Truwerzy: Różnice pomiędzy wersjami
(Procedura wyborcza) |
|||
Linia 23: | Linia 23: | ||
== Egzaminy == | == Egzaminy == | ||
Każdy truwer ma obowiązek złożenia trzech pieśni na rok. W przeciwnym wypadku zostanie skreślony z listy Truwerów, jako osoba nie pełniąca swej natchnionej sztuki. | Każdy truwer ma obowiązek złożenia trzech pieśni na rok. W przeciwnym wypadku zostanie skreślony z listy Truwerów, jako osoba nie pełniąca swej natchnionej sztuki. | ||
+ | |||
+ | Fragment oryginału uchwały przedstawionej w roku 2007, przyjętej przez aklamacje członkow klubu: | ||
1. Forma Egzaminow. | 1. Forma Egzaminow. |
Wersja z 02:28, 13 sie 2007
Wstęp
Truwerzy to klub zrzeszający bardów, skaldów i minstrelów, a także wszelkich osobników, dla których ważną i istotną częścią życia jest muzyka i poezja. Mimo luźnego charakteru klubu jego członkowie są zobowiązani do ciągłej aktywności twórczej, podlegającej corocznej weryfikacji.
Historia
Gdzieś w mrokach dziejów, gdy pierwsze rasy odkryły co to muzyka, a potem wpadły na pomysł, że można na tym zarabiać, należy szukać początków historii. Choć od dawna po świecie chodzą wszelkiej maści grajkowie, poeci i naciągacze bez talentu, to pierwsze skupiska poetów powstały po przybyciu elfów. Wrodzona im delikatność i dobry smak wniosły wiele do poezji i muzyki, choć niektóre rasy zostały przy własnym repertuarze, jak choćby krasnoludy. Dopiero przybycie ludzi i otwarcie Katedry Truwerstwa i Poezji w Oxenfurcie pozwoliło na zapanowanie nad poezją śpiewaną i wymianę utworów, tudzież modnych trendów. To stąd wyszło wielu słynnych na cały świat artystów. Do dziś są poszukiwane nowe talenty, które będą chciały poszerzać swoje horyzonty umysłowe i wnieść coś od siebie do sztuki.
Instrumenty
Wydział Truwerstwa i Poezji kształci studentów w grze na bębnie, cymbałach, dudach, fletni, lirze, rogu, oraz lutni.
Kodeks
Bycie poetą czy poetką i przynależność do Truwerów daje pewne przywileje, ale też pociąga za sobą pewne obowiązki, wyrażone w Kodeksie:
- Utwory zatwierdza rada Truwerów, oni także odpowiadają za ostateczny kształt interpretacji oraz za przyjmowanie nowych członków.
- Poezja jest sztuka nie dla pospólstwa, które jej nawet nie doceni. Do klubu tego wchodzi elita poetów w celu zapewnienia im jak najlepszych warunków rozwoju ich kunsztu. Korzystając z tych dobrodziejstw bard zobowiązany jest do złożenia minimum trzech pieśni, dodając tym samym swój wkład w dorobek truwerski. Osoby nie stosujące się do tych zaleceń będą zmuszone opuścić grono bardów.
- Zapamiętywanie nowych utworów wiąże się z pewna inteligencja, wiec cecha ta ma tu znaczenie wielkie. Członkowie Truwerów muszą sobą coś reprezentować, choć to kogo mordują i z kim się zadają nie ma znaczenia, jeśli nie urąga to dobru poezji.
- Nowe utwory muszą być zapisane w odpowiedniej formie, aby mogli je tez wykonywać inni członkowie. Częściowo przystosowanie utworów do tego celu leży w kompetencjach rady.
- W utworach należy ograniczać niepotrzebne wulgaryzmy. Ważną rzeczą jest tez sensowna treść i forma, choć poezja w wykonaniu różnych ras różni się nieco zapewne.
- Każdy Truwer ma swój instrument pozwalający mu na pewne czynności niedostępne zwykłym śmiertelnikom. Moc poezji daje członkom tego klubu pewną władzę, lecz nie należy wykorzystywać jej do polityki.
- Tematyka utworów jest w zasadzie dowolna, ale wskazane jest aby pasowały one do klimatu świata Arkadii.
Egzaminy
Każdy truwer ma obowiązek złożenia trzech pieśni na rok. W przeciwnym wypadku zostanie skreślony z listy Truwerów, jako osoba nie pełniąca swej natchnionej sztuki.
Fragment oryginału uchwały przedstawionej w roku 2007, przyjętej przez aklamacje członkow klubu:
1. Forma Egzaminow.
1.1 Z powodu licznych prosb o przedluzenie sesji obecna sesja egzaminacyjna zostaje przedluzona az do miesiaca opadu lisci, listopadem przez gnomy nazwanym <za koniec sesji uznaje sie pierwszy dzien tegoz miesiaca>.
