Doświadczenie gildiowe

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Analog Clock Warning clip art small.png
Informacje historyczne / przestarzałe.
Informacje przedstawione w tym artykule są w całości bądź w znacznej części już nieaktualne. Mogą one dotyczyć Arkadii sprzed wielu zmian i nie mieć żadnego odzwierciedlenia w jej obecnym kształcie.

Doświadczenie gildiowe, podatek gildiowy tzw. guild tax to rodzaj doświadczenia postaci, które nazbierane przez gracza podnosiło jego status w gildii. Doświadczenie to magazynowane było na specjalnym "slocie" w pliku postaci i stanowiło procent całego doświadczenia zdobywanego przez gracza od momentu przystąpienia do gildii. Doświadczenia tego nie traciło się wraz ze śmiercią, a zerowało się w momencie opuszczenia gildii.

Zadaniem tego było zrekompensowanie korzyści uzyskiwanych przez gracza członka gildii względem innym graczy. I tak przykładowo gildie rasowe charakteryzowały się stosunkowo niskim podatkiem rzędu 2-3% doświadczenia. W przypadku, gdy postać byłą członkiem kilku gildii, w tym zawodowej i półzawodowej, to podatek ten zaczynał być odczuwalny w grze.

Po reformie gildii i przerobieniu ich na stowarzyszenia podatek gildiowy stracił na znaczeniu jako wyznacznik statusu i całkowicie zniknął z systemu.