Hiena

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hiena to ssak pustynny wielkości sporego psa. W zasadzie zwierzęta te są padlinożercami, często jednak polują aktywnie w grupach, atakując młode, stare lub osłabione osobniki, które niezdolne są do ucieczki bądź obrony.

Hieny mają charakterystyczną budowę ciała - przód ciała jest wyraźnie wyższy i masywniejszy od tylnej części, przez co wyglądają na wiecznie zgarbione. Spowodowane jest to tym, że mięśnie przednich łap, barków, szyi i głowy są dużo bardziej rozwinięte. Także szczęki tych zwierząt są masywne i bardzo silne, a przy tym uzbrojone w duże zęby. Hieny wyposażone są też w dobry wzrok, pozwalający im widzieć dobrze nawet w całkowitych ciemnościach. Fakt, iż działają w stadach sprawiają, że dla niewprawionych podróżników mogą stanowić dość duże zagrożenie.

Co ciekawe u zwierząt tych występuje taki sam jak u Zerrikańczyków porządek społeczny. To samice są osobnikami większymi i silniejszymi, a dominującą rolę w stadzie odgrywa zazwyczaj najstarsza z nich.

Hieny posiadają gęstą sierść o barwie od szarej do brązowej, pokrytą ciemnymi cętkami, które jaśnieją wraz z wiekiem. Ich skóry, mimo że nie są drogocenne i dość często wyleniałe, można wycinać oraz wykorzystywać przy wyrobie ubrań i innych przedmiotów.

Występowanie

W świecie Arkadii hieny występują jedynie na pustynnych terenach Zerrikanii.

Patrz też