ArkadiaWiki:Jak edytować stronę

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Niniejszy artykuł jest pewnym zebraniem i streszczeniem treści oraz uwag znajdujących się w różnych działach Pomocy Wikipedii. W żadnym wypadku nie są to zasady pisania artykułów – aczkolwiek mają na celu poprawienie komunikacji między poszczególnymi twórcami i sprawniejszą wspólną edycję haseł.


Nie musisz umieć tworzyć pięknych, przyprawiających o zawrót głowy artykułów – w pierwszej kolejności koniecznie przeczytaj jak wspólnie tworzyć.


Serwis ArkadiaWiki służy do udostępniania rzetelnych informacji na temat MUDa Arkadia. Artykuły mogą edytować zarówno czarodzieje (twórcy świata Arkadii) jak i sami gracze.


Tworzenie nowych artykułów

Aby utworzyć nowy artykuł na ArkadiaWiki, powinieneś najpierw zarejestrować swoją nazwę użytkownika. Powinno nią być imię Twojej głównej postaci na Arkadii – pamiętaj, byś zawsze przestrzegał zasad serwisu.

Edytować artykuł możesz na kilka sposobów:

 • klikając na czerwony odnośnik (Wiki samo przejdzie w stan edycji) – kolor czerwony odnośnika oznacza, że hasło nie zostało jeszcze opisane
 • klikając zakładkę Edytuj, widoczną w górnej części przeglądanego hasła, co spowoduje przejście w stan edycji artykułu
 • klikając link Edytuj przy tytule danej części artykułu (zazwyczaj po prawej stronie), co spowoduje przejście w stan edycji tylko tej jednej części


Zanim zdecydujesz się edytować artykuł, przejrzyj koniecznie zakładkę Dyskusja oraz Historia i autorzy. Może to oszczędzić wiele pracy, zarówno tobie jak i innym.


Składnia Wiki

Formatowanie tekstu

Tutaj znajduje się niezbędna ściągawka (powinna w zupełności wystarczać):

Formatowanie tekstu na ArkadiaWiki


Tworzenie linków

Linki pozwalają zorientować się w zawartości naszej encyklopedii, zobaczyć jakie artykuły już są, a jakie czekają na swoich autorów.


Linki do stron ArkadiaWiki

Aby stworzyć link do innego hasła w ArkadiaWiki, należy objąć to hasło dwoma kwadratowymi nawiasami z lewej i z prawej strony, czyli tak: [[Hasło]] (hasło jest jednocześnie tytułem strony w serwisie).

Po zapisaniu i odświeżeniu strony zobaczysz link (albo po kliknięciu „Podgląd” przy edycji). Jeśli strona, na którą link wskazuje nie istnieje w bazie danych, za stworzonym linkiem pojawi się znak zapytania albo link przybierze inny kolor niż normalnie (to zależy od odpowiedniej opcji z twoich preferencji).

Linki mogą zawierać zmieniony opis tworzony przez dodanie znaku pionowej kreski „|” i opisu wewnątrz nawiasów kwadratowych. Można to wykorzystać do tworzenia linków opisanych prawidłową formą gramatyczną, a jednocześnie wskazujących bezpośrednio na właściwą stronę, na przykład:

Mamy zdanie:

To jest strona główna oprogramowania wiki przeznaczonego dla Arkadii.

a chcemy utworzyć link do strony „Arkadia” (nie „Arkadii”), robimy to w ten sposób:

To jest strona główna oprogramowania wiki przeznaczonego dla [[Arkadia|Arkadii]].

w efekcie dostajemy:

To jest strona główna oprogramowania wiki przeznaczonego dla Arkadii.

Dzięki temu mamy właściwą formę gramatyczną oraz prawidłowy link.

