Ochotniczy Hufiec Mahakamu: Różnice pomiędzy wersjami

Z ArkadiaWiki
Jump to navigation Jump to search
Linia 19: Linia 19:
 
A. Sapkowski, ''Pani Jeziora'', Warszawa, 2004
 
A. Sapkowski, ''Pani Jeziora'', Warszawa, 2004
  
Ochotniczy Hufiec Mahakamu jest formacja zbrojną rekrutującą się spośród okrzepłych w trudzie i znoju mieszkańców masywu mahakamskiego, dla których możliwość spełnienia obowiązku służby dla dobra Mahakamu jest zaszczytem i powodem do dumy. Służba w tej przesławnej, naznaczonej chwała zwycięstwa formacji niejednokrotnie jest marzeniem wielu młodych gnomów czy krasnoludów, wszak przecież każdemu z nich znane jest powiedzenie ich dziadów "Nie da Ci panna nie da Ci wdowa tego co da Ci służba Hufcowa".
+
Ochotniczy Hufiec Mahakamu jest formacja zbrojną rekrutującą się spośród okrzepłych w trudzie i znoju mieszkańców [[Mahakam|masywu mahakamskiego]], dla których możliwość spełnienia obowiązku służby dla dobra Mahakamu jest zaszczytem i powodem do dumy. Służba w tej przesławnej, naznaczonej chwała zwycięstwa formacji niejednokrotnie jest marzeniem wielu młodych gnomów czy krasnoludów, wszak przecież każdemu z nich znane jest powiedzenie ich dziadów "Nie da Ci panna nie da Ci wdowa tego co da Ci służba Hufcowa".
  
 
== Struktura ==
 
== Struktura ==

Wersja z 23:13, 27 cze 2008

Wstęp

    - Bij! Zabij! Na pohybel skurwysynom!
    - A równo mi! - ryczał Barclay Els. - Równy krok! Dzierż szyk! I kupą! Kupą!
    Nie uwierzą mi, pomyślał kornet Aubry. Nigdy mi nie uwierzą, gdy będę o tym opowiadał. Ten czworobok walczy w pełnym
   okrążeniu... Otoczony ze wszystkich stron kawalerią, szarpany, sieczony, tłuczony i dźgany... I ten czworobok idzie. Idzie,
   równy, zwarty, pawęż przy pawęży. Idzie, depcząc i przestępując trupy, pcha przed sobą konnicę, pcha przed sobą elitarną
   dywizję "Ard Feainn"... I idzie.
    - Bij!
    - Równy krok! Równy krok! - Ryczał Barclay Els. - Dzierż szyk! Pieśń, kurważ mać, pieśń! Nasza pieśń! Naprzód, Mahakam!
    Z kilku tysięcy krasnoludzkich gardeł wydarła się słynna mahakamska pieśń bojowa.
           Hooouuuu! Hooouuu! Hou!
           Czekajcie, klienty!
           Wnet wam pójdzie w pięty!
           Rozleci się ten burdel
           Aż po fundamenty!
           Hoooouuuu! Hooouuu! Hou!

A. Sapkowski, Pani Jeziora, Warszawa, 2004

Ochotniczy Hufiec Mahakamu jest formacja zbrojną rekrutującą się spośród okrzepłych w trudzie i znoju mieszkańców masywu mahakamskiego, dla których możliwość spełnienia obowiązku służby dla dobra Mahakamu jest zaszczytem i powodem do dumy. Służba w tej przesławnej, naznaczonej chwała zwycięstwa formacji niejednokrotnie jest marzeniem wielu młodych gnomów czy krasnoludów, wszak przecież każdemu z nich znane jest powiedzenie ich dziadów "Nie da Ci panna nie da Ci wdowa tego co da Ci służba Hufcowa".

Struktura

Jak każda formacja wojskowa, tak i Hufiec posiada własną, związaną z podziałem na formacje, strukturę wewnętrzną okreslającą nie tylko łańcuch dowodzenia ale także obowiązki poszczególnych żołnierzy Hufca. Pośród pełniących zaszczytną służbe w formacjach Hufca wyróżniamy:

Oficerów:

Pułkownik - Pulkownik sprawuje bezwzgledna wladze w Hufcu. Sprawuje piecze nad caloscia formacji. Czuwa tez nad kadra podoficerska i oficerska dokonuje wyboru kapitanow, nadaje im odznaczenia lub usuwa z tego stanowiska. W razie rezygnacji z funkcji musi przekazac ja jednemu z kapitanow.

