ArkadiaWiki:Jak edytować stronę

Z ArkadiaWiki
Wersja z dnia 17:49, 11 cze 2007 autorstwa Nastmar (dyskusja | edycje) (dodałem linijkę o ściągawce :])
Jump to navigation Jump to search

Niniejszy serwis służy do udostępniania rzetelnych informacji na temat MUDa Arkadia. Artykuły mogą edytować zarówno czarodzieje (twórcy świata Arkadii) jak i sami gracze.

Tworzenie nowych artykułów

Aby utworzyć nowy artykuł na ArkadiaWiki, powinieneś najpierw zarejestrować swoją nazwę użytkownika. Powinno nią być imię Twojej głównej postaci na Arkadii.

Edytować artykuł możesz na dwa sposoby:

  • klikając na czerwony odnośnik (Wiki samo przejdzie w stan edycji) - kolor czerwony odnośnika oznacza, że hasło nie zostało jeszcze opisane
  • klikając zakładkę "edytuj", widoczną w górnej części przeglądanego hasła, co spowoduje przejście w stan edycji artykułu

Składnia Wiki

O tym jak modyfikować strony serwisu, formatować tekst, wstawiać grafiki, i umieszczać odnośniki do innych haseł dowiesz się z artykułu Formatowanie tekstu na Wikipedii.

Tutaj niebawem powinna powstać jakaś mała ściągawka z podstawowej składni, dla ujednolicenia naszych wpisów.

Wspólne tworzenie

Nie bój się edytować! Wspólne tworzenie pozwala opisywać wszystko szybciej, składniej i bardziej obiektywnie. Dlatego jeśli widzisz gdzieś literówkę czy błąd stylistyczny - nie wahaj się poprawić. Jeśli uważasz, że brakuje jakiegoś działu - dopisz go! (nie zapomnij o opisaniu zmian w odpowiednim polu)

Jest dość oczywistym, że jedna osoba nie może prowadzić całej encyklopedii. Ideą stojącą za możliwością wspólnego edytowania artykułów jet obiektywizm i neutralność poglądów na dany temat. W dobrym zwyczaju (choć nie jest to oczywiście żadnym wymogiem - ale pomoże nam wszystkim wspólnie tworzyć serwis ArkadiaWiki) jest:

  1. Wpisywanie swoich uwag do działu "Dyskusja" w danym haśle, jeśli wydaje ci się, że w artykule czegoś brakuje a jednocześnie nie chcesz lub nie czujesz się wystarczająco kompetentny by go edytować (kliknij "Dyskusja" a następnie "+" obok pola "Edytuj" aby dodać wiadomość).
  2. Podpisywanie się pod tymi uwagami - możesz to uczynić, wpisujac w polu edycji:
    --~~~~
    Spowoduje to umieszczenie twojego podpisu wraz z datą i czasem.
  3. ZAWSZE wypełnianie pola "Opis zmian", zwłaszcza w przypadku edytowania czyjegoś artykułu
  4. Pozostawianie wszelkich kłótni i waśni poza serwisem ArkadiaWiki. Jeśli masz coś konstruktywnego do przekazania, korszystaj z działów "Dyskusja". Jeśli chcesz się kłócić - skontaktuj się z przeciwnikiem na GG/ICQ/maila.
  5. Jeśli uważasz, że dany artykuł wymaga solidnego dopracowania i chcesz żeby szybko ktoś się tym zajął, możesz umieścić w czasie edycji następujący znacznik (najlepiej na samym początku artykułu):
    {{edycja|Tutaj krótki opis tego, co trzeba zrobić.}}
    Albo jeszcze lepiej:
    {{edycja|Tutaj krótki opis tego, co trzeba zrobić.<br/>--~~~~}}
    Spowoduje to wyświetlenie następującej tabelki (podpis będzie oczywście twój):
    Gnome-devel.svg.png
    Ten artykuł wymaga edycji.
    Tutaj krótki opis tego, co trzeba zrobić.
    --Nastmar 15:47, 11 cze 2007 (CEST)
    Zajrzyj na stronę dyskusji i pomóż w redagowaniu go.


Savoir-vivre

Jeśli możesz, staraj się pisać obiektywnie i neutralnie - to zwiększy wiarygodność pisanych przez Ciebie artykułów, a podawane przez Ciebie informacje staną się rzetelne i pozbawione zbędnych emocji.

Nie podpisuj się pod artykułami (chyba że treścią CAŁEGO artykułu jest cytat, dobrze oddający definicję hasła) - pamiętaj że Twój artykuł może edytować każdy, i dopisywanie listy autorów pod spodem mija się z celem. Od tego jest zakładka "Historia i autorzy" przy każdym haśle.

Pamiętaj, że serwis ArkadiaWiki powstał dla graczy. Każdy może go edytować, a dobry (sprawdzony w Wikipedii) system kontroli wersji pozwala na obiektywną i demokratyczną kontrolę tego, co zostaje tutaj udostępnione. W dobrym tonie jest edycja taka, która ma na celu polepszenie jakości informacji, nie pogorszenie ich. Wszelkie działania w złej wierze będą szybko naprawiane.

Ponadto mogą się też przydać następujące porady:


Pamiętaj, że Twoja praca posłuży wielu przyszłym pokoleniom Graczy!