Na koniec kilka ważnych uwag do linkowania:

 1. Nie wstawiaj linków, gdzie popadnie. Jeśli nie jesteś pewien, czy hasło, do którego wstawisz link, będzie miało przynajmniej kilkanaście linijek opisu to – o ile nie jest to ważna definicja (jak np. AoB) – zrezygnuj z linkowania, opisując hasło w pisanym przez siebie artykule (chyba że nie ma możliwości umieszczenia takiego opisu).
 2. Pamiętaj, że znacznie łatwiej podzielić rozbudowany artykuł na mniejsze, niż skleić porozrzucane małe artykuły w jeden duży.
 3. Prawie każdy artykuł powinien należeć do odpowiedniej kategorii. O tym jak używać kategorii – przeczytaj dalej w artykule.


Linki do imion postaci

Uwaga:

Kwestia linkowania imion jeszcze może nie być do końca jasna – pojawiło się kilka dyskusji w różnych artykułach na ten temat. Biorąc pod uwagę fakt, że część wymienianych postaci już nie istnieje w świecie Arkadii, ale zasługuje na opisanie, a także fakt, że jedno konto na Arkadii może zawierać więcej niż jedną wartą wzmianki postać, prawdopodobnie najlepszym sposobem utworzenia linku do postaci jest użycie zwykłej składni linkowania:
[[Imię postaci|Właściwa odmiana]]


Jeśli mimo wszystko chcesz stworzyć link dla imienia postaci z Arkadii (gdzie będzie się znajdował jej opis, życiorys, czy cokolwiek) do strony użytkownika ArkadiaWiki, możesz to zrobić w taki sposób:

O [[Użytkownik:Corvald|Corvaldzie]] można powiedzieć tak: żył krótko, ale treściwie.

Da to taki efekt:

O Corvaldzie można powiedzieć tak: żył krótko, ale treściwie.

W ten sposób jeśli ktoś założy konto na ArkadiaWiki i stworzy w nim swoją stronę, link od razu stanie się aktywny i będzie kierował właśnie do jego strony. Pamiętaj jednak że tworzenie takich odnośników dla postaci, które już nie grają lub mają inne nazwy profili na ArkadiaWiki, mija się z celem – lepiej wówczas użyć zwykłego dolinkowania.

Linki do innych stron

Czasem zajdzie potrzeba, aby umieścić w swoim opisie link do zewnętrznego adresu – nie w obrębie ArkadiaWiki.

Należy po prostu wpisać literalnie adres strony na zewnętrznym serwerze:

http://arkadia.rpg.pl

co da na stronie taki efekt

http://arkadia.rpg.pl

Można zapobiec wyświetlaniu adresu (np. gdy jest wyjątkowo „brzydki”) umieszczając go w pojedynczych nawiasach kwadratowych

[http://arkadia.rpg.pl]

takie wystąpienia będą wtedy numerowane kolejnymi liczbami

[1]

Takim linkom też można dawać opis – należy umieścić link w pojedynczych kwadratowych nawiasach, a po spacji wpisać ów opis

[http://arkadia.rpg.pl Strona MUD-a Arkadia]

co będzie wyglądać tak

Strona MUD-a Arkadia

Linki zagnieżdżone

Tutaj pojawi się tekst o linkach zagnieżdżonych i kiedy należy je stosować.


Linki do stron kategorii

Aby umieścić odnośnik do strony kategorii należy zastosować specjalną składnię. Jeśli napiszemy [[Kategoria:Pomoc]] to dodamy bieżący artykuł do kategorii Pomoc. A my chcemy podać link do tej kategorii (tak jak w poprzednim zdaniu zostało to zrobione). Jak to zrobić?

Bardzo prosto – link do kategorii umieszczamy przez:

[[:Kategoria:Nazwa kategorii]]

Oczywiście zasady linkowania są takie jak zawsze, można więc napisać:

[[:Kategoria:Nazwa kategorii|Właściwa odmiana]]

Jeśli chcemy aby link nie zawierał przedrostka „Kategoria:”, wówczas albo skorzystamy z powyższej składni, albo możemy zastosować następujący trik:

[[:Kategoria:Nazwa kategorii|]]

Spowoduje to utworzenie linku bez przedrostka (przestrzeni nazw).

