Pieniądze

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Waluta

Najpopularniejszym środkiem płatniczym w świecie Arkadii są monety wykonane z cennych metali. Najmniej wartościową monetą jest moneta miedziana. Cenniejszą od niej jest srebrna, warta 12 miedziaków. Dalej jest złota moneta, odpowiadająca 20 srebrnym monetom. Najcenniejszą, a także najrzadziej spotykaną monetą jest moneta mithrylowa, której wartość to 100 złotych monet.

W skrócie wygląda to tak:

  • miedziane monety (najdrobniejszy nominał)
  • srebrne monety, 1 sr = 12 mdz
  • złote monety, 1 zł = 20 sr = 240 mdz
  • mithrylowe monety, 1 mtr = 100 zł = 2000 sr = 24000 mdz

W różnych regionach stosuje się w rozmowach różne nazwy na pieniądze, ale same monety i system jest wszędzie taki sam. Na przykład w Redanii można usłyszeć o złotych koronach, w Temerii o złotych orenach, w okolicy Cintry o złotych dukatach, w Tilei czy Nilfgaardzie – o złotych florenach. Jest to inwencja graczy, chcących ubarwić rozmowy handlowe.

Sposoby zarabiania pieniędzy

Na Arkadii istnieje wiele sposobów zarabiania pieniędzy. Już dla początkujących postaci dostępne są proste metody na przykład:

W miarę rozwoju postaci coraz bardziej opłacalne stają się inne formy zarobku:

W wielu powyższych zajęciach można się specjalizować i szkolić, po znalezieniu nauczyciela lub stowarzyszenia, które zajmuje się danym fachem.

Sposoby wydawania pieniędzy

Najważniejsze drogi pożytkowania pieniędzy to długofalowa inwestycja, jaką jest trening umiejętności. Pieniądze można przechowywać w depozycie w banku. Poza tym na Arkadii monet można się pozbyć na mnóstwo innych celów, na przykład:

Bardzo bogate osoby mogą wydawać swój majątek choćby na:

Nieprzewidywane w najbliższej przyszłości, problematyczne, ale rozważane w różnych momentach historii Arkadii, są:

  • Domy dla postaci
  • Unikatowy ekwipunek od kowali
  • Tytuły (szlacheckie lub inne) dla postaci
  • Specjalne przywileje dla stowarzyszeń

Banki

Banki umożliwiają denominację lub rozmienienie posiadanych monet. Niektóre oferują również wpłatę i wypłatę pieniędzy na konto bankowe. Wpłacać i wypłacać pieniądze można tylko w tej samej filii banku. Prowizja jest pobierana tylko przy wpłacie monet na konto i wynosi 10%, wpłacone pieniądze zamieniane są na możliwie najwyższe nominały, istnieje jednak możliwość wyboru rodzaju wypłacanych monet. W lutym 2011 roku w bankach umożliwiających deponowanie monet, udostępniona została również dla graczy możliwość wykupienia skrzynek depozytowych, w których można przechowywać różne przedmioty. 16 września 2016 dokonano kolejnej zmiany w systemie bankowym. Zniknęły konta bankowe per se. Za to w niektórych bankach można od tamtego czasu otworzyć skrytkę bankową (jednorazowo z możliwością powiększenia) by przechowywać w niej swoją własność (monety, klejnoty czy ekwipunek).

Poniższe tabele zawierają spis banków Arkadii wraz z obowiązującymi w nich prowizjami.

Domena Imperium
BANK Denominacja Depozyt
Athel-Loren5%
Averheim8%
Campogrotta5%NIE
Ebino5%TAK
Karak Varn5%TAK
Kraina Zgromadzenia8%TAK
Kreutzhofen8%NIE
Nuln3%TAK
Twierdza Slaanesha8%
Quenelles5%TAK
Toscania5%
Ubersreik8%
Varieno8%
Zakon Sigmara8%


Domena Ishtar
BANK Denominacja Depozyt
Ard Skellige8%
Baccala5%TAK
Carbon3%TAK
Craag Ros5%
Daevon5%TAK
GuletaTAK
Hagge5%NIE
Maribor5%NIE
Mons Arx5%
Novigrad3%TAK
Oxenfurt5%
Rinde5%TAK
ScalaTAK
Wyzima3%TAK
Val'Kare8%

Linki