Wyznawcy Melitele: Różnice pomiędzy wersjami

Z ArkadiaWiki
Jump to navigation Jump to search
m (cytat do szablonu)
Linia 3: Linia 3:
 
Jest to bogini urodzaju, opiekunka rolników i ogrodników, patronka miłości i małżeństwa. W świecie Sapkowskiego wiara w Melitele jest jednym z najstarszych kultów.
 
Jest to bogini urodzaju, opiekunka rolników i ogrodników, patronka miłości i małżeństwa. W świecie Sapkowskiego wiara w Melitele jest jednym z najstarszych kultów.
  
„Czas, który dość nielitościwie obszedł się z innymi religiami i kultami, skutecznie izolując
+
{{Cytat|Ostatnie Życzenie|?|
  je w zapomnianych, rzadko odwiedzanych, zatopionych w zabudowie miast świątynkach i chramach,  
+
<p>Czas, który dość nielitościwie obszedł się z innymi religiami i kultami, skutecznie izolując  je w zapomnianych, rzadko odwiedzanych, zatopionych w zabudowie miast świątynkach i chramach, okazał się łaskaw dla Melitele. Melitele nadal nie brakowało ani wyznawców, ani sponsorów. Uczeni, analizujący to zjawisko, tłumacząc popularność bogini zwykli sięgać do prakultów Wielkiej Macierzy, Matki Natury, wskazywali na powiązania z cyklem przyrody, z odradzaniem się życia i innymi, szumnie nazywanymi zjawiskami. Przyjaciel Geralta, trubadur Jaskier, lubiący uchodzić za specjalistę we wszystkich możliwych dziedzinach, szukał prostszych wyjaśnień. Kult Melitele, wywodził, jest kultem typowo kobiecym. Melitele jest wszak patronką płodności, rodzenia, jest opiekunką położnic. A rodząca kobieta musi krzyczeć. Oprócz zwykłych wrzasków, treścią których są zwykle obiecanki-cacanki, że już nigdy w życiu nie odda się żadnemu parszywemu chłopu, rodząca kobieta musi wzywać na ratunek jakieś bóstwo, a Melitele jest do tego w sam raz. A ponieważ kobiety rodziły, rodzą i będą rodzić, udowadniał poeta, przeto bogini Melitele nie musi obawiać się o popularność</p>}}
okazał się łaskaw dla Melitele. Melitele nadal nie brakowało ani wyznawców, ani sponsorów.  
 
Uczeni, analizujący to zjawisko, tłumacząc popularność bogini zwykli sięgać do prakultów Wielkiej  
 
Macierzy, Matki Natury, wskazywali na powiązania z cyklem przyrody, z odradzaniem się życia  
 
i innymi, szumnie nazywanymi zjawiskami. Przyjaciel Geralta, trubadur Jaskier, lubiący uchodzić
 
za specjalistę we wszystkich możliwych dziedzinach, szukał prostszych wyjaśnień.  
 
Kult Melitele, wywodził, jest kultem typowo kobiecym. Melitele jest wszak patronką płodności,
 
rodzenia, jest opiekunką położnic. A rodząca kobieta musi krzyczeć. Oprócz zwykłych wrzasków,
 
treścią których są zwykle obiecanki-cacanki, że już nigdy w życiu nie odda się żadnemu parszywemu
 
chłopu, rodząca kobieta musi wzywać na ratunek jakieś bóstwo, a Melitele jest do tego w sam raz.  
 
A ponieważ kobiety rodziły, rodzą i będą rodzić, udowadniał poeta, przeto bogini Melitele nie musi
 
obawiać się o popularność”
 
''Andrzej Sapkowski „Ostatnie Życzenie”''
 
  
 
== Kult Melitele na Arkadii ==
 
== Kult Melitele na Arkadii ==

Wersja z 21:49, 18 wrz 2008

O Melitele

Jest to bogini urodzaju, opiekunka rolników i ogrodników, patronka miłości i małżeństwa. W świecie Sapkowskiego wiara w Melitele jest jednym z najstarszych kultów.

Czas, który dość nielitościwie obszedł się z innymi religiami i kultami, skutecznie izolując je w zapomnianych, rzadko odwiedzanych, zatopionych w zabudowie miast świątynkach i chramach, okazał się łaskaw dla Melitele. Melitele nadal nie brakowało ani wyznawców, ani sponsorów. Uczeni, analizujący to zjawisko, tłumacząc popularność bogini zwykli sięgać do prakultów Wielkiej Macierzy, Matki Natury, wskazywali na powiązania z cyklem przyrody, z odradzaniem się życia i innymi, szumnie nazywanymi zjawiskami. Przyjaciel Geralta, trubadur Jaskier, lubiący uchodzić za specjalistę we wszystkich możliwych dziedzinach, szukał prostszych wyjaśnień. Kult Melitele, wywodził, jest kultem typowo kobiecym. Melitele jest wszak patronką płodności, rodzenia, jest opiekunką położnic. A rodząca kobieta musi krzyczeć. Oprócz zwykłych wrzasków, treścią których są zwykle obiecanki-cacanki, że już nigdy w życiu nie odda się żadnemu parszywemu chłopu, rodząca kobieta musi wzywać na ratunek jakieś bóstwo, a Melitele jest do tego w sam raz. A ponieważ kobiety rodziły, rodzą i będą rodzić, udowadniał poeta, przeto bogini Melitele nie musi obawiać się o popularność

• Ostatnie Życzenie, str. ?


Kult Melitele na Arkadii

Klub wyznaniowy Melitele ma swoją siedzibę w kaplicy na terenie chramu znajdującego się na podgrodziu Tretogoru. Symbolem przynależności do klubu jest figurka Boginii dostępna u kapłanki Amireny.

Rodzaje figurek:

gliniana
drewniana
terakotowa
emaliowana
lakowana
nefrytowa
malachitowa
ametystowa
bursztynowa
miedziana
srebrna
złota
jadeitowa
alabastrowa

O szczegółach informuje kapłanka Evea.

Bogini przychyla się do składania ofiar w postaci ziół, polnych kwiatów oraz monet i kamieni szlachetnych. Wysokość ofiary w złocie zależy od kosztowności posiadanej figurki.