Wymienione konstrukcje pozwalają umieszczać w danym artykule linki do kategorii pokrewnych oraz robić zestawienia kategorii, jak to jest zrobione na stronie głównej ArkadiaWiki.


Szablony

Czasem chcemy umieścić w treści artykułu informację dla innych autorów – np. propozycję edycji z wyszczególnieniem, co trzeba wyedytować. Ponieważ takie informacje przewijają się przez wiele artykułów, stosuje się znaczniki zwane szablonami. Wstawienie takiego znacznika w treść artykułu spowoduje zastąpienie go (znacznika) jakąś ustaloną treścią, czasem także przypisanie danego artykułu do określonej kategorii, etc..

Składnia takiego znacznika wygląda tak:

{{nazwa szablonu}}

Niektóre szablony zezwalają na podanie im dodatkowych parametrów, co realizuje się tak:

{{nazwa szablonu|parametr1|parametr2}}

Najważniejsze szablony które powinieneś umieć wykorzystać to:

Stub

Szablon Stub (stosować gdy artykuł jest opisany zdawkowo lub w ogóle nieopisany) – służy do zaznaczenia, że dany artykuł jest jedynie zalążkiem, zachęcając do wspólnej edycji, dopisuje stronę do odpowiedniej kategorii:

Applications gray.jpg
To jest jedynie zalążek artykułu.
Ten artykuł jest jedynie zalążkiem. Jeśli potrafisz, rozbuduj go.
(Nie zapomnij zajrzeć wcześniej na stronę dyskusji).

Sekcja stub

Szablon Sekcja stub (stosować gdy sekcja jest opisana zdawkowo lub w ogóle nieopisana) – służy do zaznaczenia, że dana sekcja artykułu jest jedynie zalążkiem, zachęcając do wspólnej edycji, dopisuje stronę do odpowiedniej kategorii:

Applications gray.jpg
To jest jedynie zalążek sekcji.
Ta sekcja jest jedynie zalążkiem. Jeśli potrafisz, rozbuduj ją.
(Nie zapomnij zajrzeć wcześniej na stronę dyskusji).

WEdycji

Szablon WEdycji (stosować gdy autor artykułu ma zamiar w ciągu kilku kolejnych dni przeprowadzić gruntowną modernizację i edycje innych użytkowników poszłyby na marne) – służy do poinformowania innych autorów Wiki o tym, że autor ma zamiar przeprowadzić gruntwne zmiany w treści arytkułu; z tekstem proszącym o brak ingerencji do czasu ukończenia tej przebudowy:

Under construction icon-blue.svg.png
Przeprowadzana jest gruntowna przebudowa tego artykułu.
Aby zapobiec konfliktom edycji inni użytkownicy proszeni są o niedokonywanie w nim zmian do czasu usunięcia tego komunikatu lub skontaktowanie się z użytkownikiem Nazwa użytkownika.

Edycja

Szablon Edycja (stosować gdy w artykule należy poprawić konkretną rzecz) – służy do poinformowania innych autorów Wiki o tym, jakie należy wrowadzić zmiany do danego artykułu, dopisuje stronę do odpowiedniej kategorii:

Gnome-devel.svg.png
Ten artykuł wymaga edycji.
Tutaj można umieścić krótkie sprecyzowanie.
Zajrzyj na stronę dyskusji i pomóż w redagowaniu go.

Odnowa

Szablon Odnowa (stosować gdy artykuł zawiera tyle błędów lub jest tak źle zrobiony, że najlepiej będzie go napisać od nowa) – służy do poinformowania innych autorów Wiki o tym, że dany artykuł należy napisać od nowa (dopisuje stronę do odpowiedniej kategorii); dobrze poinformować w dyskusji artykułu, dlaczego tak uważasz:

Crystal kword.png
Ten artykuł może wymagać napisania od nowa.
Zajrzyj na stronę dyskusji i pomóż w jego reedycji.


