Zasady Arkadii

Z ArkadiaWiki
Wersja z dnia 13:48, 25 lip 2008 autorstwa Rafgart (dyskusja | edycje) (Zmiana kategorii)

Skocz do: nawigacja, szukaj

Arkadia jest grą, której przeznaczeniem jest sprawianie przyjemnosci graczom i współtworzącym ją czarodziejom. Jak w każdym społeczeństwie, konieczne jest jednak istnienie praw, wymierzonych przeciwko niszczeniu przyjemności innych osób.
Zasady podstawowe:

 1. Każdemu graczowi przysługuje dokładnie jedno konto. Posiadanie ich większej ilości oraz przekazywanie ich innym graczom jest bezwzględnie zabronione.
 2. Nie jest dozwolone granie jedną postacią przez więcej niż jedną osobę. Udostepnianie komukolwiek postaci lub hasła do niej w jakimkolwiek celu jest więc nielegalne. Własciciel postaci jest zawsze odpowiedzialny za jej czyny, niezależnie od tego kto jej używa i w jaki sposób wszedł w jej posiadanie.
 3. Kazdy gracz ma prawo mieć kilka postaci, jednak bezwzględnie zabronione jest granie więcej niż jedną z nich w tym samym czasie. (takoż będzie traktowane łączenie się dwóch, lub wiecej postaci z tego samego terminala). Tym bardziej zabroniona jest jakiekolwiek pomaganie przez jedną z nich drugiej, w tym zostawianie przedmiotów, usuwanie przeszkód, proszenie innych graczy przez jedną postać o pomoc drugiej, etc. Nie jest dozwolone również tworzenie postaci w celu zdobywania informacji dla innej lub w celu anonimowego wypowiadania się.
 4. Podczas swojego życia, postacie mają okazje wykonywać róznego rodzaju zadania, które są wynagradzane punktami doświadczenia. Bezwzględnie zabronione jest przekazywanie komukolwiek informacji na temat ich rozwiązan - od graczy oczekuje się, że powinni dojsc do nich samodzielnie. Jak najbardziej dozwolona jest natomiast pomoc fizyczna, na przykład w walce.
 5. Zabronione jest uporczywe nękanie innych graczy. Określenie co jest nękaniem nie jest całkiem oczywiste, więc nalezy tu użyć zdrowego rozsądku i dobrego smaku - na pewno jest nim wykraczające poza roleplaying obrażanie lub rozpowszechnianie fałszywych pogłosek o innych graczach. Bezwzględnie tępione bedzie przenoszenie konfliktów miedzy _postaciami_ do świata rzeczywistego, przez rozpowszechnianie fałszywych lub kompromitujacych informacji o ich właścicielach. Używanie wulgarnego języka w obecności osób, które go nie akceptują, lub w publicznych notkach nie będzie tolerowane.
 6. Zabronione jest oszukiwanie i czerpanie korzyści z bugów. Jeśli odnajdziesz jakiś pozwaląjacy na to błąd, powinieneś go zgłosić. Jeśli nie jest dla ciebie jasne, czy dana własność jest błędem, możesz skontaktować się z administracją.
 7. Zabronione jest używanie Arkadii w celu reklamowania jakichkolwiek zewnętrznych wobec niej osób fizycznych i prawnych, przedmiotów, lub usług (także sieciowych).
 8. Arkadia przeznaczona jest dla ludzi, nie botów. Nie jest dozwolone używanie, pod nieobecnosc właściciela, programów sterujących jego postacią. Nie jest dozwolone korzystanie z programów oddających postać pod kontrolę innej postaci.
 9. Zabronione jest bieżące komunikowanie się poza Arkadią w czasie grania, na temat Arkadii na przyklad na IRCu (dotyczy to również samego przebywania na kanałach poswięconych Arkadii).

Zachowanie graczy: Arkadia jest mudem roleplayowym, utrzymanym w konwencji hard fantasy. Oczekuje się, że zachowanie graczy będzie utrzymane w tej samej konwencji. Jeśli gracz nie jest w stanie roleplayowac sam, jesteśmy w stanie to zrozumieć, pod warunkiem że nie przeszkadza w tym innym (musi jednak się liczyć, że droga do wielu gildii będzie przed nim zamknięta). W zwiżzku z tym, gracz musi przestrzegać kilku zasad.

 1. Zabronione jest używanie imienia, opisu lub przydomków nie pasujących do konwencji fantasy, bądź wulgarnych.
 2. Zabronione jest używanie imienia: - nieprawidłowo odmienionego; - nie dającego się prawidłowo odmienic bez używania apostrofów; - złozonego, pod wzgledem odmiany, z więcej niż jednego wyrazu; - którego nie da się sensownie przeczytać.
 3. Nie jest dobrze widziane posługiwanie się imieniem jakiejś slawnej postaci, szczególnie jeśli pochodzi ona z pierwowzoru literackiego jednej z naszych domen. Poza szczególnie bulwersujacymi przypadkami, jesteśmy jednak skłonni to tolerować, pod warunkiem, że gracz nie będzie oczekiwał od innych graczy utożsamienia jego postaci ze swym pierwowzorem.
 4. Zabronione jest publiczne pisanie na tematy nieroleplayowe poza miejscami oznaczonymi jako specjalnie przeznaczone do tego celu.
 5. Zabronione jest rozpowszechnianie z założenia niedostępnych dla graczy informacji, takich jak na przykład liczbowych odpowiedników słownych opisów różnych wielkości.

Zabijanie innych graczy: Zabijanie innych graczy jest na Arkadii jak najbardziej możliwe i legalne. Istnieją jednak pewne ograniczenia - zostaną wyciagnięte konsekwencje, jeśli:

 1. Gracz zwykł atakować bez usprawiedliwionej przyczyny graczy słabszych od siebie.
 2. Gracz zwykł atakować wciąż tę samą osobę.
 3. Gracz ogranizuje nagonkę przeciwko jakiejś osobie. (Nie znaczy to, że nie można prosić innych o pomoc w zemście.)


Nieprzestrzeganie zasad grozi usunięciem postaci gracza z gry, a w przypadku nagminnego łamania zasad, zablokowaniem dostępu do gry z serwera takiego gracza.