z nimi samemu na początku gry. Spróbuj się zorientować, gdzie i jakie umiejętności możesz trenować w tym celu odwiedzaj [[Gildia Podróżników|Gildie podróżników, pytaj NPC-y i inne postacie.

Czytaj tablice ogłoszeniowe w różnych punktach świata, najczęściej na dużych placach w centrach miast. Innych graczy najłatwiej spotkać, gdy zatrzymują się na parę chwil w takich miejscach lub na pocztach. Szczególnie ludne są Novigrad i Nuln. Każda rasa ma też swoje preferowane strony i okolice, np. halflingi Krainę Zgromadzenia. Czerp przyjemność ze wspólnej gry w fantastycznym świecie i w razie czego śmiało poszukuj pomocy.

Gdzie szukać pomocy?

 • Rozmawianie z innymi postaciami w grze przy zwykłych trudnościach w życiu postaci jest najlepszym i zgodnym z duchem gry sposobem szukania pomocy. Największe prawdopodobieństwo spotkania kogoś jest na pocztach, w karczmach startowych i przy tablicach ogłoszeniowych w największych miastach, przede wszystkim w Novigradzie i w Nuln.
 • System pomocy w Arkadii podstawowa sprawa. Do jego przeglądania służy krótka komenda w postaci znaku zapytania: '?' właściwie należy przeczytać wszystkie zawarte tam informacje na samym początku gry.
 • Na oficjalnym forum Arkadii w dziale Pomoc dla Początkujących to dobre miejsce do rozwiania wszystkich tych wątpliwości o które nie wypada lub nie ma kogo zapytać w czasie gry. I w końcu tu na ArkadiaWiki.
 • Problemy techniczne z systemem Arkadii począwszy od literówek w opisach, zgłasza się przy pomocy komendy 'zglos' (zobacz '?zglos').
 • Poważne problemy z funkcjonowaniem postaci (np. błędne imię), donosy na łamiących zasady, prośby o czasowe odcięcie od Arkadii własnego konta, kieruje się do Mistrzów do Spraw Graczy pisząc list jako adresata podając mg na poczcie w Arkadii.
 • Najpoważniejsze problemy techniczne, kompletnie psujące mechanizm gry zgłasza się przy pomocy komendy 'przyzwij' (zobacz '?przyzwij'). Z tą komendą jest jak z hamulcem awaryjnym w pociągu użycie tego dla dowcipu, w prywatnej lub błahej sprawie wiąże się z poważnymi karami. Komenda ta wzywa będącego online czarodzieja na lokację gdzie znajduje się postać w celu zdiagnozowania i usunięcia uporczywego, krytycznego błędu (czyli np. nic nie działa, nie można się ruszyć choć wyjścia na to pozwalają itp). Używać tylko w ostateczności!
 • Czasem można uzyskać odpowiedź na IRC, na #arkadia (dobrze by było, często wszyscy tam śpią), należy pamiętać jednak o obowiązującej zasadzie:

Ogólne zasady dotyczące graczy:
3. Zabronione jest przekazywanie poza mudem informacji, które mogą mieć wpływ na bieżące wydarzenia na Arkadii. Nie jest zabronione zalogowanie postaci na prośbę osoby grającej w danym momencie na mudzie, jednakże później w czasie gry nie wolno wykorzystywać żadnej informacji uzyskanej poza Arkadią.

Oprogramowanie do gry

Arkadia jako taka nie wymaga specjalnego oprogramowania, nie wymaga też ściągania dedykowanego klienta liczącego kilka GB jak to jest w przypadku gier MMORPG. Wymaga natomiast połączenia z internetem w czasie gry.

Najprostszym rozwiązaniem wybieranym przez graczy jest skorzystanie z dedykowanego klienta na stronie WWW Arkadii. Umożliwia on automatyczne uzyskanie połączenia, a także tworzenie własnych skryptów czy konfiguracji. Inna opcją jest skorzystanie z klienta Telnetu jednak jest to dość prymitywna metoda, która była powszechnie stosowana do grania na mudach wiele lat temu (w zasadzie od tego się wszystko zaczęło), obecnie tylko w krytycznych sytuacjach.

Innym sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie jednego z tzw. mudklientów czyli programów napisanych specjalnie pod kontem gry typu MUD. Jest ich całkiem sporo na wszystkie platformy systemowe jak Windows, Mac, Linux, Unix itd. Te klienty różną się pod względem funkcjonalności od bardzo prostych po prawdziwe kombajny. Cześć z nich jest płatna ale pokaźną grupę stanowią też te darmowe, praktycznie nie ustępując funkcjonalnością płatnym odpowiednikom.

Uwaga:
Czasem można otrzymać gotowe zestawy skryptów do takich klientów do gry na Arkadii. W gotowych zestawach skryptów mogą się znajdować nawet nielegalne triggery (taki kod, który automatycznie kieruje postacią, bez udziału gracza). Jeśli widzisz, że program nie tyle ułatwia co wyręcza cię w prowadzeniu postaci, sprawdź czy używane przez ciebie skrypty są zgodne z zasadami Arkadii. Za automatyzowanie gry skasowano wiele postaci, w tym ogromnie zasłużone i długim stażu liczonym w setkach dni gry.

Uniwersalne (Windows, Unix, Macintosh, Linux):

Klient muda Arkadia

Od 2014 roku wcześniejszy klient WWW w Javie zamienił nowy klient muda, który działa na większości urządzeń w tym Android i iPad.