Usun

Szablon Usun (stosować gdy artykuł łamie zasady serwisu, nie jest już potrzebny lub z innych powodów powinien zostać usunięty) – służy do poinformowania osób administrujących ArkadiaWiki o tym, że dany artykuł powinien być niezwłocznie usunięty (autmatycznie dopisuje stronę do specjalnej kategorii by ułatwić administratorom zajmowanie się takimi sprawami):

Files delete.jpg
Ten artykuł został zgłoszony do usunięcia.<br\>Możliwe, że nie spełnia zasad serwisu ArkadiaWiki lub zawiera treści, które nie powinny się znaleźć w tym miejscu. Jeśli masz wątpliwości, zajrzyj na stronę dyskusji.


Spis wszystkich dostępnych szablonów wraz z opisami użycia w serwisie ArkadiaWiki znajdziesz tutaj.


Kategorie

Gdy liczba artykułów rośnie, może się w pewnym momencie okazać, że trafienie do odpowiedniego artykułu staje się bardzo trudne. Niemożliwym jest też robienie ciągle aktualnej listy artykułów z podziałem na sekcje, bo – nawet przy takiej mocy twórczej – nikt temu nie podoła na dłuższą metę. Dlatego warto wykorzystać pewien mechanizm Wiki, który umożliwia łatwą segregację i zestawienie artykułów ze względu na kategorie.

Podstawowym celem tworzenia kategorii jest ułatwianie przeglądania encyklopedii odwiedzającym, a przy okazji ułatwienie autorom doglądania interesujących ich działów wiedzy o Arkadii. Dlaczego ułatwieniem? Dlatego, że strony kategorii poza zwięzłym opisem, zawierają wszystkie artykuły, które przynależą do danej kategorii! Przykład: Kategoria Pomoc.

Prawie każdy artykuł powinien mieć swoją kategorię.

Dodawanie kategorii

Kategorię artykułu ustawiamy przez umieszczenie w nim (najlepiej na końcu tego artykułu) specjalnego znacznika (to nie jest link):

[[Kategoria:Nazwa kategorii]]

Spowoduje to dodanie danego artykułu do kategorii Nazwa kategorii.

Przykład:

Jeśli w tekście artykułu wpiszemy [[Kategoria:Pomoc]], wówczas nie pojawi się żaden link. Zamiast tego, artykuł ten zostanie przypisany do kategorii Pomoc. Efekt takiego zabiegu widać na przykład u dołu niniejszego artykułu.

Kategorie, do których należy strona, są wyświetlane w lewym dolnym rogu tej strony niezależnie od tego, w którym miejscu na stronie [[Kategoria:Pomoc]] zostało wpisane. Aby jednak zachować porządek, należy sekcję z kategoriami umieścić na końcu hasła.

Strony oraz kategorie mogą być przypisane do więcej niż jednej kategorii. Zatem, jeśli jakieś hasło kwalifikuje się do więcej niż jednej kategorii, wystarczy w jego treści (na końcu) umieścić dwa lub więcej takich znaczników.

Jeśli widzisz, że artykuł nie został dodany do żadnej kategorii
– sprawdź do jakiej powinien należeć i umieść go tam.

Opisywanie kategorii

Nowa, nie istniejąca wcześniej kategoria powinna być opisana. Strona tej kategorii jest taką samą stroną jak w każdym innym przypadku. Z tą jedynie różnicą, że pod jej treścią znajduje się wykaz wszystkich podkategorii oraz haseł przynależących do kategorii.