1.1.1 Z tego powodu piesni skladane w ramach egzaminow beda przepisywane do Spiewnika na biezaco, a na tablicy Wydzialowej bedzie prowadzony wykaz piesni zlozonych w ramach egzaminow i powyzej wymaganego limitu.
1.2 Kazdy truwer, czy to majacy sie za studenta, absolwenta, czy corke Sigmara, ma obowiazek zlozenia trzech piesni w roku, mierzonego kalendarzem gnomow.
1.2.1 Rok ten biedzie mierzony od kazdego pierwszego dnia mie- siaca opadu lisci wedlug kalendarium gnomow.
- Do kazdego barda wysylane bedzie przypomnienie o rozpoczeciu kolejnego roku.
- Do kazdego barda na miesiac przed uplywem kazdej sesji wysy- lane bedzie przypomnienie o mijajacym terminie.
1.2.2 Jesli bard nie uczyni zadosc powyzszemu postanowieniu, zostanie skreslony z listy truwerow, jako osoba nie pelniaca swej natchnionej sztuki.
1.2.3 Bedzie ta persona zawsze miala szanse odwolania w postaci trzech piesni, kiedy zechce. Jednakze naduzywanie tej formuly nie bedzie mile widziane.
- Dopuszczane jest dwukrotne naduzycie. Po kolejnym, bard jako nie szanujacy swej sztuki i postanowien, nie bedzie mogl juz na Wydzial powrocic.
1.2.4 Mozna uzyskac miano osoby zasluzonej. Zwolnionej z egza- minow w danym roku. Bedzie to jednak funkcja subiektywna, teo- retycznie zakladajaca tuzin piesni. Ta liczba moze byc zmienna, wedle aktualnie wybranych Radnych.
- Osoby zasluzone wymieniane beda w liscie, na poczatku kazdego nowego roku egzaminacyjnego.
Hierarchia
W skład Rady Truwerów wchodzą Natt aep Caer Deithwen, Cannard z Mariboru oraz Quarmiel Astaroth z Novigradu.
Procedura wyborcza
2. Procedura wyborcza
Rada, pamietajac, ze jest dla truwerow a nie oni dla nich, zak- lada zmiany. Zmiany te beda jasne i klarowne:
2.1 W przypadku gdy osoba uzna, ze lepiej niz dotychczasowa Rada spelni obowiazki Rady sklada swa kandydature na stanowisko Radnego. Przedklada to listem do Rady i ogloszeniem na tablicy Wydzialu.
2.2 Jezeli osob opisanych w punkcie poprzednim znajdzie sie trzy, rozpisane zostaja Wybory, w ktorych prawo udzialu bedzie mial kazdy, nie tylko osoby, ktore do tego momentu zglosily swe kandydatury. Wyznacznikiem jedynie bedzie zgloszenie swej kan- dydatury poprzez wyslanie listu do aktualnej Rady oraz umiesz- czenie swego zgloszenia na tablisy Wydzialowej.
2.2.1 Czas oczekiwania na kandydatury to 14 dni, liczonych od pojawienia sie pierwszego kandydata.
- Jesli do 14 dni nie splyna kolejne 2 kandydatury wybory nie odbeda sie.
- Trzy kandydatury niezbedne do rozpisania nowych wyborow nie zawieraja w sobie czlonkow aktualnej Rady.
- Czlonkowie Rady maja jednak prawo startowac w Wyborach, jesli te zostana rozpisane <zostana spelnione opisane powyzej wymaga- nia>.
2.2.2 Czas przeznaczony na glosowanie to 14 dni, liczonych od rozeslania przez Rade powiadomienia o nowych Wyborach, zawiera- jacego wykaz wszystkich kandydatow.
- Nowi Radni wybierani zostaja bezwzgledna wiekszoscia glosow.
2.2.3 Wybory nie moga odbywac sie czesciej niz co 6 miesiecy. Wyjatek stanowia votum nieufnosci, opisane w punkcie 2.3 oraz wszelkie sytuacje nadzyczajne <np. podanie sie ktoregos z Rad- nych do dymisji>.
2.3 Zostaje uchwalona procedura votum nieufnosci. Sklada sie je przeciwko okreslonemu Radnemu. Zostaje wazne gdy:
- Grupa zglaszajaca votum wystawia swojego kandydata.
- Zglosi je jedna czwarta czlonkow Wydzialu przy piecdziesieciu -- linia 100/118 -- (uzyj '?' by uzyskac pomoc) --
(lub mniej) czlonkach Wydzalu.
- Zglosi je jedna piata czlonkow Wydzialu przy liczbie czlonkow Wydzialu przekraczajacej pol setki.
2.3.1 Wowczas wybory opiewaja osobe, wobec ktorej postawiono votum i pretendenta (lub pretendetow).
- Czas przeznaczony na glosowanie to 14 dni, liczonych od roze- slania przez Rade powiadomienia o votum.
- W przypadku votum nowy Radny zostaje wybrany kwalifikowana wiekszoscia glosow w stosunku 2/3 zlozonych glosow.