Odmiana

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Odmiana wyrażeń przez przypadki to jedna z unikalnych cech Arkadii w świecie mudów. Dzięki pracy czarodziejów włożonej w mechanikę muda interakcja postaci z otoczeniem odbywa się zgodnie z zasadami języka polskiego. W wyjątkowych sytuacjach może nastąpić problem z zastosowaniem odpowiedniego przypadku danego wyrazu spowodowany jego brzmieniem lub błędnie zakodowaną odmianą. W takich sytuacjach graczom przychodzi z pomocą komenda 'odmien'. Pozwala ona obejrzeć odmianę jakiegoś obiektu we wszystkich przypadkach, podając jego nazwę w mianowniku. Może być wykorzystywana zarówno na graczach, NPC-ach jak i przedmiotach. Gdy zostanie użyta na postaci, której imię jest nam znane, zostanie wyświetlona odmiana imienia - w przeciwnym wypadku ujrzymy odmianę krótkiego opisu tej osoby.

Składnia:

 • odmien <kto/co>

Przykład:

 • odmien szyszak

Odpowiedź systemu:

Stalowy mocny szyszak odmienia sie nastepujaco:

 Mianownik: stalowy mocny szyszak,
 Dopelniacz: stalowego mocnego szyszaka,
  Celownik: stalowemu mocnemu szyszakowi,
  Biernik: stalowy mocny szyszak,
 Narzednik: stalowym mocnym szyszakiem,
Miejscownik: stalowym mocnym szyszaku.

Rozpoznawane nazwy: szyszak, zbroja i helm.

Odmiana z wyrazami pomocniczymi przydatna przy zakładaniu postaci:

 • Mianownik (M.) Kto? Co?
 • Dopełniacz (D.) Kogo? Czego? (nie ma)
 • Celownik (C.) Komu? Czemu? (się przyglądam)
 • Biernik (B.) Kogo? Co? (widzę)
 • Narzędnik (N.) Z kim? Z czym? (idę)
 • Miejscownik (Msc.) O kim? O czym? (mówię)
 • Wołacz (W.) O! (witaj/witajcie)

Warto zwrócić uwagę na linię z rozpoznawanymi nazwami gdzie mamy podpowiedz systemu, jakie nazwy można zastosować do danej postaci albo obiektu. Dzięki czemu można wyprowadzać komendy na większą ilość np. przedmiotów jeśli współdzierżawią podobną nazwę. Przykładowo mając w ekwipunku szable, miecz i koncerz nie musimy się martwic o pojedyncze wkładanie ich do plecaka, ale możemy je za jednym zamachem włożyć wysyłając komendę 'wloz miecze do plecaka' gdyż wszystkie są rozpoznawane jako "miecz". Warto poeksperymentować z tym na obiektach, postaciach i NPC-ach, później takie rzeczy wyłapuje się intuicyjnie.

Uwaga!!! Jedną z najważniejszych spraw o jakie powinien zadbać gracz jest prawidłowo podana odmiana imienia swojej postaci, od której zależy jej interakcja ze światem. Odmianę imienia postaci można poprawić samodzielnie do momentu zniknięcia elementarza przy pomocy komendy 'popraw odmiane' w ciągu pierwszych 24 godzin gry. Po tym terminie jeśli gracz znajdzie błąd w odmianie imienia powinien niezwłocznie zgłosić to do Mistrza Gry za pomocą komendy 'zglos mg'. Jeśli tego nie uczyni za błędną odmianę imienia postać może zostać skasowana bez ostrzeżenia!