Każda kategoria powinna być opisana, żeby użytkownicy wiedzieli, czy właściwie „podpinają” swoje hasła, i czy nie potrzebują nowej kategorii. Możesz opisać nieopisaną kategorię klikając link do jej strony u dołu dodanego do niej artykułu, odnajdując ją w spisie wszystkich kategorii, lub znajdując ją wewnątrz hierarchii. Edytuje się ją tak samo jak zwykłe hasło – postaraj się żeby opis był zwięzły i dokładny.

Możesz daną kategorię – podobnie jak artykuł – ustawić jako podkategorię innej kategorii. Robi się to analogicznie jak przy dodawaniu kategorii do artykułu (tylko trzeba wyedytować stronę danej kategorii), na dole dopisując [[Kategoria:Nazwa kategorii nadrzędnej]].

Hierarchizacja

Należy dążyć do tego aby kategorie były maksymalnie zhierarchizowane. Znaczy to że kategorii najwyższego poziomu powinno być jak najmniej.

Bardzo ważne jest także aby artykuły wchodziły TYLKO do najbardziej szczegółowych kategorii.

I tak (naginając nieco przykład, bo nie dotyczy Arkadii, ale dobrze oddaje sens hierarchizacji), artykuł Opowieści o pilocie Pirxie nie powinien należeć do kategorii „Literatura”, „Utwory literackie”, czy też „Literatura polska”, raczej do kategorii „Polskie utwory fantastyczne”, a najlepiej jego jedyną kategorią powinna być kategoria „Utwory fantastyczne Stanisława Lema”.

Kategorią główną serwisu ArkadiaWiki jest Kategoria główna, natomiast kategorie dotyczące samej Arkadii, zależności wewnątrzmudowych itp. powinny przynależeć do podkategorii ArkadiaWiki.

Więcej o kategoriach przeczytasz tutaj:

Wikipedia:Kategoryzacja
Wikipedia:Kategorie

Obrazki

Aby wstawić obrazek, najpierw musisz go wysłać na serwer ArkadiaWiki, poprzez widoczny po lewej stronie link Prześlij plik. Gdy już to uczynisz, możesz w prosty sposób w artykule umieścić swój obrazek, używając składni o takiej postaci:

[[Grafika:Nazwa pliku|Opcje|Opis]]
Nazwa pliku
dokładny tytuł pliku z jakim obrazek zostały przesłany na serwer (musi zawierać rozszerzenie pliku).
Opcje
do wyboru thumb, frame, left, right, center i rozmiar obrazka w pikselach (rozmiar jest skalowany do szerokości) podany z przyrostkiem px. Opcji można podać kilka odzielając je znakiem pionowej kreski „|”, w dowolnej kolejności.
Możesz zatem użyć np. [[Grafika:Nazwa jakiegoś pliku.jpg|center|200px]]. Pamiętaj jednak że podając rozmiar obrazka (szerokość) w pikselach, determinujesz jego wygląd także na komputerach o innej niż Twoja, rozdzielczości ekranu.
Opis
dowolny tekst, który będzie dołączony do obrazka, może on także zawierać linki wewnętrzne i zewnętrzne. Aby opis był widoczny poniżej obrazka należy użyć opcji thumb lub frame (w przeciwnym wypadku jest widoczny jedynie po najechaniu na obrazek).
 • Opcje thumb i frame powodują otoczenie obrazka szarą ramką z możliwością dodania tekstu pod zdjęciem w ramce. Thumb dodatkowo powoduje zmniejszenie obrazka do ustalonego z góry rozmiaru, który wynosi standardowo 180 pikseli.
 • Opcje left i right powodują, że tekst będzie opływał dany obrazek odpowiednio z prawej i z lewej strony. Przy opcji center obrazek nie będzie opływany tekstem.

Bardzo dobrym zwyczajem jest używanie formy:

[[Grafika:jakiś plik.jpg|thumb|right|Opis obrazka]]

Powoduje to zmniejszenie obrazka do rozmiarów, które nie będą przeszkadzały przy czytaniu artykułu, przesunięcie go do prawej strony, oraz podpisanie go wyznaczonym opisem. Jeśli użytkownik zechce obejrzeć go w całej okazałości – wystarczy że kliknie.

