Gildia rasowa

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Gildia rasowa (ang. race guild), albo potocznie "rasówka", to pojęcie pochodzące ze starego systemu organizacji na Arkadii. Określało ono gildię przeznaczoną (w większości przypadków) dla przedstawicieli tylko jednej rasy, dającą członkom miejsce zamieszkania i treningi na niewysokim poziomie. Członkostwo w gildii rasowej można było łączyć z członkostwem w gildii zawodowej i półzawodowej.

W oryginale Genesis gildia race została tak scharakteryzowana:

A racial guild is basically something that provides you with a background connected with your race. It might offer to train some guild-associated skills higher than in Adventurer Guilds, and provide some other bonuses, but mostly those guilds give you a sense of belonging to a particular race, and provide some additional emotions associated. Consequently, racial guilds also have little to no guild tax.
Genesis Races and Guilds, 2011-03-28


W zasadzie wymagania te spełniały częściowo pierwsze gildie rasowe na Arkadii, ale już pierwsze z nich prowadziły własną politykę, co nie raz doprowadziło do ingerencji czarodziejów w świat graczy. Różnica polegała na tym także, że gildie te posiadały konkretne władze złożone z graczy.

Dopiero wprowadzenie nowego systemu stowarzyszeń pozwoliło na nadanie gildiom rasowym, znanym teraz jako pochodzeniówki, neutralnego charakteru zapewniającego graczom poczucie przynależności do jakiegoś rejonu świata czy rasy. W przeciwieństwie do Genesis, dołączenie do pochodzeniówki na Arkadii wiąże się z kosztami.