Chorąży - Jest to osoba sprawujaca piecze nad choragwia gildiowa i jako jedyna upowazniona jest do jej dzierzenia. Pozatym rola chorazego sprowadza sie nad to do pilnowania ustawienia w szyku i obecnosci podczas wszystkich istotnych ceremoni gildiowych. Wyboru osoby godnej do pelnienia tej funkcji dokonuje Pulkownik. Chorazy jest ponadto osoba, ktora musi znac doskonale historie i Regule Hufca, wszystkie legendy gildiowe, ponadto opiekuje sie biblioteka i kronika gildii.

Kapitan - Bezposrednim zwierzchnikiem kazdego kapitana jest pulkownik. Dowodza niejako niezaleznie podleglymi im regimentami i sprawuja nad nimi piecze, a takze czuwaja nad pracami dowodcow rot. Podejmuja decyzje o awansie, karach i odznaczeniach ochotnikow w swoich regimentach. Maja prawo wybrac dowodcow rot, nadawac funkcje korneta, zwiadowcy oraz przyjac w zastepstwie za Pulkownika nowych ochotnikow do formacji.

Podoficerów:

Dowódca - Kazdy regiment posiada 3 roty a tym samym 3 dowodcow. Dbaja oni o codzienne musztry i sprawnosc bojowa poszczegolnych rot. Ich bezposrednimi zwierzchnikami sa kapitanowie poszczegolnych regimentow. Pilnuja by rozkazy kapitanow dotarly do wszystkich zolnierzy w kazdej rocie i by zostaly nalezycie wypelnione. Sa niejako adiutantami kapitanow i podlegaja bezposrednio pod nich. Dlatego tez to kapitanowie wybieraja sobie kompetentne osoby na te stanowiska i ewentualnie z nich usuwaja jesli ktos sie nie sprawdzi.

Dobosz - Bedacy czlonkiem danej formacji zagrzewa swoj oddzial grajac na bebnie. Zadaniem tego 'oddzialowego grajka' jest m.in. podanie odpowiedniego rytmu marszu, kroku czy innych komend wojskowych wybijanych na werblu. Sa oni waznym elementem gildiowych ceremonii.

Zwiadowca - Do zadan zwiadowcow nalezy sluzba w awangardzie i ariergardzie wojsk piechocincow mahakamskich. Przecieranie szlakow, sporzadzanie map oraz zdobywanie informacji o liczbie wroga, stacjonujacych jednostkach i ruchach wrogich wojsk, uzbrojeniu tudziez wszystkich istotnych elemntach strategicznych. Podlega pod kapitana regimentu.

Kornet - Jest poslancem pomiedzy wszystkimi wyzszymi i nizszymi stopniami w hierarchii, musi niekiedy dotrzec daleko poza linie frontu lub na sam front w najciezsze boje by doniesc rozkazy. Czesto wysylani sa z poselstwami jako emisariusze Hufca do roznych krolestw formacji i gildii. Musi sie wyrozniac wysmienita znajomoscia swiata, by jak najszybciej i najbezpieczniej dotrzec z wiadomoscia. Podlega pod kapitana regimentu.

Szeregowych:

Wiarus - To juz starzy wyjadacze, zasluzeni i dzielni zolnierze, o ktorych kraza liczne opowiesci slawiace ich bojowe czyny. Sa poprostu zahartowani w boju, nic im sie nie oprze. To elita Hufca.

Piechur - Piechur to podstawowa jednostka wchodzaca w sklad roty. Dalszy awans zalezy od sukcesow lub predyspozycji jakimi wykaza sie podczas wykonywania polecen i zadan, moga zostac dowodcami rot albo objac jedna z funkcji dodatkowych.