Więcej o umieszczaniu obrazków znajdziesz tutaj.


Przestrzenie nazw

Tutaj powstanie niebawem krótki opis dotyczący wykorzystywania przestrzeni nazw.


Wspólne tworzenie

Edytuj śmiało! Wspólne tworzenie pozwala opisywać wszystko szybciej, składniej i bardziej wielostronnie. Jeśli uważasz, że czegoś brakuje – jesteś być może najlepszą osobą, by to dopisać! Jeśli widzisz gdzieś literówkę czy błąd stylistyczny – jesteś zawsze właściwą osobą, by to poprawić!

Przy każdej edycji pojawia się (przed tekstem o prawach autorskich) ostrzeżenie po angielsku, które można przetłumaczyć w taki sposób:

Pamiętaj, że wszelki wkład w serwis ArkadiaWiki może być edytowany, zmieniany, lub usunięty przez inne osoby biorące udział w tworzeniu serwisu. Jeśli nie chcesz żeby twój tekst był bezlitośnie edytowany, nie udostępniaj go tutaj.

Oznacza to jedynie tyle, abyś nie przywiązywał się zbytnio do zawartości swojego artykułu. Mogą znaleźć się osoby, które chcą jeszcze udoskonalić twój artykuł pod względem wyglądu lub treści – i zmienią go. Zaufaj idei Wiki i innym użytkownikom: przychodzą tu zwykle z najlepszymi intencjami.

Dlatego nie obstawaj uparcie tylko przy swojej wizji: spróbuj zrozumieć przyczyny i charakter odmiennych spojrzeń, z dystansem, ale śmiało wchodź w dyskusje, przedstawiaj konstruktywne argumenty, staraj się wypracować consensus. Najlepiej skupić się na tym, co łączy, a nie co dzieli – dwie sprzeczne wizje tematu można zawsze zaproponować obok siebie, jako alternatywne spojrzenia.


Dyskusje

Jeśli nie chcesz lub nie możesz edytować artykułu, ale masz do niego uwagi – dobrym miejscem do wypowiedzenia się jest zakładka „Dyskusja” danego hasła. Możesz tam wpisywać swoje komentarze i pomysły, jak możnaby ulepszyć artykuł. To też właściwe miejsce na szersze wyjaśnianie dokonywanych przez siebie edycji, zwłaszcza poważnych, oraz konstruktywne przekonywanie innych do swojego punktu widzenia na kształt ArkadiaWiki.

 • aby dodać swój komentarz do dyskusji w prosty sposób, kliknij zakładkę Dyskusja a następnie + obok zakładki Edytuj

Każda zarejestrowana osoba ma dostęp do swojej osobistej strony dyskusyjnej (strony dyskusji użytkownika), która może służyć do komunikowania się z innymi użytkownikami. Ma ona jedną szczególną, ale jakże użyteczną cechę – jeśli w twojej dyskusji pojawi się nowy wpis, na górze ArkadiaWiki pojawi się kolorowa ramka z powiadomieniem i linkiem.

Dobrym obyczajem jest używanie automatycznego podpisu pod wypowiedziami w dyskusjach.

 • Pisząc ~~~ wyświetlimy login: Login
 • Pisząc ~~~~ wyświetlimy login, aktualny czas i datę: Login 13:37, 14 lip 2005 (CEST)
 • Pisząc ~~~~~ wyświetlimy aktualny czas i datę: 13:37, 27 maj 2005 (CEST)

Jest dość oczywistym, że jedna osoba nie może prowadzić całej encyklopedii. Ideą stojącą za możliwością wspólnego edytowania artykułów jet obiektywizm i neutralność poglądów na dany temat. W dobrym zwyczaju (choć nie jest to oczywiście żadnym wymogiem – ale pomoże nam wszystkim wspólnie tworzyć serwis ArkadiaWiki) jest, w Dyskusjach:

