Święte Smoki

Z ArkadiaWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Święte Smoki to smocze bóstwa Zerrikanii w Ishtar zwane Władcami Żywiołów. Oficjalnie przez ludy Zerrikanni czci się cztery z nich:

Adamantite Posiadający potężną moc twórczą pierwszy ze Smoków Czterech Żywiołów, stworzyciel świata oraz władca powietrza i błękitu nieba. Pan wszelkiej wiedzy i pełni mądrości. Patron mędrców i nauczycieli; wizjonerów zmieniających świat. Jest także oswobodzicielem Zerrikanii z rąk swego zbuntowanego brata.

Zerrikanteremnt Władca Ognia, pan jasności światła i żaru słońca. Posiadający moc sądzenia i rozstrzygania wszystkich sporów; rozważa prośby zmarłych o wstąpienie do krainy snu. Stworzyciel Zerrikanii, patron Wolnych Wojowniczek, a także pan wojny i pasji. Dość łatwo wpada w złość i bywa porywczy. Jest tez bezlitosny wobec wrogów smoczych istot, jednak sprawiedliwy i wyrozumiały dla prawdziwych wyznawców Świętych Smoków.

Laitaeneri Strażniczka wiecznie płynącej rzeki czasu oraz władczyni wód wszelakich. Decydująca wraz z boginią ziemi o sekretach życia i natury. Odważna bogini płodności i urodzaju oraz medycyny i magii płynących z sił przyrody. Patronka wróżbitów, przepowiadających przyszłość i proroków. Strażniczka historii i opiekunka sprawująca pieczę nad sekretami czasu.

Naeyla Władczyni Ziemi i opiekunka wszelkiego życia, decydująca wraz z Laitaeneri o sekretach natury. Milcząca bogini płodności i urodzaju, dająca ziemi moc wydawania płodów - patronka uprawy roślin i ziołolecznictwa. Opiekunka domowego ogniska oraz matek, które rodzą nowe życie, jak ziemia swoje płody.

Istnieje także piąte, tajemnicze bóstwo, nieuznawane w większości przez pozostałych wyznawców:

Narithe jest bóstwem dwojakiego rodzaju. Z jednej strony, przez jednych wielbiona jako wiecznie wędrująca pramatka i przewodniczka cierpiących. Zwana w tej postaci Smoczą Matką, jest tą, która przebudziła ze snu Cztery Smoki Żywiołów i nadała światu bieg teraźniejszości. W drugim wcieleniu jest złośliwą i bezlitosną sprawczynią śmierci, chorób i wszelkiego zła. Za taką też jest zazwyczaj uważana przez tych, który nie uznają jej wiary.

Zobacz też:


Bogowie Ishtar:

Coram Agh Ter | Farnag | Freyja | Lilit | Melitele | Święte Smoki | Uroboros