Ochotnik - Kandydat do gildii, po zaakceptowaniu i stwierdzeniu ze moze sie on starac zostac pelnoprawnym czlonkiem gildii zostaje przyjety na okres probny. Ochotnik uczy sie zasad funkcjonowania i struktury Hufca. Poznaje swoje przyszle zadania i cele jakie wraz z przystapieniem na niego spadna. Po okresie probnym zaleznym od zaangazowania i przydatnosci w Hufcu ochotnik zostaje przyjety w szeregi gildii w stopniu Piechura.


Źródło: arkadia.rpg.pl

Zalozenia

REGULA OCHOTNICZEGO HUFCA MAHAKAMU!

W Ochotniczym Hufcu Mahakamu, kazdy zolnierz jednaki i powolanie jego jedne zrodla w kulturze i wierze mahakamskiej majace. W sluzbie Mahakamowi, ochotnicy bracmi sa, a braterstwo owe, sile i dume rodzace, zrodlem czci i honoru zolnierskiego sie stawa. Jakoz nie ma godniejszego stanu naszego serca i ducha, ktoryby bardziej powolany byl w plodnosci swojej: zacnosc rodzic, milosc ojczyzny krzepic i sumiennosc powolania swego sprawowac. Bo tez wiadomym jest, iz zolnierz dumny i honorem sie kierujacy, szacunku dla siebie potrzebuje i by na ten szacunek zasluzyc, w zyciu swojem wedle zasad Reguly Hufca podaza. Przeto winien pamietac kim jest i zwazac na to co jego stopien i tytul oznacza, pomniec, ze komu wiecej poruczono od tego wiecej wymagac beda! Pragnac tedy by mestwo i godnosc, po wsze czasy, w Mahakmskim Hufcu Ochotniczym pozostawaly, niniejszym swieta regule spisujemy.

Trzy sa zolnierzy przymioty swiete: - Wiernosc i lojalnosc honorem sie kierujace. - Czesc zolnierska moc uczynku rodzaca. - Sprawnosc oreza, ku obronie slabych i przestrodze niesprawiedliwych!

O zywocie: - Hufiec swoj oraz czlonkow jego i choragiew szanowac. - Milosc ku walce, bogactwu i honorowi w sercu nosic. - Prawde sercem i usty wyznawac, czynami potwierdzac. - Dobra i prawosci przed zlem i niesprawiedliwoscia bronic. - Slowu danemu wiernym byc. - Zapalczywosc w sobie miec, jednak gniewu nierozwaznym uczynkiem nie wykonywac. - Zwazac na dume zolnierska by pycha nie zostala splamiona. - Nigdy, jako zyw, plecow swoich wrogowi nie ukazywac.

O sluzbie: - Ducha swego i cialo doskonalic, w wiernosci powolaniu swemu pozostawac. - Cialo swe w sprawnosci trzymac, byc zawsze do broni gotowym. - Majatek swoj i Hufca pomnazac i w nalezytym porzadku trzymac, by godnie w pole wystapic, gdy zajdzie potrzeba. - W milosierdziu swojem hojnym byc, w zlej przygodzie uczynkiem i majatkiem innych zolnierzy wspomagac. - Rozkazy dwodztwa nalezycie wypelniac i krwi wlasnej ni zycia przy tym nie szczedzic.

O porzadku: - Sprzeczek do atakow prowadzacych wsrod nas, nie milowac. - Na wrogach swych pomstowac i litosci nie miec. - Ze skloconymi zolnierzami pojednac sie, przed slonca zachodem. - Rozkazaniu starszego stopniem, we wszystkim byc poslusznym. - Oczu nie przymykac na grzechy wystepnych zolnierzy, lecz ku ich naprawie podazac. - Oreza pochopnie nie dobywac, w stanie gotowosci utrzymywac.


Źródło: arkadia.rpg.pl

Przedmiot Gildiowy

Przedmiotem charakteryzujacym przynaleznosc do armii Galina Hooga jest bawoli rog, posiadajacy przerozne okucia oraz wysadzany kamieniami.

Rodzaje okuc noszonych na rogu: olow, cyna, cynk, zelazo, miedz, mosiadz, srebro, zloto, platyna, mithryl


Źródło: arkadia.rpg.pl

Historia