 • zapełnianie stron od góry do dołu – swoje komentarze należy zawsze dodawać na koniec innych wpisów. Dzięki temu łatwiej jest podążać za wątkiem dyskusji.
 • podpisywanie swoich komentarzy
 • kasowanie własnych, krzywdzących innych wypowiedzi i jednocześnie nie kasowanie wypowiedzi innych
 • podsumowywanie bardzo długich dyskusji i usuwanie nieaktualnych wpisów (np. gdy zaproponowane zmiany zostały już wprowadzone)


Edycje

Pamiętaj, że na ArkadiaWiki wszyscy pracujemy wspólnie. Z tego powodu postarajmy się wszyscy pracować w taki spoób, który ułatwiałby pracę innym osobom. Odnosi się to zarówno do kwestii samych edycji, jak i (a być może przede wszystkim) uzasadniania i dokumentowania wprowadzanych zmian.

Z tego powodu:

 • ZAWSZE wypełniaj pola „Opis zmian”, zwłaszcza w przypadku edytowania czyjegoś artykułu – pozwala to na znacznie lepszą kontrolę wersji (ten opis widać w zakładce „Historia i autorzy” danego artykułu).
 • Pozostaw wszelkie kłótnie i waśni poza serwisem ArkadiaWiki. „Dyskusja” to miejsce konstruktywnych sporów. Jeśli chcesz się kłócić personalnie – skontaktuj się z przeciwnikiem na GG/ICQ/maila. Sprzeczne wizje zawsze można przedstawić obok siebie, jako alternatywne spojrzenia. Jeśli temat jest szczególnie gorący, może same kontrowersje zasługują na osobny, szczegółowy artykuł?
 • Stosuj szablony. Jeśli uważasz, że dany artykuł wymaga solidnego dopracowania i chcesz żeby szybko ktoś się tym zajął, możesz umieścić w czasie edycji (najlepiej na samym początku artykułu): {{edycja|Tutaj krótki opis tego, co trzeba zrobić.}}. Albo jeszcze lepiej: {{edycja|Trzeba zrobić to i to, bo bla bla.<br/>--~~~~}}. Spowoduje to wyświetlenie odpowiedniej tabelki (podpis będzie oczywście twój):
  Gnome-devel.svg.png
  Ten artykuł wymaga edycji.
  Trzeba zrobić to i to, bo bla bla.
  --Login 15:47, 11 cze 2007 (CEST)
  Zajrzyj na stronę dyskusji i pomóż w redagowaniu go.


Savoir-vivre

Jeśli możesz, staraj się pisać wielostronnie i bez oceniania – to znacznie zwiększy wiarygodność Twoją i pisanych przez Ciebie artykułów.

Nie podpisuj się pod artykułami (chyba że treścią CAŁEGO artykułu jest cytat, dobrze oddający definicję hasła) – pamiętaj że Twój artykuł może edytować każdy, i dopisywanie listy autorów pod spodem mija się z celem. Od tego jest zakładka „Historia i autorzy” przy każdym haśle.

Pamiętaj, że serwis ArkadiaWiki powstał dla graczy. Każdy może go edytować, a dobry (sprawdzony w Wikipedii) system kontroli wersji pozwala na obiektywną i demokratyczną kontrolę tego, co zostaje tutaj udostępnione. W dobrym tonie jest edycja taka, która ma na celu polepszenie jakości informacji (zwróć uwagę, że nie chodzi tu o udostępnianie WSZELKICH informacji dotyczących MUDa), nie pogorszenie ich. Wszelkie działania w złej wierze będą szybko naprawiane.

Ponadto mogą się też przydać następujące porady:


Pamiętaj, że Twoja praca będzie pomagała wielu przyszłym pokoleniom Graczy!