Do jego zalet należą:

 • konfiguracja makr, aliasów i kolorów,
 • dostęp do map,
 • mini-mapa pokazującą miejsce, w którym aktualnie znajduje się postać,
 • kierunki widocznych wyjść,
 • panele ze stanami postaci,
 • Możliwość zapisywania logów z gry,
 • użyteczne linki zewnętrzne do Wikipedii, forum i strony z mapą Wakahiko we flashu.
 • Dostęp do Arkadii praktycznie z każdego komputera na którym jest zainstalowana przeglądarka internetowa.

Klient ten został napisany przez zespół programistów związanych z mudem Arkadia i pomocy graczy. Jedynym celem jego stworzenia było zapewnienie łatwego dostępu do muda dla wszystkich chętnych.

Klient WWW

Program do gry w Arkadię na stronie WWW.

Na stronie WWW Arkadii znajduje się oficjalny klient pozwalający grać na MUD-zie w okienku przeglądarki internetowej. Ma on obecnie dobrą funkcjonalność z elementami graficznymi interfejsu (pokazywanie aktualnej kondycji, many, zmęczenia, mini-mape i wiele innych), program sam się łączy z serwerem. Do działania wykorzystuje elementy PHP i JavaScriptu. Więcej o kliencie można przeczytać tutaj.

Mudlet

Prosty i multiplatformowy (Windows, Linux, Mac) program do gry w MUD-y. Jego zalety to: szybkość, prostota obsługi oraz posiadanie interfejsu graficznego do edycji skryptów. Dodatkowy atutem może być darmowość i otwartość kodu źródłowego. Bardzo dobry dla początkującego z racji filmów z poradnikami na portalu youtube, jak w nim pisać skrypty.

Telnet/PuTTY

Program Telnet obecny jest na wszystkich systemach operacyjnych. Pozwala on na wykonywanie połączeń w trybie tekstowym z serwerami najróżniejszego rodzaju. Nie jest w żaden sposób specjalnie dostosowany do MUD-ów. Nadaje się do założenia konta, stworzenia postaci na Arkadii i na początek gry. Potem warto korzystać z programów stworzonych specjalnie do MUD-ów, które umożliwiają stosowanie wielu ułatwień (kolory, klawiatura numeryczna do poruszania się etc.). Aby widzieć, co się wpisuje w telnecie, należy włączyć tzw. echo lokalne. W windowsowym telnecie tekstowym jest ono domyślnie wyłączone, i należy przed połączeniem wydać komendę 'set localecho' (można to zrobić również już w trakcie gry, używając przed podaniem komendy 'set localecho' kombinacji klawiszy 'ctrl + ]'. Problemu tego nie ma w wygodniejszym programie do połączeń tekstowych, PuTTY, w kliencie WWW i w "poważnych" programach do gry w MUD-y.

TinyFugue (tf)

TinyFugue to bardzo szybki, tekstowy program do gry na MUD-ach ze sporymi możliwościami skryptowania. Dostępne są gotowe wersje na każdą popularną platformę, na systemy Unixopodobne, Linuksa, Windowsa i Macintosha. Powoli opracowywany jest mapper do tego klienta, jednak póki co do jego działania potrzebne jest środowisko graficzne X. Zaletą tego klienta jest uniwersalność i duża liczba gotowych skryptów, zupełnie dobrze zaspokaja potrzeby przeciętnego gracza. Na forum Arkadii pomoc od graczy można uzyskać w temacie:

Skrypty dla tego klienta można znaleźć na poniższych stronach:

TinTin++

Rozbudowany klient mudowy mający swoje grono fanów na Arkadii. Otwartoźródłowy.

Windows:

MUSHclient

Bardzo rozbudowany klient mudowy. Na licencji freeware.

cMUD

Bodajże najświeższy klient. Posiada cała funkcjonalność zMUDa za to jest znacznie szybszy. Stosunkowo łatwe skryptowanie oraz dokładny help. Klient jest płatny, ale można ściągnąć 30-dniową, darmową wersję próbną ze strony [1].

zMUD

Poprzednik cMUD-a. Wciąż ma liczne grono fanów. Bardzo stara wersja 4.62 została uwolniona z licencji shareware (płatnej). Jego ogromną zaleta jest popularność i jego znajomość przez graczy. Łatwo uzyskać pomoc praktycznie w każdym problemie.

 • zMUD pomoc Temat na forum Arkadii związany z zMUD-em.

Arkdisk

Od 2004 roku praktycznie nieaktualizowany, a szkoda. To dostosowane i oskryptowane pod kątem Arkadii oprogramowanie MudMaster 2000, gotowe do gry. Od czasu ostatniej aktualizacji programu Arkadia ogromnie się zmieniła. Autorstwa Kulinga.

 • Arkdisk2011. Garść informacji i temat reanimacji Arkdiska na forum Arkadii.

Inne

W związku z rozwojem usług sieciowych także w telefonach komórkowych i innych urządzeniach multimedialnych, możliwe jest także korzystanie z Arkadii przy wykorzystaniu przykładowo smartphone'a czy iPoda. Istnieją już wyspecjalizowane aplikacje pełniące funkcję mudclientów, lecz technologia ta jest jeszcze stosunkowo mało popularna i zostanie szerzej omówiona w przyszłości.

Użytkownicy takich systemów jak Linux, BSD mogą poszukać klientów mudowych w repozytoriach i portach swoich systemów np. GnomeMud, kMuddy etc.

Zobacz też

Przypisy


Linki zewnętrzne